חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

החזר מס נקודות זיכוי – איך מקבלים זכאות עבור שנים קודמות?

במהלך שנת מס מסויימת יכולים לחול שינויים רבים בעבודה שמשפיעים על הטבות המס השונות ומי שלא קיבל בזמן יכול לערוך החזר מס נקודות זיכוי. במקרה כזה, מקבלים את הזכאות עבור 6 שנים אחורה.

מי זכאי, איך עושים זאת ומידע נוסף.

מה זה החזר מס?

החזר מס הכנסה הוא תהליך שמטרתו לקבל בחזרה את סך המס ששולם ביתר במהלך שנים קודמות. הסיבה לכך שיש החזר מס הוא מכיוון שמס הכנסה הינו חישוב שנתי, בעודו שהוא מנוכה מהשכר של העובד בכל חודש. ייתכן וגובה המס ששולם גבוה יותר ממה שהיה צריך לשלם, בגלל סיבות שונות כמו הפסקת עבודה, מגורים עם הטבות מס וכו'.

מהן נקודות זיכוי?

נקודות זיכוי ממס הכנסה הן הטבות מס שמגיעות לעובדים רבים בהתאם לעמידתם בתנאי הזכאות השונים. לכל נקודה יש ערך כספי שנתי והוא גובה הזיכוי ממס שאפשר לקבל עבור אותה שנה. הנקודה מקטינה את גובה המס לתשלום לכל היותר עד סכום אפס.

אז מה זה החזר מס נקודות זיכוי?

החזר מס בגין נקודות זיכוי הוא תהליך שמטרתו לקבל בחזרה את גובה המס ששולם ביתר לרשות המסים בשנים קודמות, על ידי כך שהעובד לא קיבל הטבות מס בגלל נקודות זיכוי שהיה זכאי להן. במילים פשוטות יותר, עובד שהיה זכאי לנקודות זיכוי ולא קיבל אותם במהלך השנה, זכאי לערוך החזר מס ולקבל אותם.

כמובן, מי שלא שילם מס כלל בשנים קודמות, בגלל הטבות מס נוספות – לא יכול לערוך החזר מס הכנסה. כי אין מה להחזיר, אם לא שולם מלכתחילה.

החזר המס ניתן בגין שנים קודמות בלבד, ולא עבור שנת מס נוכחית, וזאת עד לסך הכל 6 שנים אחורה. לא ניתן לקבל החזר מעבר לכך.

נקודות זיכוי יכולות להינתן מסיבות רבות ושונות, כמו למשל: עבור תושב, עבור נערים עד גיל 18, עבור אישה, עבור הורים לילדים, עבור תעודת מקצוע או תארים באקדמיה, עבור סיום שירות צבאי או לאומי/אזרחי ועוד..

מי זכאי לקבל החזר מס בגלל נקודות זיכוי?

כל עובד שעונה על כל הקריטריונים הבאים, זכאי לקבל החזר מס עקב נקודות זיכוי:

  • העוב שילם מס הכנסה בשנים קודמות.
  • העובד היה זכאי לקבל נקודות זיכוי אך לא קיבל אותם.

הזכאות היא עד 6 שנים אחורה. למשל: במהלך שנת 2019, ניתן להגיש בקשה משנת 2013 ועד 2018 כולל.

איך להגיש בקשה להחזר מס?

כדי להגיש בקשה על מנת לקבל החזר מס, צריך להצטייד באמצעי זיהוי ובכל המסמכים הרלוונטיים אשר מאמתים את הזכאות של אותו עובד לקבל נקודות זיכוי מאותה סיבה. בנוסף לכך, על העובד לצרף טופס 106 שזהו אישור שנתי לעובד על כל השכר ששולם במהלך שנה קלנדרית קודמת (מקבלים אותו בד"כ עם תלוש השכר של חודש דצמבר).

כך למשל, מי שסיים תואר אקדמי והיה זכאי לנקודות זיכוי, אך משום מה לא קיבל אותם צריך לצרף אישור קבלת תואר אקדמי או תעודת מקצוע (טופס 119) וכן טופס 106 ככתוב מקודם.

לאחר המצאת המסמכים, יש למלא את הטפסים הבאים (אחד עבור כל שנה בה מבקשים החזר):

מהו גובה ההחזר ממס שאפשר לקבל עקב נקודות זיכוי?

גובה ההחזר ממס הוא סך נקודות הזיכוי במכפלת ערך נקודת זיכוי עבור כל שנה בו היה זכאי העובד לקבל ולא קיבל אותם, וכל זאת, עד לסכום מקסימלי של גובה המס ששילם העובד. במילים אחרות, גובה המס יכול להיות במינימום 0 ולא יכול להיות שלילי.

לדוגמה: אם העובד שילם 5,000 ₪ מס הכנסה בשנה קודמת, והיה זכאי ל-4,000 ₪ זיכוי ממס עקב נקודות זיכוי, אז זכאי לקבל בחזרה 4 אלף שקל. אולם, אם היה זכאי ל-7,000 ₪ זיכוי – אז למרות זאת, יקבל לכל היותר 5,000 ₪, כי זה גובה המס ששילם.

אילו נקודות זיכוי קיימות?

יש מגוון רחב של נקודות זיכוי, שאפשר למצוא את כולם לפי הסדר במדריך מקיף בעניין נקודות זיכוי מס הכנסה שלנו.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil