חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

ארנק ביטקוין: איך לפתוח ולבחור ארנק דיגיטלי ואיך להשתמש בו – מדריך

ארנק ביטקוין (Bitcoin Wallet) הוא ארנק דיגיטלי המאפשר החזקת מטבעות וירטואליים מסוג ביטקוין, ממש דומה לארנק רגיל שאתם מחזיקים בכיס שלכם לצורך החזקת כסף ושקלים. המדריך הזה יעשה לכם סדר בכל הנושא של ארנק ביטקוין. אם טרם קראתם את המדריך שלו מהו ביטקוין ואיך הוא נוצר – זה הזמן!

המטבע הויראולי הנשחק גורם להרבה אנשים לרצות לקנות אותו ולהחזיק ממנו, בעיקר לצרכי רווח על הנייר ומימוש רווחים מלאים או חלקיים. אבל אפשר גם להחזיק אותו לצורך שימושים צרכניים של אנשים פרטיים או עסקיים, כדוגמת רכישת מוצרים או שירותים שונים תמורת ביטקוין. כמו שאם אתם רוצים לקנות מוצר מסויים אתם צריכים ארנק כדי לשים שם את הכסף שלכם, כך גם בעולם הביטקוין.

כדי לקנות ולמכור ביטקוין, צריך ראשית להבין איך לבחור ארנק ביטקוין, איך לפתוח וכמובן איך להשתמש בו. זהו המדריך שמסביר לכם הכל בנושא. מוכנים? קדימה.

ארנק חם או ארנק קר?

טוב, הדבר הראשון שעליכם לדעת הוא האם אתם צריכים ארנק חם או ארנק קר. כדי לענות על השאלה הזו, ראשית כל יש להבין מהם ארנקים חמים ומהם ארנקים קרים.

ארנק חם

ארנק חם הוא ארנק דיגיטלי המחובר לרשת הבלוקצ'יין דרך האינטרנט. ארנקים אלו מאפשרים גישה מהירה למטבעות הווירטואליים (או בשם אחר, מטבעות קריפטוגרפיים) בעיקר לצורך שליחה וקבלה מהירה של כספי הביטקוין. מכיוון שארנק חם הוא מחובר תמיד לרשת האינטרנט, רמת האבטחה שלו נמוכה יותר, יש סיכוי שהוא יהיה ניתן לפריצה (או כמו כל דבר אחר באינטרנט) על ידי האקרים מנוסים.

כדי להשוות לעולם המוחשי, אתם יכולים לחשוב שארנק חם הוא כמו העובר ושב בחשבון הבנק שלכם.

ארנק קר

בשונה מהקודם, ארנק קר הוא ארנק שלא מחובר לרשת הבלוקצ'יין דרך האינטרנט באופן שוטף. ארנק זה פחות מתאים לשימוש יום יומי, אך מנגד זאת הוא בעל רמת אבטחה גבוהה משמעותית מאשר ארנק חם.

כדי להשוות לעולם האמיתי, ניתן להניח שארנק קר הוא כמו החסכון הפנסיוני או הפיקדון שלכם.

דוגמה נוספת להשוואה בינהם: ארנק חם מיועד מי שמעוניין לסחור בביטקוין תוך יומי, כלומר לקנות ולמכור באותו היום. לעומת זאתף ארנק קר מיועד למי שמעוניין להשקיע בביטקוין לטווח ארוך יותר.

אם אתם עושים שימוש מעורב, כלומר אתם רוכשים שירותים בצורה תכופה ומצד שני אתם רוצים להשקיע באמונה שהערך של המטבע יעלה. אתם צריכים 2 ארנקים, גם חם גם קר. במקרה זה מומלץ לחלק את הכסף בצורה שתתאים לכיסוי הפעילות השוטפת שלכם ומנגד החזקה של כמות גדולה יותר עם אבטחה גבוהה יותר.

איזה סוג ארנק אתם צריכים?

יש המון ארנקים וירטואליים, מספיק שתרשמו זאת במנועי חיפוש ותמצאו אלפי ארנקים שונים. כמובן, אתם צריכים לדעת איזה סוג ארנק, האם הוא חומרה או תוכנה, למחשב או לספארטפון.

ארנק דיגיטלי במחשב

ארנק מחשב, הא מסוג תוכנה שנמצאית על המחשב שלכם, בדומה לתוכנות אחרות שאתם מתקינים במחשב. היתרון שהוא מותקן במחשב ומספק לכם הגנה גבוהה יותר ושליטה מלאה על הביטקוין שלכם. החיסרון העיקרי הוא שאתם צריכים אבטחה גבוהה למחשב שלכם, לרבות אנטי וירוס חזק שיוכל להגן עליכם מפני תקיפות ונוזקות.

החיסרון הנוסף הוא שבמידה והמחשב שלכם נהרס או הושבת, לא תהיה לכם יותר גישה לכספים שלכם.

ארנק דיגיטלי בספארטפון

ארנק סמארטפון (או מובייל), הוא תוכנה מסוג אפליקציה, כמו שאר האפליקציות המותקנות בטלפון. הביטקוין יישמר על גבי המכשיר הסלולרי שלכם. היתרון בכך שסמארטפון זהו מכשיר נייד ולכן קל יותר להתנהל כאשר אתם צריכים לבצע קניה או רכישה של ביטקוין. אך מנגד זאת, סמארטפונים עלולים להיגנב או להיהרס ולכן תאבדו את כל הכסף שלכם.

ארנק דיגיטלי ברשת האינטרנט

ארנק ביטקוין באינטרנט מאפשר לכם לנהל את הביטקוין שלכם על גבי האינטרנט ובעיקר באמצעות אתר האינטרנט של הספק שמציע את הארנק הדיגיטלי. היתרון העיקרי הוא שאתם יכולים לגשת אליו מכל מקום בעולם בתנאי שיש חיבור לאינטרנט ובדרך כלל על ידי כניסה לאתר עם שם משתמש וסיסמא.

כמו כן, אינכם צריכים לדאוג להגדרות הארנק שלכם, ניהול כתובות הביטקוין והמפתחות הפרטיים שלכם – דבר שיקל משמעותית על השימוש שלכם.

מנגד זאת, משום שהוא מחובר לרשת, וכל המידע הוא ציבורי, הדבר מעורר עניין אצל האקרים שעשויים לפרוץ לשרתי החברה שמציע את הארנק ולגנות את פרטי הביטקוין שלכם, דבר שיספק להאקרים לעשות ככל שעולה על רוחם עם הכסף שלכם. דבר נוסף, במידה ויש פרצת אבטחה או תביעה משפטית כנגד הספק, החברה עלולה להיסגר ולמנוע מכם לגשת לבטיקוין שלכם או לחלק מהם.

ארנק חומרה

ארנקי חומרה הם ארנקים פיזיים כמו ה-USB שעליהם נשמר כל המידע והביטקויינים שלכם. יש יתרון ברור לכך, שלא ניתן לפרוץ אליהם למעט אם המכשיר עצמו מחובר למחשב – הדבר מהווה רמת אבטחה גבוהה מאוד.

מנגד זאת, מכיוון שזה ארנק חומרה, הוא עולה כסף ולכן זהו סוג של חיסרון לעומת הפתרונות האחרים. החיסרון השני הוא, שארנק כזה יכול גם להיהרס, להיגנב או להישחק.

ארנק נייר

ארנק נייר הוא גם סוג של ארנק ביטקוין שניתן לאגור איתו ביטקוין. ארנק נייר הוא פיזי לחלוטין אשר כתוב על נייר או חרוט על מתכת. ממש בדומה לתדפיס של חשבון הבנק שלכם – אם הוא נהרס או נאבד, כל הביטקוינים המאוחסנים בו ייעלמו לתמיד.

איך לפתוח ארנק דיגיטלי?

כל שעליכם לעשות הוא לבחור איזה סוג ארנק אתם רוצים ועל מה הוא מבוסס. לאחר מכן עליכם לפתוח אותו, בין אם על ידי הורדת אפליקציה, הורדת תוכנה למחשב, רכישת חומרה או על ידי פתיחת ארנק דיגיטלי ברשת.

לאחר שתבצעו את השלב הקודם (הפסקה למעלה), תוכלו להתחיל את שלב הפתיחה. בשלב הזה תוכלו לבחור האם לפתוח ארנק חדש או לשחזר ארנק קיים. לאחר שתמלאו את הפרטים הדרושים, תועברו לארנק שלכם.

במרבית הארנקים, בתהליך פתיחת ארנק חדש, תקבלו רצף של כמה מילים שמטרתו היא להגן עליכם לצורך גיבוי הארנק. הרצף הזה הוא ייחודי לארנק שלכם ואין שני לו. אם הארנק נהרס, אתם יכולים להעביר ולשחזר את הביטקוין שלכם לארנק דיגיטלי אחר על ידי רצף המילים הללו, וכל זאת כמובן שהחשבון שלכם לא איבד את הביטקוין עקב פריצה וגניבה.

כדאי מאוד לשמור את הפרטים הללו במקום בטיחותי, כך שתוכלו לגשת אליו בכל עת וכל זאת בתנאי שהפרטים הללו מאובטחים עד כמה שניתן. מומלץ לאחסן אותו במקום נגיש ומאובטח, ואם צריך גם לרשום על פתק נייר ולשמור בכספת.

איך להשתמש בארנק דיגיטלי?

אחרי שסיימתם את תהליך ההרשמה ותהליך קבלת רצף המילים, אתם יכולים להתחיל להעביר (לשלוח ולקבל) מטבעות ביטקוין.

על מנת לקבל מטבע דיגיטלי, המשתמש שמעביר לכם את הכסף צריך לקבל את המפתח המזהה הציבורי שלכם (נקרא Public Key), מפתח זה כולל רצף של מספרים ואותיות והוא מהווה כתובת הארנק הייחודית שלכם. לפעמים תוכלו לקבל גם קוד QR, שהוא כמו ברקוד שמהווה אלטרנטיבה למפתח הציבורי שלכם ובעיקר חוסך הקלדה ומונע טעויות של שגיאת אותיות (אם לא מועתק אלא מוקלד).

כמובן, המשתמש שרוצה לבצע העברת ביטקוין, או מטבעות דיגיטליים אחרים, צריך גם להקליד את הסכום ואת רמת התיעדוף של ביצוע הפעולה. ככלל, ככל שהתיעדוף גבוה יותר (כלומר זמן העברת הכסף), כך העמלה גבוהה יותר. העמלה היא בעצם הסכום שאתם משלמים לצורך העברת המטבעות הדיגיטליים בין ארנקים שונים.

אז איפה פותחים ארנק ביטקוין?

ישנם כמה אתרים פופולאריים בעולם שמספקים שירות של ארנק ביטקוין. הם מומלצים בעולם ולכן אנו מפרסמים אותם כאן.

blockchain.info

בלוקצ'יין אינפו אחת חברות התוכנה שמספקת ארנק דיגיטלי ברשת וניתן להחזיק באמצעותה הרבה מטבעות דיגיטליים שונים ולא רק ביטקוין. בחברה הזו עבור מעל 100 מיליון עסקאות והיא כוללת משתמשים ב-140 מדינות בעולם (כולל ישראל). בבלוקצ'יין יש מעל 21 מיליון ארנקים דיגיטליים ויש 160,000 עסקאות בכל יום!

בשנה האחרונה הארנק הוירטואלי היה זמין מעל 99.53% מהפעמים, היו כ-80 הפסקות ו-זמן אי פעילות הכולל היה כ-3 וחצי שעות. במילים אחרות, הארנק זמין מאוד, וכמעט תמיד ניתן לבצע העברת מטבעות.

Jaxx

Jaxx זהו ארנק תוכנה פופולארי שאפשר לרכוש דרכו הרבה סוגי מטבעות וירטואליים ולא רק ביטקוין, אלא גם ביטקוין קאש, איתריום, לייטקוין, דאש, ועוד. הארנק הדיגיטלי Jaxx, ניתן להורדה למספר רב של מכשירים ניידים כגון אנדרואיד, iOS, מחשבי וינדוס, מחשבי מק, מחשבי לינוקס, ואפילו יש תוסף לדפדפן כרום.

Mycelium

זהו ארנק דיגיטלי מסוג אפליקציה לטלפונים סלולאריים מסוג iOS ומסוג אנדרואיד. ניתן לקשר אותו לחשבונות אחרים באמצעות קישוריות API, וכך בעצם אפשר לשלם עבור חשבונות שונים, רכישות של מוצרים וכד'.

Trezor

זהו ארנק מסוג חומרה, כאשר הוא מתחבר למחשב שלכם באמעצות כבל USB פשוט. עלות רכישת המכשיר היא 89€ והיא מתאימה למערכות וינדוס, לינוקס, מק ואנדרואיד. באמעות הארנק הזה אתם יכולים לרכוש סוגים שונים של מטבעות וירטואליים.

סיכום

נסו לבחור ארנק דיגיטלי שמתאים לצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר, אם חשוב לכם שילוב של פעולות, אז נסו גם ארנק חם וגם ארנק קר. אם אתם חשדנים ולא רוצים לשים את כל הביצים בסל אחד, השתמשו בכמה ארנקים דיגיטליים למטרות שונות.

תמיד זכרו כי האבטחה הוא אחד הדברים החשובים ביותר, ולכן אסור לדלג על שלב זה. אם ארנק דיגיטלי מציע לכם אבטחה נוספת על האבטחה הקיימת (כמו רצף המילים), שקלו זאת.

עוד בנושא:

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil