חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

דמי חנוכה – מהם, למה נותנים, כמה ומתי?

חג חנוכה הוא אחד החגים שבמהלכם נהוג לתת מתנות לילדים, חלק מהאנשים דווקא נותנים דמי חנוכה לפי מנהג יהודי מזה תקופה ארוכה. כיום נהוג לתת את המתנה בצורה כסף ועושים זאת בתקופת החג.

מטרת הכתבה להסביר את הנושא.

מהם דמי חנוכה?

דמי חנוכה (מעות חנוכה) הם דמי כיס הניתנים לילדים על ידי ההורים שלהם או קרובי המשפחה שלהם וזאת בחג חנוכה. לרוב, דמי חנוכה ניתנים בצורה של כסף, אך יש כאלו שמעדיפים דווקא לתת בצורה של שווי כסף כמו מתנה לילדים.

הענקת דמי חנוכה לילדים היא מנהג יהודי עתיק – כדי לחנך את הילדים וללמד אותם לעשות מעשים טובים לאנשים אחרים ולתת צדקה בתור תרומה. הכסף ניתן לילדים גם מבלי שהם יעשו משהו מיוחד במהלך החג, דבר שמעביר להם מסר חינוכי חשוב בעניין לתת ולא רק לקבל. כך למעשה, הילדים לומדים זאת מגיל צעיר ואז כאשר יגדלו, הם יוכלו להרבות בצדקה גם ללא קבלת תמורה כלשהי.

רבנים וחכמים גדולים ציינו כי לנתינה כזו יש גם סיבות עמוקות יותר ובין היתר הצון לחנך מחדש את ערכי התורה לאחר ניצחון המכבים ותבוסת היוונים.

כיום המנהג לתת דמי חנוכה יכול להתפרש מכיוונים רבים ובין היתר לעשות למי שחסר לו כסף כמו עני, מי שאיבד את ארנקו או סכום כסף כלשהו ועוד.

מתי מחלקים דמי חנוכה?

מקובל לתת דמי חנוכה בכל זמן במהלך חג החנוכה (למעט ביום שבת). יש כאלו שנותנים סכום אחד במהלך אחד הימים ויש כאלו שנותנים סכומים נמוכים בכל אחד מימי החג בערבים.

יש גרסאות שנותנים דווקא ביום החמישי של חנוכה.

כמה מקובל לתת דמי חנוכה?

המנהג אינו קובע את הסכום אותו אפשר לתת בתור דמי חנוכה במהלך מי מימי החג. יש כאלו שנותנים סכום כמו דמי כיס לילדים, עניין של כמה עשרות שקלים עד כ-50 ₪ ויש כאלו מחלקים גם מעל 100 ₪.

ככתוב מקודם, אין זה אומר כי יש לתת רק בצורה של כסף או מזומן לילדים. אלא שיש הורים שמעניקים מתנות לילדים כמו מסוגים שונים אותם רצו הילדים לקבל.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil