תפריט סגור

תביעה קטנה – מדריך הגשת תביעות קטנות בבתי משפט (וגם הגנה)

תביעה קטנה - מדריך הגשת תביעות קטנות בבתי משפט (וגם הגנה)

תביעה קטנה היא אחת הדרכים המהירות ביותר לסיים סכסוך משפטי-אזרחי כאשר המטרה היא לבקש מבית המשפט ביטול עסקה או סעד אחר. הרעיון של תביעות קטנות הוא להימנע ממשפטים ארוכים ולבצע הליך מהיר יותר ואף ללא ייצוג משפטי.

מה זה תביעה קטנה, איך מגישים אותה, ומידע נוסף בכתבה זו.

מהן תביעות קטנות?

תביעות קטנות הן תביעות שעוסקות בנושאים אזרחיים (כמו למשל, נושאים של צרכנות) תוך כדי שהן מוגבלות בסכום מסויים ומוגשות אל בתי משפט לתביעות קטנות. כל זה, מבוצע בהליך קצר ומהיר, שלא מחייב את התובע בידע משפטי נרחב ואינו מחייב ייצוג על ידי עורך דין.

תביעה קטנה נועדה לטפל בעיקר בבעיות צרכניות כמו למשל תביעה להחלפת מוצר, תביעה לתיקן המוצר או תביעת ביטול עסקה וקבלת החזר כספי. כך למשל, הדבר יכול להוות פיתרון במקרים של רכישת מוצר לא תקין או לא חדש (אם נרכש כך מלכתחילה) או במקרה שבוצעה מכירה בטעות או הטעיה תוך כדי שימוש באמצעים שיווקיים ומכירתיים לצרכן.

תביעות קטנות מיועדות בעיקר לטיפול בעניינים צרכניים, אולם, אין זה חובה בכך. התביעה יכולה להיות גם בענייני נזיקין, עניינים חוקתיים (כמו לשון הרע, אפליה), או עניינים אחרים מכוח חוקים נוספים כמו למשל הגשת תביעת ספאם, תאונות דרכים ועוד. יחד עם זאת, תביעה קטנה לא יכולה להיות בעניינים של עבודה ויחסי עובד-מעביד, משום שלכך יש את בית הדין לעבודה.

חשוב לציין, אין כל מניעה להגיש תביעה רגילה בבתי המשפט הרגילים (בעיקר השלום), גם אם סכום התביעה נמצא בגדר של תביעה קטנה.

עד איזה סכום ניתן להגיש תביעה קטנה?

צו בתי משפט (שינוי סכום תביעה בתביעות קטנות) קובע את הסכום המקסימלי בו ניתן להגיש תביעה בבית משפט לתביעות קטנות.

נכון לשנת 2019, הסכום המירבי עומד על סך של 33,900 ₪. הסכום מתעדכן מדי שנה בהתאם להצמדה ושינוי מדד המחירים לצרכן.

מי יכול להגיש תביעה קטנה?

תנאי הזכאות בהגשת תביעות קטנות הן:

 • כל אדם בישראל גם אם אינו תושב או אזרח, יכול להיות תובע (רק אנשים פרטיים).
 • סכום התביעה הוא עד התקרה ככתוב מקודם.
 • התביעה היא בנושאים אזרחיים וצרכניים בלבד.
 • התביעה היא אחת מ-5 התביעות הראשונות באותה שנה לאותו אדם. אם אדם זה הגיש תביעה נוספת, השופט רשאי לא לדון בה ולהעביר אותה לבית משפט השלום בהליך רגיל.

חשוב לשים לב: תאגיד אינו יכול להיות צד תובע בהליך זה, אך הוא כן יכול להיות צד נתבע (מי שתובעים אותו). עם זאת, עסק יכול להגיש תביעה שכנגד.

איפה מגישים תביעות קטנות?

תביעה קטנה יש להגיש בבית משפט לתביעות קטנות. לרוב מדובר על אזור הנמצא בבתי משפט השלום הפזורים ברחבי הארץ. אולם, התביעה צריכה להיות מוגשת במזכירות בית משפט שבתחום שיפוטו אחד מהבאים:

 • מקום המגורים או מקום העסק של הנתבע (לא של התובע).
 • מקום ההתקשרות בין הצדדים או מקום שנועד לביצועה.
 • מקום המסירה של הנכס.
 • מקום המעשה שהינו הסיבה לתביעה.
 • בתביעה של שיווק / מסחר באינטרנט: במקום המגורים או העסק, של התובע או של הנתבע.

רשימת בתי משפט לתביעות קטנות (קישור).

ייצוג בבית המשפט

דיון בבית משפט לתביעות קטנות נעשה ללא ייצוג משפטי וזאת משום שהוא לא מצריך השכלה או ידע משפטי. כמו כן, בעלי הדין (הצדדים) צריכים להציג את הגרסה שלהם בעניין ומסמכים מאמתים. המטרה של תביעה קטנה היא לאפשר דין צודק, קצר ומהיר וללא הימשכות שמעבר לצורך.

עם זאת, אפשר להיות מיוצג באופן הבא:

 • ייצוג עם עורך דין – יש להגיש בקשה לייצוג עם עורך דין ובית המשפט החליט לאשר זאת. במקרה כזה, גם הצד השני יוכל להיות מיוצג עם עו"ד.
 • ייצוג עם מי שאינו עורך דין – אחד הצדדים יכול לבקש להיות מיוצג על ידי מיופה כוח שאינו עורך דין, ובית המשפט צריך לאשר זאת. האישור יינתן גם בתנאי שמיופה הכוח מייצג את אחד הצדדים ללא תמורה כספית או אחרת, ותנאי נוסף שמיופה הכוח אינו עוסק בקביעת ייצוג.

איך להגיש כתב תביעה קטנה לבית המשפט?

מי שעונה על הקריטרונים לעיל, יכול להגיש כתב תביעה קטנה בבית משפט לתביעות קטנות, דרך דואר ישראל או דרך אתר נט המשפט. הגשת התביעה מבוצעת כך:

בית משפט לתביעות קטנות:

 • צריך למלא את טופס כתב התביעה – בצורה ברורה, מובנת, לפי סדר כרונולוגי של השתלשלות האירועים ואת כל הנספחים (קישור). צריך לציין פרטים מלאים של הנתבע כולל שם מלא ומדוייק, ומספר זהות או ח.פ.
 • אפשר להגיש בעברית או בערבית.
 • את טופס התביעה יש להגיש ב-3 עותקים למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות. בנוסף, צריך למלא טופס נוסף עבור כל נתבע נוסף בתיק.
 • לטופס התביעה יש לצרף מסמכים רלוונטיים (ככתוב בהמשך).

נט המשפט:

 • ניתן להגיש כתב דין אלקטרוני דרך אתר נט המשפט על ידי מערכת ההזדהות הממשלתית (תחילה צריך להירשם שם).
 • לאחר מכן, צריך לבחור "פתיחת תיק" בחלק העליון של האתר ואז להמשיך לפי ההוראות באשף ייעודי.

מסמכים שיש לצרף לתביעה

כדי לדון בתביעה, כדאי מאוד להמציא מסמכים רלוונטיים לתביעה עצמה לצורך הוכחת הטענות. מבין המסמכים שכדאי לצרף הם חוזים/הסכמים, צילומים (תמונות / סרטונים), קבלות, חוות דעת מומחה ועוד.

במקרה של תביעות בענייני תאונות דרכים, יש להציג חוות דעת שמאי, צילומי רכב, שירטוט גרפי של מיקום התאונה ומסמכים נוספים כמו השתלשלות אירועים במשטרה, תביעות בבתי דין לתעבורה וכד'.

אגרות ושכר טרחה של בתי משפט לתביעות קטנות

תקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדר דין) קובעות כי חובה לשלם אגרה בגין הגשת תביעה קטנה בבית משפט לתבעיות קטנות. מבלי הגשת האגרה, בית המשפט לא ידון בתביעה כלל. התשלום מבוצע בכרטיס אשראי בבית המשפט או נט המשפט, או במזומן דרך הדואר.

סכום האגרה הינו 1% משווי התביעה (עד לסכום המירבי כמובן). עם זאת, הסכום האגרה הנמוך ביותר עומד על 50 ₪. הסכום מעוגל כלפי מעלה בכפולות של 5 ₪.

האגרה לא ניתנת לחזרה, גם במקרה של ביטול תביעה. אולם, אפשר לבקש מבית המשפט לחייב את הנתבע בתשלום האגרה. כמו כן, מי שמתקשה כלכלית, יכול להגיש בקשה לפטור מתשלום אגרה (קישור).

למשל: אם סכום התביעה היא 12,748 ₪. אז, 1% הוא 127.48 ₪. סכום האגרה יהיה בסופו של דבר 130 ₪.

איך להגיש כתב הגנה?

לאחר שהתביעה ניגשת, על הנתבע להגיש כתב הגנה תוך 30 יום מרגע קבלת התביעה (קישור). כתב הגנה מסייע לנתבע לספק פרטים נוספים לצורך הגנתו ולכן עליו למלא את כל הפרטים הרלוונטיים.

הנתבע אף יכול להגיש תביעה שכנגד התובע, בין אם היא קשורה לתביעה הקטנה הזו או תביעה אחרת.

כתב ההגנה צריך להיות מוגש ב-3 עותקים, ביחד עם הנספחים הרלוונטיים. ההגשה היא למזכירות בית המשפט לתביעות הקטנות בה הוגשה התביעה, או דרך אתר נט המשפט או דרך דואר רשום לכתובת בית המשפט.

כתב תשובה / הגנה שכנגד של התובע

אם התובע (המקורי) קיבל כתב תביעה שכנגד, הוא יכול להגיש כתב הגנה שכנגד תוך 30 יום מרגע קבלת כתב התביעה.

אם יש לו עוד מה להוסיף לכתב התביעה המקורי שלו, בהמשך לכתב ההגנה של הנתבע, הוא יכול לצרף כתב תשובה ולהוסיף השגות ומידע נוסף.

זמנים ומועדים

להלן זמנים ומועדים להגשת כתבים ומסמכים במסגרת התביעה הקטנה:

 • הגשת כתב הגנה – תוך 30 יום מקבלת כתב התביעה.
 • הגשת כתב הגנה שכנגד – תוך 30 יום מקבלת כתב התביעה שכנגד.
 • הגשת כתב תשובה – תוך 15 יום מהמצאת הבקשה עליה משיבים.
 • הגשת תשובה להודעת צד ג' – תוך 30 יום מהצאת ההודעה.
 • ערעור על פסק דין – תוך 15 יום מפסיקת פסק הדין.
 • הגשת ביטול החלטה שניתנה ללא בעל הדין – תוך 30 יום מקבלת ההחלטה.
 • ערעור על החלטה בעניין ביטול החלטה ללא בעל הדין – תוך 15 יום מקבלת ההחלטה.

החלטה בבית המשפט לתביעות קטנות

בית המשפט לתביעות קטנות פועל כמו כל בית משפט אחר, על בסיס העובדות והראיות, הנתונים ומתן פסיקה צודקת, עם נימוקים מדוע התקבלה ההחלטה.

עם זאת, יש החלטות נוספות שכדאי להכיר:

 • מחיקה או דחייה של תביעה בשל הסכם – אם בעלי הדין (הצדדים) הגיעו להסכמה או הסדר בינהם, התובע צריך להגיש בקשה לדחיית או מחיקת תביעה בשל הסכם.
 • מחיקת תביעה בשל אי התייצבות התובע – במקרה שתובע לא הגיע לדיון במועד שנקבע, התביעה תימחק, אך הוא יוכל להגיש תביעה חדשה.
 • מחיקת תביעה בשל אי התייצבות 2 הצדדים – במקרה ששני הצדדים לא הגיעו לדיון, התביעה נמחקת.
 • פסק דין בהיעדר התייצבות הנתבע – המקרה שהנתבע לא הגיע לדין במועד שנקבע, בית המשפט יכול לפסוק בהיעדר הנתבע (בד"כ לטובת התובע). הנתבע יכול להגיש בקשה לביטול פסק דין תוך 7 ימים אם הייתה סיבה מוצדקת מדוע לא הגיע.
 • פסק דין בהיעדר הגנה – אם הנתבע לא הגיש כתב הגעה במועד לפי לוח הזמנים, אפשר לבקש לעתור ולבקש הליך זה.

ערעור על החלטה

צד שמבקש לערער על פסק הדין של בית המשפט לתביעות קטנות, יכול להגיש בקשת רשות ערעור אל בית המשפט המחוזי שבמחוז תוך 15 יום פסק הדין או מיום שנמסר לאותו צד.

הערעור נעשה ברשות, ולא בזכות, הכוונה היא שלא ניתן לערער באופן אוטומטי אלא צריך לבקש אישור לערער על כך. הסיבה שהבקשה היא לבית משפט המחוזי, היא שבית משפט לתביעות קטנות (ככתוב מקודם) הוא נעשה בד"כ בתוך בית משפט השלום או בדרגה שלו.

הוצאה לפועל

בעת פסיקת בית המשפט, הצד החייב בתשלום, נדרש לשלם את הסכום הנקוב בפסק הדין במועד שנקבע. אם הצד החייב לא מעוניין לשלם, אפשר לפנות אל ההוצאה לפועל לצורך המשך ההליכים.

ניתן לגשת את לשכת ההוצאה לפועל עם עותק פסק דין וחתימה מקורית ולבקש את ביצוע פסק הדין.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *