קריירה והשכלה

איסור פיטורים של עובדת שהיא אישה בהריון

עובדת שהיא אישה בהריון נמנית מאוכלוסיה מסויימת שזכאית להגנה נוספת על פני עובדים אחרים ובכלל זה קבלת זכות איסור פיטורים ללא היתר. מעסיק שמנסה לעשות זאת ללא היתר, צפוי לעונש כספי חמור.

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות הזו.

איסור פיטורים של עובדת בהריון

עובדת שהיא אישה בהריון ועדיין לא יצאה לתקופת לידה והורות (חופשת לידה) היא אחת מהאוכלוסיות הזכאיות להגנה לפי חוק עבודת נשים. מדובר על חוק חשוב מאוד שמטרתו להגן מפני עובדים מסויימים שעשויים להיחשב מוחלשים יותר לעומת עובדים אחרים.

בהתאם לחוק, המעסיק אינו רשאי לפטר עובדת כזו, ואם הוא כן רוצה, בגלל סיבות כאלו או אחרות, עליו לבקש היתר מיוחד ממשרד העבודה לצורך כך.

פיטורים יכולים להיחשב גם בתור אי חידוש חוזה לזמן קצוב שמעל 12 חודשים, או אף מתחת לכך, אם ההסכם היה אמור להיות מחודש או מוארך לפני תום תוקפו. לגבי עובדת דרך קבלן כוח אדם, גם הפסקה זמנית עשויה להיחשב כך.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל עובדת הנמצאת בהריון, שטרם יצאה לתקופת לידה והורות (חופשת לידה), וזאת בתנאי שעבדה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה 6 חודשים לפחות.

הזכאות חלה ללא קשר אם העובדת היא עובדת קבועה, עובדת ארעית או עובדת זמנית.

מימוש הזכאות

הזכות לאיסור פיטורים והגנה על העובדת היא אוטומטית. אין צורך לבצע פעולה כלשהי.

עובדת בהריון של מעסיק שהפר את ההוראות, יכולה להגיש תלונה למחלקת אכיפה והסדרה של משרד העבודה. בנוסף, העובדת יכולה להגיש תביעה בבית הדין לעבודה לקבלת פיצויים על הפגיעה בשכרה.

הרחבות נוספות

איסור פיטורים חל גם על עובדת של קבלן כוח אדם שמועסקת אצל מעסיק בפועל במשך 6 חודשים. במקרה זה – החובה מוטלת הן על המעסיק בפועל והן על קבלן כוח אדם.

מידע נוסף

חקיקה ופסיקה

  • חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *