חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

שווי שימוש בטלפון נייד 2023 – כמה עולה טלפון מעבודה והאם הוצאה מוכרת?

שכירים או עצמאים רבים עובדים עם טלפון מעבודה וזה חשוב לדעת האם היא הוצאה מוכרת ומה המשמעות של שווי שימוש בטלפון נייד. טלפון צמוד בעבודה (נייד, סמארטפון) הוא פופולארי במיוחד בקרב עובדים בכירים בעבודה.

בין אם מדובר על עובד שכיר או עובד עצמאי, כאשר הוא משתמש בטלפון נייד לצרכי העסק, מדובר על טובה כלשהי ולכן היא סוג של הכנסת עבודה. בגין השווי הזה יש לנכות מס הכנסה מהעובד וכן העסק יכול להכיר בהכנסה רק סכום שמעבר לכך.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכאות בעניין.

מה זה שווי שימוש בטלפון נייד?

שווי שימוש טלפון נייד הוא סכום כספי מסויים שהמעסיק זוקף לטובת העובד עבור החזקה ושימוש של טלפון מעבודה. בהתאם לפקודת מס הכנסה, נקבע כל כל טובת הנאה או תשלומים שנועדו לכיסוי הוצאות העבודה עשויות להיחשב מקור הכנסה ולכן גם שווי שימוש בטלפון נייד נחשבת הכנסה של העובד.

כלומר, מכיוון שהעובד מקבל טלפון מעבודה, הרי שהוא נהנה מכך ויכול לעשות גם שימוש בנוסף לעבודה עצמה. בנוסף, העובד לא צריך לרכוש לעצמו טלפון או לפחות את ההוצאות על שיחות ושימוש בטלפון ולכן מדובר על חיסכון כסף והוא צריך להיחשב בתור הכנסת העובד.

בפועל, שווי שימוש בטלפון נייד מגדיל את ההכנסה החייבת במס ולכן גם על העובד לשלם יותר מס הכנסה בהתאם למדרגות מס הכנסה. שיחות טלפון עולות כמה עשרות שקלים וההשפעה על גובה המס היא כמה אחדות ועד עשרות בודדות של שקלים.

גם עובד עצמאי, יכול לעשות שימוש בטלפון נייד עבור העסק שלו, ושווי השימוש חל עליו גם. כמו כן הוצאה זו נחשבת הוצאה מוכרת למס ופירוט על כך בהמשך.

שיעור שווי השימוש

בהתאם לתקנות מס הכנסה בעניין שווי שימוש בטלפון נייד, שאינו מיועד אך ורק להתקשר למקום העבודה, שווי השימוש בחודש הוא הנמוך מבין אלו:

  • 50% מההוצאה החודשית.
  • 115 ₪.

משווי השימוש הזה, צריך לנכות גם כל סכום שהעובד שילם עבור הוצאות הטלפון באופן עצמאי.

לדוגמה:

אם הוצאות הטלפון הם 100 ₪ והעובד שילם 20 ₪. אז..

שווי השימוש הוא הנמוך מבין 50% * 100 ₪ או 115 ₪, כלומר הנמוך הוא 50 ₪. מכיוון שהעובד שילם 20 ₪, אז שווי השימוש הינו 30 ₪.

הרחבות נוספות

להלן מידע מורחב בנושא.

האם הוצאות טלפון הוצאה מוכרת?

הוצאה מוכרת לחישוב מס היא הוצאה שנועדה לסייע לעסקים (עצמאים או חברות) להכניס אותם בתור הוצאה שנועדה לצורך הכנסה ולכן הם מקטינים את גובה המס שצריך לשלם.

הוצאות טלפון הן הוצאות מוכרות במס הכנסה וגם במס ערך מוסף. ההוצאה המוכרת במע"מ היא 66% אם רובה נועדה לצרכים עסקיים, ומבחינת מס הכנסה הן הוצאה חלקית בלבד ומותר לנכות רק על הוצאות החזקת טלפון נייד המשמעות ליצור הכנסה ובסכום שמעבר לסכום הנמוך מבין 1,260 ₪ או 50% מההוצאה (בהתאם לתקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות)).

חקיקה ופסיקה

  • תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסויימות), תשל"ב-1972
  • תקנות מס הכנסה (שווי השימוש ברדיו טלפון נייד), תשס"ב-2002

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil