חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

קופת גמל קטנה – כך תמשכו כסף ממנה ללא תשלום מס

יש לכם קופת גמל קטנה? אתם עשויים להיות זכאים למשוך את הכסף הנמצא בה ללא תשלום מסים כלל – ניתן יהיה להעביר את סכום הכסף לחיסכון אחר. אתם לא בטוחים שאתם יודעים אם יש לך קופת גמל כזו או לא? יש פיתרון גם לזה.

רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון אחראית על תחומים אלו, והיא קובעת מעת לעת נהלים והנחיות חדשות לגופים המפוקחים תחתיה. אחת ההנחיות היא משיכת כספים של קופת גמל קטנה לא פעילה, כאשר המטרה היא לפעול כך שהחוסכים יהיו מודעים לקופת הגמל שלהם וכדי שיוכלו לבצע פעולות כגון משיכת הכסף או העברתם למוצר חיסכון אחר.

רקע קצר – מה זה קופת גמל?

קופת גמל היא תוכנית חיסכון לטווח בינוני וטווח ארוך, היא מנוהלת על ידי חברות הביטוח או בתי ההשקעות בישראל. קופת גמל יכולה לשלם לקצבה (חיסכון פנסיוני) כמו קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, ויכולה להיות גם כזו שאינה משלמת לקצבה כמוקרן השתלמות.

עד סוף שנת 2007 היה אפשר למשוך את כספי החיסכון בסכום הוני, והרפורמה שנכנסה ב-2008 קבעה כי לא ניתן יותר למשוך כסכום חד פעמי, אלא כקצבה בלבד.

ניתן לקרוא מידע נוסף אודות קופת גמל.

קופת גמל קטנה

אם כך, אז מהי קופת גמל קטנה? למעשה מדובר על אותה קופת גמל כאמור לעיל, אולם מדובר על סכום כסף קטן שנמצא בה. הוראות השעה הקודמות והתקנות של רשות שוק ההון (לשעבר אגף שוק ההון במשרד האוצר) שנכנסו לתוקף בחודש ינואר בשנת 2016, קבעו כי בעלי חשבונות קטנים בקופת גמל רשאים למשוך את הכספים הללו ללא קנסות ובפטור מלא ממס.

למעשה, מדובר על קופות גמל קטנות כאשר היתרה בהן עומדת על עד 8,000 ₪ ושהם אינם פעילים משנת 2014. בתחילת שנת 2018 הרשות חייבה את הגופים המוסדיים לשלוח צ'ק למי שיתרת קופת הגמל שלו היא נמוכה מ-1,350 ₪.

התנאים למשיכת קופת גמל קטנה בפטור ממס

על מנת למשוך את כספי קופת הגמל הקטנה שלכם, יש לעמוד בכמה תנאים מצטברים:

 • קופת גמל לחיסכון בלבד – ההוראה אינה מתייחסת למוצרי חסכון מסוג קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קרן השתלמות.
 • קופת גמל לא פעילה – רק קופת גמל שהחל משנת 2014 (לאחר היום הקובע – 31.12.2013) לא בוצעו בה אחת הפעולות הבאות:
  • הפקדת כספים.
  • משיכת כספים.
  • העברת כספים בין קופות גמל.
 • יתרה נמוכה – בתנאי שסכום חיסכון בקופה אחת או בכמה קופות גמל באותה חברה מנהלת, נמוך מ-8,000 ₪. היתרה כאמור תוך כדי הכללת כולל קופת גמל לפיצויים ואחרים.

מי שעומד בתנאים הבאים, רשאי למשוך את הכספים ללא תשלום מס.

דוגמאות:

דוגמה 1: לאדם יש קופת גמל אחת עם 2 חשבונות בסך 5,000 ₪ ועוד חשבון 4,000 ₪ באותו גוף מוסדי – שתיהם לא פעילים מאז 2014. האם ניתן למשוך את הכסף? תשובה: לא. מכיוון שמדובר על חריגה מעל 8,000 ₪ באותה חברה מנהלת.

דוגמה 2: לאדם יש חשבון קופת גמל אחד בסך 5,000 ₪ וחשבון קופת גמל נוסף ב-4,000 ₪ כל אחד בגוף מוסדי אחר – שתיהם לא פעילים מאז 2014. האם ניתן למשוך את הכסף? תשובה: כן. מכיוון שמדובר על 2 גופים מוסדיים שונים ואצל כל גוף יש סכום נמוך מהתקרה.

דוגמה 3: לאדם יש חשבון קופת גמל בסכום הנמוך מ-8,000 ₪ ובתאריך 01.01.2014 הוא ביצע העברה חלקית לחשבון חדש בגוף אחר. האם ניתן למשוך את הכסף? תשובה: לא. מכיוון שבוצעה העברת כספים לאחר היום הקובע 31.12.13.

מה יקרה אם לא אמשוך את הכסף?

הוראת רשות שוק ההון באה לתת מענה ללקוחות שיש להם קופת גמל לא פעילה, מה שזה אומר כי סכום דמי הניהול עשויים להיות גבוהים ולכן הם יכולים להשפיע על יתרת החיסכון. למרות שבקופות גמל כאלו אין הפקדה שוטפת, החוסך ישלם דמי ניהול בסך 6 ₪ בכל חודש (72 ₪ בשנה) – הדבר תקף החל משנת 2016.

תשלום דמי ניהול כאמור מפחיתות את היתרה הצבורה של החוסכים עד כדי כך שהן יכולות "לאכול" את כל החיסכון שלכם לאורך תקופה. כדי להימנע מתשלום דמי ניהול מוגדלים אלו, רשות שוק ההון יחד עם רשות המסים קבעו כי תתאפשר משיכה של כספים בקופות גמל אלו.

איך אדע אם יש לי קופת גמל קטנה?

ככלל, קופות גמל צריכות לשלוח מכתב לחוסך כאשר נמצאה כי קופת גמל קטנה הניתנת למשיכה בפטור ממסים. במידה ולא קיבלתם מכתב כזה, לא נורא, יש עוד דרכים לגלות על כך. להלן הדרכים:

 • דו"ח קופת גמל – חברות מנהלות של קופות גמל נדרשות לשלוח מדי תקופה ובכל שנה דו"חות כספיים אודות החיסכון של כל אדם אצלם. בדו"ח זה ניתן לראות את כל המידע החשוב, מה היתרה בה, כמה הופקדו כספים, אם הופקדו, דמי ניהול ועוד.
 • הר הכסף – זהו מנוע לאיתור כספים אבודים של רשות שוק ההון. כאן אפשר למצוא רשימה של חסכונות לא פעילים שיש לכם בגופים אלו. המערכת מאפשרת לכם למצוא באופן מיידי חשבונות לא פעילים, אולם אין מידע אודות יתרת החיסכון, אך אפשר לפנות אל הגוף עצמו ולקבל מידע נוסף.
 • מסלקה פנסיונית – אפשרות נוספת היא שימוש במערכת המפוקחת על ידי רשות שוק ההון, היא שולחת בקשות לכל הגופים שיספקו מידע אם קיים חשבון על שמכם כולל סכומים וסוגי חסכונות. אולם, הבקשה עצמה עולה 20 ₪ וקבלת המידע אינה מיידית ולוקחת מספר ימים.

מה כדאי לעשות עם יתרת קופת גמל קטנה?

מצאתם קופת גמל קטנה על שמכם? מעולה! כעת עומדות בפניכם כמה אפשרות לגבי מה לעשות עם הכסף:

 1. להשאיר את הכסף – הדרך הפחות חכמה אבל אפשרית היא להשאיר את הכסף שמצאתם. אם היתרה שלכם קטנה, אז דמי הניהול יכולים לאכול את הכסף שלכם בקופת הגמל. במקרה כזה כדאי לוודא מהי התשואה הניתנת על ידי החברה המנהלת ולראות האם כדאיות השארת הכסף עדיפה על פני חלופות אחרות.
 2. להעביר את הכסף – דרך יותר טובה היא להעביר את הכסף הזה למוצר חיסכון אחר הקיים על שמכם. לדוגמה, להעביר לחיסכון פנסיוני או לקופת חיסכון אחרת על שמכם. העברת הכסף מקופה לא פעילה אל אחת שהיא כן פעילה, תייעל את הבקרה שלכם ותייתר לכם את הטרדה לעקוב אחר כמה גופים במקביל. בנוסף, הפקדה לחיסכון פנסיוני עד התקרות בחוק, מהווה הטבת מס והיא מקטינה את גובה המס שתשלמו באותה שנה.
 3. למשוך את הכסף – הדרך השלישית היא משיכת כספי קופת הגמל הקטנה וזאת בפטור ממס (ללא פטור, גובה הקנס הוא 35%). במקרה כזה, כדאי מאוד לשקול את השימוש בכסף לפני הרצון לבזבז אותם. אפשר לבחור פירעון הלוואה, הגדלת הכנסות, השקעה בשוק ההון או הפקדתם בחסכונות אחרים כדוגמת קופת גמל להשקעה, פוליסת חיסכון ואחרים.

איך למשוך כספי קופת גמל קטנה בפטור ממס?

החלטתם שאתם מעוניינים למשוך את הכסף לשימוש כפירעון להלוואה או הפקדה בפיקדון? מעולה! ראשית כל, אם תרצו להפקיד אותם בפיקדון של הבנק, כדאי מאוד שתקראו את הכתבה על קופת גמל להשקעה, שהיא מהווה חלופה מעולה ורק אז תחליטו את להשאיר אותם בבנק או בקופה כזו.

על מנת למשוך את הכסף, עליכם לפנות לגוף המוסדי המנהל את קופת הגמל שלכם ולבקש מהם למשוך את היתרה. משיכת הכספים מלווה במילוי טופס ייעודי למשיכת כספים בחשבונות קטנים. ניתן להיעזר גם בנציג של החברה לצורך מילוי הפרטים, במידה ואינכם בטוחים.

יחד עם הגשת הבקשה למשיכת כספים, הגוף יבקש מכם להציג תעודת זהות או לשלוח לכם בפקס / מייל. כמו כן, אתם תתבקשו גם להציג צ'ק מבוטל, אישור ניהול חשבון בנק או אסמכתא מהבנק הכוללת את פרטי בעל החשבון ואת פרטי החשבון המלאים. הגוף מחויב לדרוש את זה מכם.

יש גופים שמאפשרים להגיש את הבקשה ישירות מתוך סניפי הבנק המתפעל את קופת הגמל –  דבר שיכול לחסוך זמן מכם.

מתי הכסף יועבר אל חשבון הבנק?

הוראות החוק קובעות כי החברה המנהלת מחויבת להעביר לכם את הכסף לחשבון הבנק הרשום על שמכם, זה ששלחתם לו בעת הבקשה למשיכת כספים – תוך 10 ימי עסקים. גוף מוסדי שלא יעביר את הסכום בזמנים לעיל, ישלם פיגורים בסך ריבית פריים בתוספת 4.5%.

מה עוד חשוב לדעת?

 • ההוראות לעיל נכונות גם עבור קרן פנסיה ותיקה לפי התנאים למשיכה כאמור בכתבה זו.
 • במידה ויש בעיות כלשהם עם קופת הגמל, אי הבנות ומחלוקת, באפשרותכם להגיש תלונה אל פניות הציבור של רשות שוק ההון.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil