חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איך למכור ביטקוין? המדריך המקיף – צעד אחר צעד

המטבע הוירטואלי ביטקוין לא מפסיק להפתיע, הוא עולה ויורד עשרות אחוזים ביום, אם כבר קניתם את המטבע בעבר או קיבלתם אותו בתמורה למשהו אחר, אתם צריכים כעת למכור אותו. למרות הסיכון הכרוך ברכישת ביטקוין, בעיקר בגלל סטיית התקן הגבוה, חלקינו משתמשים בביטקוין לצרכים אישיים או עסקיים ולא רק לצרכי מסחר או השקעה.

במדריך הקודם הסברנו לכם איך לקנות את הביטקוין, ולכן המדריך הזה יסביר לכם את הצעדים שעליכם לעשות כדי למכור ביטקוין. המדריך הזה הוא חלק מרצף של מדריכים וכתבות בנושא הביטקוין, פורסמו כתבות בנושא מהו ביטקוין, פתיחת ארנק וירטואלי (דיגיטלי) עבור ביטקוין ואיך לקנות ביטקוין.

אם החלטתם סופית למכור ביטקוין, אז הגיע הזמן באמת להבין כיצד עושים זאת. מוכנים? קדימה.

אז איך למכור ביטקוין

מכירת ביטקוין היא בדיוק הפוכה מפעולת הקניה. המכירה היא בעצם קבלת כסף (שקלים או דולרים) תמורת הביטקוין שנמצא בארנק שלכם. זה הזמן לאתר מיקומים בהם ניתן למכור ביטקוין תמורת שקלים או תמורת דולרים.

שימו לב, אין פיקוח ורלוגציה על הביטקוין ועל המטבעות הוירטואליים, אף ספק וחברה לא יכולים לקבל רישיונות מטען המדינות כי אין כאלו רישיונות.

ביט-אין (BITIN)

ביטין היא חברה ישראלית המאפשרת רכישה ומכירה של מטבע ביטקוין וזאת באמצעות אתר האינטרנט של החברה. ערך המטבע מחושב לפי בורסת Bitstamp נכון לרגע הקניה ובתוספת העלויות. ביטין מציעה גם שירות הגעה עד לבית הלקוח אם מדובר על סכומים של 10,000 שקלים ומעלה. הרכישה יכולה להיות במזומן או בהעברה בנקאית.

עמלת הקניה היא 1.95% מערך הרכישה ועמלת המכירה היא 4.95% בלבד.

Bits of Gold

ביטס אוף גולד היא חברה ישראלית שדרכה ניתן למכור ביטקוין ולקנות אותו והיא בעצם חברה המספקת שירותי מטבע וניתן להמיר שקלים לביטקוין ולהיפך. ממש בדומה לחברת חלפן כספים (צ'יינג'), כמו כן, לחברה רישיון שירותי מטבע חוץ מטעם משרד האוצר.

אתם פשוט נכנסים לאתר, נרשמים, בוחרים כמה ביטקוין יש לכם, מקבלים כתובת חד פעמית להעברה ומקבלים את הכסף בהעברה בנקאית או במזומן לאחד מסניפי החברה.

העמלה היא 4.95% מגובה העסקה כולל מע"מ בהעברה בנקאית.

Bit2C

Bit2C היא חברה ישראלית המציעה חיבור בין קונים למוכרים באמצעות זירת מסחר או במילים אחרות, בורסה למטבעות וירטואליים. בשונה ב-Bits Of Gold, בחברת Bit2C ישנם הרבה קונים והרבה מוכרים, ולכן כמו קניה, ניתן גם למכור ביטקוין דרכם וכמובן ניתן למצוא פקודות רכישה ומכירה במחירים שונים.

על פי נתוני החברה, עד כה בוצעו מעל 95 אלף עסקאות בסך כ- 35 אלף ביטקוין. באתר ישנם כ-7 אלף משתמשים פעילים. העמלה היא כ-0.5% מגובה העסקה ואם אתם מעוניינים לקבל העברה בנקאית בשקלים לאחר מכירה יש עמלה של 60 שקל. הפקדה מארנקים אחרים בדרך כלל ללא עלות, אולם עמלת משיכה היא החל ה-0.0001 ביטקוין.

בורסות וחברות בינלאומיות

אם אתם מעוניינים במכירה גדולה של כמות ביטקוין, או שאתם מעוניינים לבצע עסקאות בינלאומיות ובמטבעות דולר, אירו וכד' – ייתכן וכדאי לכם לבחור חלפני כספים בינלאומיים או בורסות בינלאומיות.

זירות מסחר בינלאומיות כמו Bitstamp, Kraken, Bisq או חברות באירופה Bitcoin.de ו- BitPanda מציעות לכם אפשרות למכור ביטקוין וגם לקנות אותם, במחירים סבירים יותר ובעמלות נמוכות יותר.

הבעיה העיקרית היא שצריך להתנהל מול חברה שהיא לא ישראלית עד לקבלת הכספים ממנה.

פנים מול פנים

כן, כמו שזה נשמע. אחת השיטות שדרכה ניתן למכור ביטקוין היא בעצם ליצור קשר עם קונה אחר ולמכור לו. ישנן קבוצות בפייסבוק המאפשרות חיבור בין קונים ומוכרים על ידי כך שמי שמעוניין למכור ביטקוין, מפרסם הודעה והקונים יכולים להגיב. זה גם עובד הפוך, כך שמי שמעוניין לקנות ביטקוין, מפרסם פוסט ומי שמעוניין למכור, מגיב לפוסט עם ההצעה שלו.

בדרך כלל בשיטה כזו, הקונה והמוכר נפגשים זה מול זה, המוכר מקבל כסף מהקונה (בדרך כלל מזומן) והמוכר מעביר ביטקוין לארנק הוירטואלי של הקונה. מומלץ להיזהר עם העברות בנקאיות או תשלומי אשראי וזאת כדי לא ליפול במלכודת שלא תקבלו את הכסף שלכם.

ייתכן אתם מוכרים כאלה שדורשים לקבל עמלה מהקונה בטענה ששילמתם עמלה ברגע שקניתם (למרות שכנראה כבר הרוויחתם מעליית ערך). בכל מקרה, העוול של העמלה הזו נעלמת לאט לאט ומוכרים רבים מתחילים להפנים זאת ולא דורשים עמלה.

יש אתר בשם Local Bitcoins שמציג לכם האם וכמה יש קונים או מוכרים באזור גאורפי כלשהו, גם בישראל.

קבלת כתובת הביטקוין של הצד הקונה

כתובת ה- Bitcoin היא מזהה של 26-35 תווים אלפאנומריים (כוללים אותיות ומספרים), המתחילה בספרה 1 או 3, המייצג יעד אפשרי לתשלום ביטקוין.

כתובת זו עליכם לקבל מהקונה כדי לקבל את הביטקוין אליכם ולפעמים תוכלו לקבל גם קוד QR שהוא נוח יותר ואין צורך להעתיק.

קבלת הכסף

במהלך מכירת ביטקוין באחד מן הדרכים הללו, יש צורך לקבל את כתובת הביטקוין האישית של הקונה לצורך העברת הביטקוין. מרבית החברות יציעו לכם לקבל העברה בנקאית או במזומן. אל תבקשו החזר לכרטיס האשראי או קבלת כסף דרך פייפל.

כאשר אתם מוכרים את הביטקוין, וודאו מתי הכסף מועבר אליכם ולפי איזה שער (ערך) הביטקוין מחושב ולפי איזה תאריך ושעה.

בעת קבלת הכסף, וודאו שקיבלתם את הסכום שהייתם צריכים לקבל וזאת בניכוי העמלה שהייתם צריכים לשלם (במידה ויש).

סיכום

עד כאן בנושא איך למכור ביטקוין. שימו לב, רשות המסים מגדירה את הביטקוין כנכס ולא כמטבע, ולכן עליכם יהיה לשלם מס רווחי הון.

חשוב להיזהר בעת מכירת ביטקוין ולוודא שאתם מקבלים כסף עבורם בסמוך להעברה. יש לדעת כי כל הזירות אינן מפוקחות ואין כלל רגולציה בתחום הביטקוין. היזהרו ממקורות לא אמינים או ממצבים בהם אתם מרגישים לא בטוחים.

אם אתם מעוניינים להגיב ולהביע את הדעה שלכם, אתם מוזמנים לעשות זאת למטה.

עוד בנושא:

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil