חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

יום ירושלים 2020 – זכויות עובדים, עבודה, חופשה, שכר ועוד

יום ירושלים הוא יום חג לאומי בישראל שבו מציינים את איחוד העיר ירושלים תחת ריבונות ישראלית, זאת לאחר ניצחון הקרב במלחמת ששת הימים. החג קרוי גם בשמות יום חירות ירושלים, יום איחוד או יום שחרור.

מטרת הכתבה לסייע להסביר על יום זה מבחינת דיני עבודה וזכויות עובדים.

מתי חל יום ירושלים 2020?

יום ירושלים השנה חל בתאריך כ"ח באייר התש"פ, יום שישי בתאריך 22.05.2020. ערב החג הוא יום לפני בשעות הערב ועד לערב היום בפועל.

האם יום ירושלים הוא חג בעניין תשלום דמי חגים?

צו הרחבה מסגרת 2000 קובע 9 ימי חג בישראל שהם נחשבים ימי חגים שבה לא עובדים ועבורם משלמים דמי חגים. יום ירושלים לא נכלל בימי החגים הללו ולכן הוא אינו נחשב יום חג לתשלום עבור החג. המשמעות היא שמדובר על יום חג לאומי, אך לא בעניין דיני עבודה.

עבודה במהלך יום ירושלים

יום ירושלים הוא יום עבודה רגיל לכל דבר. יום ירושלים לא יום מנוחה, לא יום חופשה ואינו יום מקוצר, כמו כן, אין תשלום מיוחד עבורו – יום רגיל. המשמעות היא שעובד לא יכול להיעדר ממקום העבודה ביום זה או בחלק מיום העבודה.

בעניין זה, גם ערב חג יום ירושלים, נחשב יום עבודה רגיל.

חופשה במהלך יום ירושלים (ביוזמת עובד)

יום ירושלים לא נחשב יום חג לעניין תשלום דמי חגים, והעובד לא רשאי להיעדר ממקום העבודה. עם זאת, יום ירושלים נחשב יום בחירה של חופשה. המשמעות היא שעובד יכול לבחור יום זה כיום בחירה במהלך שנה קלנדרית בנוסף ליום בחירה נוסף.

יום בחירה, משמעו כי העבוד יכול לצאת לחופשה על חשבון יתרת חופשה שנתית של העובד – זאת מבלי היכולת של המעסיק לסרב לבקשה זו. כדי שעובד יוכל לנצל זכות זו, עליו להודיע לפחות 30 יום מראש על בחירתו ביום זה.

אם העובד לא הספיק, הוא יכול לבקש בקשה רגילה מהמעסיק לצאת לחופשה ביום זה. במקרה כזה, המעסיק יכול לסרב לבקשה זו של המעסיק, אך תוך כדי שקלול נסיבות סבירות והגיוניות.

בעניין ערב יום ירושלים, הוא אינו יום בחירה, אך ניתן לבקש לצאת לחופשה כמו בפסקה הקודמת.

במידה והעובד ניצל את יום ירושלים כיום חופשה, המעסיק יקזז עבורו יום מחופשה שנתית וישלם לו דמי חופשה לפי השכר הרגיל של העובד. במידה ואין מספיק ימי צבירה שנתית, העובד יכול לבקש מהמעסיק לצאת לחופשה על חשבון ימי צבירה שנתית.

חופשה במהלך יום ירושלים (ביוזמת מעסיק)

מעסיק הוא זה שאחראי מתי העובדים יצאו לחופשה, והוא מחויב לכך על פי חוק. המשמעות היא שהמעסיק יכול לקבוע ולהחליט כי במהלך יום ירושלים, מקום העבודה יהיה סגור והעובדים יצאו לחופשה מרוכזת על חשבון יתרת החופשה שנצברה להם. אם ימי החופשה עולים על 7 ימים, המעסיק נדרש להודיע 14 ימים מראש לפחות לעובדים.

אם לעובד אין מספיק ימי חופשה צבורים, המעסיק לא יכול להוציא אותו על חשבון ימי חופשה שנתית בעתיד. המעסיק יוכל במקרה זה כמה דרכים: לא להוציא את העובד לחופשה, להוציא את העובד לחופשה ולשלם דמי חופשה או להוציא את העובד לחופשה ללא תשלום אם העובד הסכים לכך.

אם העובד יצא לחופשה שנתית רגילה, המעסיק ינכה עבורו את ימי החופשה שהוא שהה בחופשה, וישלם לו דמי חופשה לפי השכר הרגיל של העובד.

יום ירושלים – תאריכי עבר

  • יום ירושלים 2019 – חל בתאריך כ"ח באייר התשע"ט, יום חמישי בתאריך 02.06.2019.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil