חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איסור פיטורים של עובדת שהיא אישה בהריון

עובדת שהיא אישה בהריון נמנית מאוכלוסיה מסויימת שזכאית להגנה נוספת על פני עובדים אחרים ובכלל זה קבלת זכות איסור פיטורים ללא היתר. מעסיק שמנסה לעשות זאת ללא היתר, צפוי לעונש כספי חמור.

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות הזו.

איסור פיטורים של עובדת בהריון

עובדת שהיא אישה בהריון ועדיין לא יצאה לתקופת לידה והורות (חופשת לידה) היא אחת מהאוכלוסיות הזכאיות להגנה לפי חוק עבודת נשים. מדובר על חוק חשוב מאוד שמטרתו להגן מפני עובדים מסויימים שעשויים להיחשב מוחלשים יותר לעומת עובדים אחרים.

בהתאם לחוק, המעסיק אינו רשאי לפטר עובדת כזו, ואם הוא כן רוצה, בגלל סיבות כאלו או אחרות, עליו לבקש היתר מיוחד ממשרד העבודה לצורך כך.

פיטורים יכולים להיחשב גם בתור אי חידוש חוזה לזמן קצוב שמעל 12 חודשים, או אף מתחת לכך, אם ההסכם היה אמור להיות מחודש או מוארך לפני תום תוקפו. לגבי עובדת דרך קבלן כוח אדם, גם הפסקה זמנית עשויה להיחשב כך.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל עובדת הנמצאת בהריון, שטרם יצאה לתקופת לידה והורות (חופשת לידה), וזאת בתנאי שעבדה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה 6 חודשים לפחות.

הזכאות חלה ללא קשר אם העובדת היא עובדת קבועה, עובדת ארעית או עובדת זמנית.

מימוש הזכאות

הזכות לאיסור פיטורים והגנה על העובדת היא אוטומטית. אין צורך לבצע פעולה כלשהי.

עובדת בהריון של מעסיק שהפר את ההוראות, יכולה להגיש תלונה למחלקת אכיפה והסדרה של משרד העבודה. בנוסף, העובדת יכולה להגיש תביעה בבית הדין לעבודה לקבלת פיצויים על הפגיעה בשכרה.

הרחבות נוספות

איסור פיטורים חל גם על עובדת של קבלן כוח אדם שמועסקת אצל מעסיק בפועל במשך 6 חודשים. במקרה זה – החובה מוטלת הן על המעסיק בפועל והן על קבלן כוח אדם.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil