תפריט סגור

החזר מס על תרומות – איך לקבל זיכוי ממס בגין תרומה

תורמים כסף לגוף או מוסד מוכר על פי מס הכנסה? אתם יכולים לקבל החזר מס על תרומות שבוצעו במהלך שנה קלנדרית ואף שנים אחרונית. מדובר על הליך קל ופשוט מאוד יחסית וניתן לקבל סכום משמעותי של כסף בחזרה אליכם.

ראשית נקדים ונאמר כי על פי פקודת מס הכנסה, כל אחד זכאי לקבל החזר עבור מסים אם התברר כי שולם יותר מדי או אם מגיע לו הטבת מס כלשהי ולפיכך מגיע לו כסף חזרה. ההוראה חלה הן על יחידים, הן על תאגידים והן על יישויות אחרות.

מכיוון שמס הכנסה מחושב באופן שנתי, אך נגבה בפועל באופן חודשי. כאשר יש שינויים במהלך השנה, כמו לידה, אבטלה, גידול בשכר או קיטון בשכר, עבודה בכמה עבודות ועוד – במקרים אלו ואחרים אפשר לקבל כסף חזרה. עבור זה הכנו כתבה על החזר מס. אגב, לעיתים ניתן גם לבצע תיאום מס.

החזר מס על תרומות

סעיף 46 לפקודת מס הכנסה קובע ומגדיר מי זכאי לקבל זיכוי בגין תרומות וכמה מס הכנסה ניתן לקבל בחזרה. הסעיף מגדיר כי אדם שתרם סכום מזערי של לפחות 190 ₪ (נכון לשנת 2019) בשנת המס יהיה זכאי לקבל החזר מס של 35% מסכום התרומה. תאגיד יוכל לקבל החזר מס בגובה של מס חברות.

חשוב לציין כי רק אם במהלך 12 החודשים הסכום הכולל הגיע לסכום מינימלי, אפשר לקבל החזר. אין זה חובה לתת את הסכום הזה לגוף אחד, או בפעם אחת. אפשר לשלב כמה תרומות יחד ובתנאי שהם עולים יחדיו על סכום זה.

עוד קובע הסעיף כי ניתן לקבל החזר בתנאי שהסכום נתרם למוסד ציבורי או לקרן לאומית – כלומר על גוף מוכר על פי מס הכנסה. קרן לאומית היא אחת מאלה: הסוכנות היהודית לא"י, ההסתדרות הציונית העולמית, המגבית המאוחדת לישראל והקרן הקיימת לישראל. מוסד ציבורי על פי פקודת מס הכנסה הוא מוסד שנועד לשמש למטרה ציבורית כדוגמת עמותה רשומה (ע"ר) או חברה לתועלת הציבור (חל"צ).

מי זכאי וכמה כסף אפשר לקבל?

כל אדם שתרם סכום מזערי לפחות בשנת המס למוסד ציבורי מוכר, זכאי לקבל החזר מס. אלו הם שיעורי ההחזר:

  • יחיד או עוסק פטור / מורשה – זכאי לקבל החזר של 35%.
  • חברה בע"מ – זכאית לקבל החזר של 23% (בגובה מס חברות).

מוסדות ציבור לענין תרומות

תרומה למוסד ציבורי שלא מוכר לעניין תרומות, לא מזכה אתכם במס הכנסה. על מנת לבדוק האם המוסד הציבורי מוכר על פי הפקודה (מאושר על ידי משרד האוצר), יש להיכנס למנוע החיפוש של רשות המסים בקישור זה.

גובה תרומה מירבי

סעיף 46 קובע את התקרה המסקימלית שבגינה ניתן לקבל החזר מס על תרומות. גובה התרומה המקסימלי הוא אחד מאלה, הנמוך מבינהם:

  • 30% מההכנסה החייבת במס הכנסה (ניתן לראות זאת בתלוש שכר של העובד).
  • סכום שנתי מירבי של 9,322,000 ₪ (עבור שנת 2019).

במידה והסכום הנתרם עולה על התקרה כאמור לעיל, גובה המס יזוכה ב-3 השנים הבאות זו אחר זו, וזאת בתנאי שבשנים אלו לא יינתן זיכוי ממס בסכומי תרומה העולים על התקרות כאמור.

קבלות על תרומות (מסמכים)

חשוב לציין, על מנת לקבל הקלת מס על תרומה, יש להגיש בקשה לרשות המסים. לבקשה זו יש לצרף מסמכים מאמתים והם:

  • קבלה מקורית / קבלה ממוחשבת (קבלה אלקטרונית הכולל כיתוב מסמך ממוחשב) / העתק קבלה עם צילום נאמן למקור.
  • תדפיסי בנק / חברת אשראי – במידה ושולם באמצעות צ'ק מהבנק או כרטיס אשראי.

איך לקבל החזר מס על תרומות?

יש 2 דרכים עיקריות לקבלת החזר מס על תרומה. אחת מהן באמצעות טופס תיאום מס והשניה היא באמצעות טופס החזר מס.

1. תיאום מס לשנה נוכחית

ניתן לקבלת זיכוי בגין תרומה עבור שנה קלנדרית נוכחית באמצעות הגשת טופס 116 או טופס 116 מקוון. יש למלא את הפרטים האישיים הרלוונטיים ואז בחלק של בקשה להקלה במס, יש למלא "תרמתי למוסדות ציבור מאושרים" עם סכום התרומה בשנה זו.

יש לגשת אם הטופס הזה אל פקיד השומה הקרוב למקום המגורים, לכך יש לצרף את הקבלות הרלוונטיות וכן תלוש שכר של המעסיק לצורך מספר ניכויים. אישור על התרת הזיכוי יש לתת למעסיק והוא יפעל מול ניכויי מס הכנסה על מנת לזכות אתכם בתלושים אחרים.

מעסיקים מסויימים קיבלו אישור ממס הכנסה לבצע את הפעולות הללו בעצמם במחלקת השכר שלהם. במקרה זה, על העובד להציג את המסמכים ואת הקבלות המקוריות במקום העבודה והוא יפעל לזיכוי.

כך או כך, את הבקשה לתיאום והקלה במס עבור שנה נוכחית יש לבצע עד סוף חודש דצמבר. לאחר מועד זה לא ניתן לעשות זאת ואפשר לעשות כן על ידי החזר מס כפי שיפורט מטה.

2. החזר מס עד 6 שנים אחורה

מי שלא הספיק לבצע תיאום מס באמצעות שנה קלנדרית, צריך להגיש בקשה להחזר מס עד 6 שנים אחורה. ניתן לבצע החזר מס בגין תרומה על ידי הגשת טופס 0135 לרשות המסים. בטופס זה יש למלא את כל הפרטים הרלוונטיים וכן בסעיף 48 במשבצת 037 יש למלא את גובה התרומה.

לטופס זה יש לצרף את הקבלות הרלוונטיות שמאמתות את התרומה.

עבור שנה קלנדרית לא מבצעים החזר מס, אלא תיאום מס כמו סעיף הקודם.

החזר מס על תרומה עבור עצמאי

עצמאי שתרם במהלך שנת המס צריך לצרף את הקבלות והאסמכתות השונות לאימות עצם התרומה, לדו"ח על הכנסות שמוגש לרשות המסים בכל שנה (טופס 1301). בטופס זה יש למלא את סעיף 76 משבצת 037 – שם יש למלא את גובה התרומה.

זיכוי בגין תרומות לחברה

תאגידים שתרמו במהלך שנה קלנדרית, יצרפו את הקבלות והמסמכים השונים שמאמתים את התרומה שהועברה, אל דו"ח הכנסות שמוגש לרשות המסים בכל שנה (טופס 1214). בטופס זה יש למלא את סעיף טז' משבצת 070 – עם גובה התרומה.

טפסים 116, 135, 1301, 1214 אפשר להוריד באתר רשות המסים בעמוד הטפסים בעמוד זה.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *