חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

דירות להשכרה על ידי היזם במסגרת תכנית מחיר למשתכן

בעקבות אישור החלטה של הוועדה לתכנון ולפיתוח, יזם במסגרת תכנית מחיר למשתכן יוכל להשכיר דירות לא מכורות בשוק החופשי עד למכירתן. ההחלטה תסייע הן ליזם והן לדורשי שכירות דירה, היא לא תפגע בזכויות של רוכשים לאחר מכן.

ההצעה אושרה על ידי מועצת מקרקעי ישראל בחודש דצמבר 2018, ולאחר כחודשיים, בחודש פברואר 2019, אישרה ועדה לתכנון ולפיתוח את ההחלטה.

מחיר למשתכן – רקע קצר

מחיר למשתכן (או בשמו הנוסף: דיור בהישג יד) היא תכנית של משרד האוצר ומשרד הבינוי והשיכון המאפשרת רכישת דירות לחסרי דירה ולמשפרי דיור לפי תנאים מסויימים. התכנית פונה בעיקר לזוגות נשואים או ידועים בציבור, יחידים מבוגרים ולאחרונה גם לצעירים במסגרת משתכן צעיר.

קבלנים ניגשים למרכז מחיר למשתכן, מציעים את המחיר לשטח ותחת הגבלה מקסימלית של מחיר למ"ר המותר להם למכור באותו שטח. בכך ניתנת הנחה משמעותית של בין 15% לבין 30% ואף יותר, בהשוואה למחירי השוק.

למידע נוסף, היכנסו למדריך מחיר למשתכן שלנו.

מהן דירות לא מכורות במסגרת מחיר למשתכן?

במסגרת תכנית מחיר למשתכן, לעיתים קבלנים אינם מוכרים את כל הדירות, וזאת מסיבות רבות ומגוונות כגון ביטול הזכייה על ידי הזכאים, אי רישום להגרלה ועוד. כתוצאה מכך, יזמנים ו/או קבלנים נותרים עם דירות ריקות בבנייני מגורים ונוצר להם מלאי דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן.

עד לפני ההצעה, קבלנים לא היו רשאים להשכיר את הדירה, אלא שהיו ממתינים עד לרוכש הזכאי על פי תכנית מחיר למשתכן. בהמשך, אישרה המועצה ברשות מקרקעי ישראל החלטה לפיה, קבלנים יוכלו למכור את הדירות לזכאים בעלי אישור זכאות בתוקף, באמצעות מכירה ללא הגרלה.

השכרת דירה במסגרת תכנית מחיר למשתכן

במידה והקבלן לא מכר את הדירות לאחר ניסיון למכירה באמצעות מחיר למשתכן, או לאחר מכן, לכל מי שיש זכאות בתוקף כמו משתכן צעיר לפי השיטה ללא הגרלה, ואז לאחר שנה גם למי שחסר דירה או משפר דיור וטרם נמצא רוכש לדירה – אז יוכל להשכיר את הדירה.

הקבלן יהיה רשאי להשכיר את הדירות הלא מכורות לאחר מיצוי כל השלבים לעיל ולאחר קבלת אישור משרד הבינוי והשיכון. במסגרת כך נקבעו כמה כללים לפיהם מותר לקבלן להשכיר דירות אלו. לצורך כך יש לעמוד בכל התנאים הבאים:

  • דירות אלו חייבות להיות בשלב בנייה מתקדם ולאחר קבלת טופס 4.
  • הקבלן מחויב למכור לפחות 40% מהדירות בפרויקט.
  • נותרו לפחות 6 דירות לא מכורות.
  • אישור להשכרה עד לסך של 50% מכלל הדירות הנותרות בפרויקט.
  • חוזה השכירות יהיה חוזה כללי שיאשר משרד הבינוי והשיכון.

ומה לגבי מכירת הדירה?

אין חיוב של הקבלן למכור את הדירה, אולם, האינטרס של הקבלן הוא כן למכור את הדירה במקום להשכירה. לכן, עד למכירת הדירה, רשאי הקבלן להשכיר את הדירה ולמכור אותה בשלב מאוחר יותר.

הרוכשים העתידיים, יוכלו לרכוש את הדירה והם לא ייפגעו מתקופת ההשכרה. כך שמדד תשומות הבניה יוקפא למועד מתן טופס 4, עבור כל הדירות שאושרו להשכרה.

מי רשאי לשכור דירה כזו?

קבלן רשאי להשכיר את הדירה לכל דורש בשוק החופשי ואינו חייב לאפשר לדורש הזכאי לפי מחיר למשתכן. במילים אחרות, אין הגבלה על הזכאות לשכירת הדירה.

איך לשכור דירה כזו?

שוכרים, המעוניינים לשכור דירה כזו, רשאים לבדוק האם קיימות דירות לא מכורות באתר האינטרנט של מחיר למשתכן בקישור הבא. כמובן, שהקבלן לא יוכל להשכיר את כל הדירות הנמצאות ברשימה זו, אלא רק לפי התנאים הכתובים לעיל.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil