תפריט סגור

מיצוי זכויות לקראת סוף השנה – מדריך טיפים למימוש הטבות 2019-2020

מיצוי זכויות לקראת סוף השנה - מדריך טיפים למימוש הטבות

השנה האזרחית מסתיימת וייתכן שמגיעות לכם הרבה זכויות כגון החזרי מס, מענקים, נקודות זיכוי ועוד זכויות אחרות שאתם חייבים לבצע לפני תום השנה. כאשר אנחנו מדברים עד סוף השנה, אנחנו מתכוונים לתאריך 31.12, לאחר תאריך זה, לא תוכלו להינות מזכויות אלו ולא תוכלו להגיש בקשה לקבלת הזכויות באיחור, למעט מקרים מיוחדים.

המדריך הזה בעצם מסביר לכם את כל מה שאתם חייבים לדעת ולעשות (כן, לדעת לא מספיק, צריך גם לעשות) בתקופה הזו שנותרה עד תום השנה האזרחית. חלק מן המידע אף מחולק למדריכים מעצמם, שם אתם תוכלו לבדוק זכאותכם בצורה מיטבית ומובנת לכל אחד. אז בואו ניגש ישירות לנושא העניין: להלן מדריך מיצוי הזכויות שלכם לקראת סוף השנה.

החלוקה לעיל היא לפי:

 • כללי – לכל האוכלוסייה.
 • עובד שכיר – הוראות שהן נוספות לחלק כללי, והן מיועדות גם למי שמוגדר עובד שכיר.
 • עובד עצמאי – הוראות שהן נוספות לחלק כללי, והן מיועדות גם למי שמוגדר עובד עצמאי.

כללי

חלק זה מיועד לכלל האוכלוסייה, גם למי שהם עובדים שכירים ועצמאים ביחד או לחוד, או אפילו אם לא עובדים או במצב אבטלה וכד' – הכל לפי העניין.

1. מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) 2018

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) הוא תוספת הכנסה שמשולמת לבעלי השכר הנמוך על ידי רשות המסים ומטרתו היא לעודד תעסוקה תוך כדי עזרה לבעלי השכר הנמוך במדינת ישראל. הגשת תביעה של מענק עבודה בדרך כלל עד 30.11 בכל שנה עבור שנה קודמת.

עד מתי אפשר לנצל את הזכות?

 • בקשה דרך הדואר יש להגיש עד לתאריך 30.11.2019 הוארך לתאריך 27.12.2019 .
 • בקשה בצורה מקוונת (רק מי שהגיש בקשה למענק עבודה בדואר או באתר בשנתיים האחרונות) יש להגיש עד סוף שנת 2020.
 • למידע נוסף: מדריך מענק עבודה (מס הכנסה שלילי).

2. מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) 2017

מי שטרם הספיק להגיש תביעה למענק עבודה עבור שנת 2017 ומי שעמד בקריטריונים לקבלת המענק באותה שנה, יכול להגיש בקשה באיחור או לחילופין באמצעות הגשת בקשה באתר האינטרנט של רשות המסים. הגשת בקשה באמצעות אתר האינטרנט מתאפשרת אם במהלך השנתיים האחרונות הוגשו תביעות.

איך לנצל את הזכות? 

 • בקשה בצורה מקוונת (רק מי שהגיש בקשה למענק עבודה בדואר או באתר בשנתיים האחרונות) יש להגיש עד 31.12.2019.
 • בקשה דרך הדואר, לא ניתן להגיש, אולם במקרים מסויימים, ניתן להגיש בקשה באיחור.

3. החזר מס הכנסה

מס הכנסה מחושב עבור כל אחד על בסיס שנתי, אך בפועל הוא מחויב בתלוש השכר בצורה חודשית. בגלל הפרשי החישובים הללו, ייתכן שהעובד שילם יותר מס הכנסה בגלל ירידה או עליית שכר באופן פתאומי בחודש מסויים, בגלל דמי אבטלה, דמי לידה או כל אירוע שקרה לכם בשנת המס הנוכחית.

בגלל זה, ייתכן שיש זכאות לקבל כסף חזרה מרשות המסים. בקשה להחזר מס הכנסה ניתן לקבל עד 6 שנים אחורה.

איך לנצל את הזכות? 

 • עד 31.12.2019, ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013 ומעלה. לאחר מועד זה לא ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013.
 • למידע נוסף: מדריך בנושא החזר מס.

4. החזר דמי ביטוח לאומי

לעיתים מנוכה מהשכר של כל אחד מאיתנו, דמי ביטוח לאומי או דמי בריאות מעבר למה שקבוע בחוק, בתקנות או בצווים של המדינה. ייתכן וזה קרה עקב עבודה בכמה מקומות או קבלת הכנסות מכמה יישויות שונות.

במקרה כזה ניתן להגיש בקשה להחזר סכומים אלו מהביטוח הלאומי, בדומה להליך הגשה של מס הכנסה. ניתן לבקש החזר עד 6 שנים אחורה.

איך לנצל את הזכות? 

 • עד 31.12.2019, ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור 2013 ומעלה. לאחר מועד זה לא להגיש בקשה להחזר דמי ביטוח עבור 2013.
 • למידע נוסף: מדריך בנושא החזר דמי ביטוח לאומי.

5. תיאום מס הכנסה / תיאום ניכויים ביטוח לאומי

עובד שעבד 2 מעסיקים או יותר בשנה קלנדרית, או שהיה גם שכיר וגם עצמאי, ייתכן כי שילם מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי מעבר לשיעור מירבי.

אם כך, כדאי לבצע תיאום מס הכנסה ותיאום ניכויי ביטוח לאומי. המאפשר לשלם מס מופחת כבר בשנת המס הנוכחית ולא להמתין לקבלת מס הכנסה חזרה בהליך אחר. כמו גם בנושא ביטוח לאומי, ניתן לבצע תיאום כדי לשלם דמי ביטוח לאומי מופחתים.

מי שלא לעשות זאת עד לסוף השנה, יהיה עליו להגיש בקשה להחזר מס או החזר דמי ביטוח לאומי, בהתאמה, בשנה הבאה.

איך לנצל את הזכות? 

6. הפקדה עצמית לפנסיה

עובד שכיר ועובד עצמאי יכולים להפקיד באופן עצמאי לפנסיה, מעבר להפקדות הרגילות שמחייבים החוקים וצווי ההרחבה בנושא – ולהנות מהטבות מס מהם.

מכיוון שההפקדות נעשות מתוך השכר המבוטח שהינו השכר הקובע שאינו מחשיב שעות נוספות, דמי הבראה וכד' – אפשר להגדיל את ההפקדות המבוצעות על ידי ניצול רכיבי שכר אלו והפקדה עבורם או עד התקרה המותרת בהוראות החוק לענייני מסים.

הטבת המס ניתנת בצורה של ניכוי מס הכנסה (על ידי הקטנת ההכנסה החייבת במס) וכן זיכוי מס הכנסה (הקטנת גובה המס הסופי לתשלום).

איך לנצל את הזכות? 

7. קופת גמל להשקעה

מי שיש לו כסף פנוי בחשבון העובר ושב או בפיקדון בבנק, יכול להפקיד כספים דרך קופת גמל להשקעה. מדובר על תכנית חיסכון (כמו פיקדון בבנק) המאפשרת להפקיד עד כ-70 אלף שקל בשנה קלנדרית, ולהנות מהכספים בעתיד תוך כדי ניצול הטבות מס, כולל פטור ממס רווחי הון בעת קבלת הכסף כקצבה חודשית.

אך לא חייבים עד הפנסיה, ניתן למשוך אותם בכל עת, ללא קנס – רק בתשלום מס רווחי הון על הכסף.

איך לנצל את הזכות? 

 • יש להפקיד עד תאריך 31.12.2019, לאחר מכן לא ניתן להפקיד עבור שנת המס הזו. סכום שיופקד לאחר מכן ייחשב עבור השנה החדשה.
 • למידע נוסף: מדריך בנושא קופת גמל להשקעה.

8. נקודות זיכוי מס הכנסה

עובד שחל אצלו שינוי מסויים במעמד, כמו שהוא סיים תואר ראשון או שני, תעודת מקצוע, נולד לו ילד, הוא התגרש או נישא שנית, או עוד הרבה מקרים נוספים – זכאי לקבל נקודות זיכוי במס הכנסה.

כל נקודת זיכוי שווה 218 ₪ לחודש או 2,616 ₪ לשנה – מדובר על הרבה מאוד כסף בסופו של דבר. כדי לקבל את הטבות המס, יש לפנות אל המעסיק לצורך עדכון טופס 101 כך שהזיכוי יינתן רטרואקטיבית, אחרת יהיה ניתן לבצע החזר מס.

עוד חשוב לציין, כי יולדת שילדה ילד, רשאית לדחות קבלת נקודת זיכוי לשנה הבאה – כיוון בשנה הבאה ככל הנראה השכר יהיה גבוה יותר והנקודת זיכוי אכן תהיה משתלמת לניצול.

איך לנצל את הזכות? 

9. ילדים נטולי יכולת

הורה לילד משותק, עיוור או עם מוגבלות שכלית-התפתחותית זכאי לשתי נקודות זיכוי בעבורו. מדובר על הטבת מס של 5,232 ₪ בשנה. לצורך קבלת הזיכוי יש לעדכן את טופס 101 לפני שמסתיימת השנה.

הורים לילדים נטולי יכולת המקבלים גמלת נכות לילד מביטוח לאומי לא נדרשים לצרף תעודה רפואית (טופס 127) ואף יכולים לקבל את הנקודות הזיכוי הללו ישירות דרך המעסיק.

איךלנצל את הזכות?

10. החזר מס בגין תרומה

מי שתרם השנה סכום שהוא יותר מ-190 ₪ למוסד ציבורי שקיבל אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה זכאי לזיכוי ממס הכנסה באותה שנה.

ניתן לקבל ההחזר גם דרך תלוש השכר, והוא בגובה של 35% מהתרומה. במידה ולא הוגש בזמן, אפשר לגשת לרשות המסים ולבקש קבלת החזר מס.

לדוגמה: תרומה של 1000 ₪ למוסד ציבורי השנה, מקנה החזר ממס בשווי 350 ₪.

איך לנצל את הזכות?

 • דרך המעסיק – עד תום השנה.
 • דרך רשות המסים – כמו בהליך החזר מס ככתוב מקודם.
 • למידע נוסף: מדריך בנושא החזר מס על תרומות.

11. הטבות מס ליישובים

תושבות ביישובים מסויימים במדינת ישראל מזכים את העובד בהטבות מס מסוג של זיכוי ממס. כל יישוב מוטב המוגדר כך על פי הפקודה מזכה את התושב העובד בשיעור זיכוי עד גובה מסויים. למעשה, שיעור ההנחה הניתן על השכר של העובד יקטין משמעותית את נטל המס על אותו עובד עד למקרה בו המס לתשלום יאופס (0 שקלים חדשים).

על מנת להיות זכאי לכך, העובד צריך להשלים מגורים של 12 חודשים לפחות, לאחר מכן יש לפנות אל המעסיק עבור על מנת לקבל החזר עבור אותה שנה. עבור שנת מס קודמת יש לבצע החזר מס הכנסה.

איך לנצל את הזכות? 

 • דרך המעסיק – יש לבצע עד 31.12.
 • דרך רשות המסים – בדומה להליך החזר מס.
 • למידע נוסף: מדריך הטבות מס ליישובים.

עובדים שכירים

בנוסף לכתוב לעיל בחלק "כללי", הנה הטבות ספציפית לעובד שכיר.

1. הטבות מס בגין פנסיה חובה לעובד שכיר

עובד שהחל עבודתו אצל המעסיק, זכאי להפרשה לפנסיה חובה החל מהיום הראשון בעבודה אם היה לו חיסכון פנסיוני לפני כן ובתנאי שהוא היה פעיל לפני תחילת עבודה או לאחר 6 חודשים לא היה לו חיסכון לפנסיה או אם היה חיסכון אך היה לא פעיל.

חיסכון פעיל הוא כזה שהזכויות הפנסיוניות של העובד נותרו ולא נפגעו ושהופקדו לשם כספים או נרכש ביטוח פנסיוני (למידע נוסף על שמירה על זכויות פנסיוניות).

העובד יכול להנות מהטבות מס עבור הפרשות פנסיונות כבר בשנה הנוכחית אם המעסיק העביר את הכספים לחשבון הפנסיה של העובד עד תום השנה. אחרת, העובד לא יוכל להנות מכך.

איך לנצל את הזכות?

2. ניצול ימי חופשה

לפי חוק, עובד אינו רשאי לצבור ימי חופשה שנתית. אי ניצול של 7 ימי חופשה בשנה לפחות, עשוייה לגרום לאיבוד כל ימי החופשה שלא ניצל אותם במהלך השנה.

לכן, עובד שהיה בחופשה פחות מ-7 ימים, כדאי שיפנה אל המעסיק ויבקש לצאת לחופשה כדי להשלים לפחות 7 ימים עד סוף השנה.

איך לנצל את הזכות?

עובדים עצמאים

בנוסף להטבות לעיל בחלק "כללי", הנה הטבות נוספות לעובד עצמאי.

1. עוסק פטור / מורשה

עוסק פטור הוא עסק עצמאי המוגדר כמי שהכנסותיו בשנה קלנדרית לא עולה על מחזור העסקאות הקבוע בחוק. בשנת 2019 מחזור העסקאות המקסימלי עבור עוסק פטור הוא 100,187 ₪. מי שעבר את הסכום הזה, יידרש לשנות את המעמד לעוסק מורשה ואז לשלם מע"מ עבור ההכנסות, אולם במקרה זה אפשר לקבל מע"מ עבור ההוצאות.

על מנת להימנע משינוי המעמד הזה, אפשר לדחות את מועד קבלת התקבולים מהלקוחות לאחר תום השנה ולהישאר בגדר עוסק פטור.

איך לנצל את הזכות? 

2. ביטוח פנסיוני לעצמאים

החל משנת 2017, עובד עצמאי מחוייב להפריש לצורך חיסכון פנסיוני למעט עובדים שמלאו להם 55 שנים בתחילת 2017. שיעור ההפקדות נע בין 4.45% ועד 12.55% תלוי בגובה ההכנסה ובצורה פרוגרסיבית.

מנגד זאת, כספים אלו שהופקדו מזכים את העצמאים, בהטבת מס של 16.5% מההכנסה ועד גובה התקרה בחוק. דרך אגב, אי הפקדת כספים לביטוח פנסיוני, עשויה לגרור קבלת קנס מהמדינה.

איך לנצל את הזכות?

3. קרן השתלמות לעצמאים

עובד עצמאי יכול לפתוח תוכנית חיסכון שהינה קרן השתלמות ולהנות מהטבות מס הן בעת ההפקדה והן בעת המשיכה.

במועד ההפקדה, הכספים נחשבים הוצאה מוכרת במס הם ההפקדות הן עד 4.5% ועד תקרה של 18,480 ₪ בשנה. ניתן להפקיד גם סכום מעבר לכך – אך הסכום מעל לא מקנה זיכוים והטבות במס.

במועד המשיכה, אם לאחר 6 שנים – ניתן לקבל פטור מלא ממס רווחי הון (על הרווחים של הקופה).

איך לנצל את הזכות?

סיכום

עד כן בנושא מיצוי זכויות לקראת סוף השנה. חשוב לזכור שבחלק מהמקרים ניתן לקבל בקשה להחזר או בקשה באיחור, אך לא בכל דבר ועניין. לכן חשוב להקפיד לפעול לפי לוח הזמנים ולהשתדל למצות את מלוא הזכויות עד לתום השנה הקלנדרית.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *