תפריט סגור

שחרור כספי פיצויים כלואים: כך תיקון 21 לחוק קופות גמל עוזר לכם

בחודש יולי 2018 אישרה הכנסת תיקון חשוב לחוק קופות גמל ולפיצויי פיטורין, אשר שם סוף לתופעה של כספי פיצויים כלואים. מדובר על תיקון 21 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) הנוגע לעניין כספי פיצויים.

לפי נתוני רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, מדובר על כספים כלואים בסך של כ-7 מיליארד ₪ (!) במאות אלפי חשבונות שבהם הזכאות לכספי הפיצויים לא ברורה. כלומר, מדובר במצב בו מעסיק לו הודיע מה המעמד של כספי הפיצויין ולכן חברת קופת גמל לא יכולה לבצע שום פעולה ללא אישור.

שיחרור כספי פיצויים

כאשר עובד מתפטר מעבודה או מפוטר על ידי המעסיק, הוא בדרך כלל שוקל האם למשוך את כספי הפיצויים שהופקדו עבורו במוצר חיסכון פנסיוני מסויים כגון קרן פנסיה, קופת גמל או ביטוח מנהלים. במידה שהוא מעוניין למשוך את הכספים, עליו לפנות אל המעסיק הקודם על מנת שהשני יספק טופס אישור שחרור כספי פיצויים שאותו צריך העובד למסור אל החברה המנהלת.

לעיתים, העובד מעוניין למשוך את כספי הפיצויים לא מיד עם סיום העבודה, אלא לאחר תקופה מסויימת וכאשר הוא מרגיש שזה הזמן למשוך אותם, בגלל מצב כלכלי, כיסוי הלוואה קיימת או כל סיבה אחרת. גם במקרה כזה, העובד נדרש לפנות אל המעסיק שהפקיד את כספי הפיצויים על מנת לבקש אישור שחרור כספים.

חשוב לציין כי במידה ולא חל סעיף 14 או שהמעסיק הפקיד רק סכומים על פי צו פנסיה חובה, המעסיק יהיה חייב להשלים פיצויי פיטורין לפי השכר האחרון של העובד. במקרה כזה, ההשלמה תבוצע במזומן לעובד או לקרן הפנסיה בהסכמת הצדדים.

מעמד כספי פיצויים

חברה מנהל של קופת גמל, לא יכולה להסכים לעובד-עמית למשוך את כספי הפיצויין ללא אישור המעסיק, ככתוב לעיל. הסיבה לכך כי החברה המנהלת לא יודעת מה המעמד (סטטוס) של כספים אלו, האם אלו כספים של העובד? האם הם של המעסיק?

ככלל, כספים אלו שייכים לעובד, אולם לעיתים כספים אלו לא שייכים לעובד, לדוגמה אם קרה מקרה בו העובד ביצע מעשה פסול שלא מזכה אותו בקבלת כספי פיצויים. במקרה כזה, המעסיק רשאי לדרוש מהגוף המוסדי לקבל את הכספים הללו בחזרה.

כספים כלואים

ככתוב לעיל, כאשר עובדים מעוניינים למשוך את כספי הפיצויים הם נדרשים לפנות אל המעסיק הקודם לקבלת האישור. אולם לעיתים קורים מקרים בהם אין אישור של המעסיק וכתוצאה מכך הכספים "נמצאים באוויר" כלומר, הם כספים כלואים בכלוב ואי אפשר לעשות כלום.

בין הסיבות לכך הם:

  • יחסי עובד מעביד הסתיימו מזמן וקשה לזכור איך ולמי לפנות.
  • המעסיק נסגר / מכר את החברה (או פעילות), פשט רגל וכדומה.

למעסיק 4 חודשים להודיע אם מסרב לשחרור הכספים

תיקון 21 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) תיקן את העיוות הזה וקבע כי בעת סיום יחסי עובד מעביד, על המעסיק להודיע לקופת הגמל ותוך 4 חודשים בלבד אם הוא מסרב לשחרר את כספי הפיצויים לעובד, אחרת, העובד יהיה רשאי למשוך את הכספים.

סירוב לשחרור כספי פיצויים יכול להיות באחד המקרים הבאים:

  • המעסיק הציג לחברה המנהלת פסק דין הצהרתי הקובע כי העובד-העמית חדל לעבוד אצל המעסיק בנסיבות שאינן מזכות בקבלת פיצויי הפיטורין (כולם או חלקם), בהתאם לדין ולהסכמים וכן שכספי הפיצויים (כולם או חלקם), שייכים לאותו מעסיק או שהוא זכאי להם.
  • המעסיק הציג לחברה המנהלת אסמכתא כי הוגש הליך משפטי לקבלת פסק דין הצהרתי בדבר זכאות המעסיק לקבלת כספי הפיצויים או חלקם, או אסמכתא שננקט הליך משפטי לשלילת פיצויי הפיטורין או חלקם לפי סעיפים 16 או 17 לחוק פיצוי פיטורים והתקבלה הכרעה סופית בהליך בדבר זכאותו של המעביד לכספים.
  • המעסיק וגם העובד (או מי מטעמו) הציגו לחברה המנהלת הודעה (כל אחד לחוד) בצירוף אסמכתא שכספי הפיצויים שהופקדו בקופת הגמל של העובד, ניתנים להחזרה למעסיק על פי הסכם העסקה או על פי דין.

תיקון 21 קובע בנוסף כי מעסיק שלא הודיע לחברה המנהלת בתוך 4 חודשים, את אחת ההודעות לעיל, לא יוכל לבוא בטענות אל החברה המנהלת מדוע היא שחררה את הכספים לעובד-עמית.

מה קורה לאחר 4 חודשים מסיום העסקה?

לאחר 4 חודשים ממועד סיום יחסי עובד מעביד, העובד יהיה רשאי למשוך את כספי הפיצויים וללא צורך לבקש מן המעסיק אישור לשחרור כספים.

עם זאת, אם המעסיק הודיע לאחר 4 חודשים כי הוא מסרב למשיכת הפיצויים והעובד טרם משך את הכספים, המעסיק יוכל לקבל את הכספים חזרה. אך אם העובד הספיק למשוך את הכספים הללו, המעסיק לא יוכל לקבל אותם וגם פה הוא לא יהיה יכול לבוא בטענות אל החברה המנהלת.

מה עוד חשוב לדעת?

בסיום יחסי עובד מעביד ותוך 4 חודשים, העובד יכול לפנות אל המעסיק בבקשה לקבל אישור למשיכת כספי פיצויין. אם הוא לא מעוניין לבקש את אישורו, הוא יהיה יכול להמתין 4 חודשים ורק אז למשוך את הכספים ובמקרה זה, אינו נדרש לפנות למעסיק לקבל אישור, אלא פנייה ישירה לחברה מנהלת.

עובדים שסיימו יחסי עבודה מזמן (מעל התקופה האמור) עם המעסיק, יכולים לפנות ישירות אל החברה המנהלת והם לא נדרשים לחפש את המעסיקים הקודמים או לקבל את אישורם.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *