קריירה והשכלה

ראש השנה האזרחית (נובי גוד, סילבסטר) 2020 – זכויות עובדים

ראש השנה האזרחית או בשמו הנוספים סילבסטר או נובי גוד (ברוסית) הוא חג שמציינים מאמינים נוצרים ואחרים לרגל השנה האזרחית החדשה. אולם כיום בישראל מרבית האנשים חוגגים את יום זה כסמל של שנה חדשה בלבד ללא קשר לדת הנוצרית.

כתבה זו תספק את המידע הדרוש עבור כלל העובדים על מנת להבין מהם הזכויות שלהם ביום זה כגון עבודה בערב חג, בחג ובמוצאי חג, יציאה לחופשה, ימי חג ועוד.

מתי ראש השנה האזרחית 2020?

ראש השנה האזרחית 2020 השנה, חל ביום רביעי בתאריך 01.01.2020. ערב ראש השנה הוא יום שלישי ה-31.12.2019.

מאמינים נוצרים חוגגים את החג בתאריך ה-14.01.

האם ראש השנה האזרחית הוא יום חג בישראל?

צו ההרחבה בישראל מגדיר את החגים היהודיים בישראל וקובע 9 מהם. לפיכך, שראש השנה האזרחית הוא חג אזרחי ולא יהודי, הוא אינו חג במניין הגים ולכן אין בגינו תשלום דמי חגים.

למרות זאת, מדובר על חג נוצרי ולכן עובדים נוצרים זכאים לקבל בגינו דמי חגים. חשוב לציין כי עובד נוצרי יהיה זכאי לתשלום דמי חג בתנאי שהוא הודיע למעסיק שבחר את החגים הנוצריים לתשלום דמי חגים. במקרה כזה, הוא אינו יכול לקבל גם דמי חגים יהודיים.

עבודה בערב ראש השנה האזרחית

מכיוון ששנה אזרחית הוא אינו חג יהודי, עבור יהודים הוא נחשב יום עבודה רגיל לכל דבר ועניין. אולם, עבור עובדים נוצרים, הוא יום עבודה מקוצר בדרך כלל של 5 עד 7 שעות עבודה בהתאם להסכם עם המעסיק או כפי שנהוג כך. מקובל כי יום העבודה יסתיים כ-3 שעות לפני כניסת החג.

עבודה בחג ראש השנה האזרחית

עבור עובדים שאינם נוצרים, מדובר על יום עבודה רגיל. אולם, עובדים שהם נוצרים זכאים לקבל תשלום מוגדל של 150% מהשכר הרגיל אם הם עובדים בחג. כלומר, תוספת של 50% על השכר.

אם יום זה חל גם ביום המנוחה השבועית של העובד והוא כן עבד, הוא יהיה זכאי לתשלום של 150% על השכר הרגיל בלבד ולא שכר כפול 200%.

חופשה בערב חג ראש השנה האזרחית (ביוזמת העובד)

ערב ראש השנה האזרחית החדשה הוא נחשב יום בחירה, כלומר יום שבו עובד רשאי להודיע למעסיק כי הוא יוצא ליום חופשה על חשבון ימי החופשה של העובד. למעסיק אין זכות לסרב לבקשה זו בתנאי שיום זה הוא אחד מ-2 ימי הבחירה (עובד זכאי לבחור 2 ימים כאלו בשנה) ובתנאי שהוא הודיע למעסיק לפחות 30 יום מראש.

במידה והעובד ניצל את 2 ימי הבחירה, הוא רשאי לבקש מהמעסיק לצאת לחופשה ביום זה ואין צורך להודיע 30 יום מראש, אולם למעסיק שיקול הדעת האם להוציא את העובד לחופשה או לא, וכל זאת מטעמים הגיוניים וסבירים.

עובד היצא לחופשה בערב חג ראש השנה האזרחית זכאי לקבל לדמי חופשה (על חשבון ימי החופשה השנתית) בגובה השכר הרגיל שלו.

חופשה בערב חג (ביוזמת המעסיק)

מעסיק רשאי לקבוע מתי עובד במקום עבודה יצא לחופשה ולכן הוא רשאי להודיע כי עובדים יצאו לחופשה בערב ראש השנה האזרחית ובלבד כי המעסיק הודיע על כך לעובד מראש. במקרה כזה, יציאה לחופשה בערב החג יהיה על חשבון ימי החופשה השנתית של העובד.

עבור יום חופשה כאמור, ישולם דמי חופשה בגובה השכר הרגיל של העובד.

חופשה בחג ראש השנה האזרחית (ביוזמת העובד)

גם יום ראש השנה האזרחית הוא יום בחירה ולכן עובד יהיה זכאי להיעדר ממקום העבודה ולמעסיק אין יכולת לסרב לבקשה. עם זאת, הבקשה חייבת להיות מוגשת 30 יום מראש ובתנאי כי יום זה הוא אחד מ-2 ימי הבחירה וטרם עבר את המכסה.

במידה ועובד ניצל את ימי הבחירה, הוא ראשי להודיע למעסיק על הרצון לצאת לחופשה ומעסיק רשאי לסרב, אולם מטעמים הגיוניים וסבירים.

אם לעובד אין מספיק ימי חופשה שנתית, הוא רשאי לבקש מהמעסיק להוציא אותו לחופשה על חשבון היתרה העתידית.

חופשה כפויה בחג ראש השנה האזרחית (ביוזמת המעביד)

מעסיק ראשי לקבוע כי מקום העבודה לא יפעל בחג או בימים שלפני או אחרי החג. בנוסף, מעסיק יכול להוציא את כל העובדים לחופשה מרוכזת על חשבונם (על חשבון ימי החופשה של העובדים). במידה ומספר ימי החופשה (כולל ימי מנוחה שבועית) עולה על 7 ימים, המעסיק נדרש להודיע על כך שבועיים מראש.

במקרה זה, מעסיק נדרש לוודא כי לעובד יש מספיק ימי חופשה שנתית שנצברו ועומדים לזכותו לניצול. הסיבה היא כי מעסיק לא יכול להוציא את העובד על חשבון יתרה עתידית.

במקרה ולעובד אין מספר ימי חופשה שנתית לניצול, מעסיק יכול:

  • לא להוציא את העובד לחופשה.
  • להוציא את העובד לחופשה בתשלום וללא ניכוי ימי חופשה עתידיים.
  • להוציא את העובד לחופשה ללא תשלום, בתנאי העובד הסכים לכך.

תשלום דמי חגים לעובדים

כאמור לעיל, עובדים שאינם נוצרים אינזם זכאים לקבל דמי חגים עבור ראש השנה האזרחית. אולם, הם יכולים לנצל את ימי החופשה לתשלום דמי חופשה.

עובדים נוצרים שבחרו את ימי החג הנוצריים לתשלום דמי חגים. עובדים בשכר (שעתי או יומי) יהיו זכאים לתשלום דמי החג בגובה השכר הרגיל של יום זה ובתנאי שהשלימו 3 חודשי עבודה במקום העבודה ולא נעדרו מיוזמתם ביום שלפני ויום שאחרי. עובדים במשכורת (חודשית) יהיו זכאים לתשלום משכורת רגילה בחודש זה גם אם הם יצאו לחופשה.

תנאים מיטיבים

אם עובד זכאי לקבל תנאים טובים יותר מהחוק או מהצווים הכללים, כגון על פי הסכם קיבוצי, צו הרחבה או הסכם עבודה אישי, הוא יהיה זכאי לקבל את התנאים הטובים ביותר ובלבד שהם מיטיבים על פני החוק ולא גורעים ממנו.

מה עוד חשוב לדעת?

לקראת סוף השנה, כדאי מאוד למצות את הזכויות המאפשרות להנות מהטבות והחזרים כספיים מרשויות המס.

מועדי ראש השנה האזרחית

  • ראש השנה האזרחית 2022 – יום שבת בתאריך 01.01.2022.
  • ראש השנה האזרחית 2021 – יום שישי בתאריך 01.01.2021.
  • ראש השנה האזרחית 2020 – יום רביעי בתאריך 01.01.2020.
  • ראש השנה האזרחית 2019 – יום שלישי בתאריך 01.01.2019.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close