חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

משכנתא משלימה – מה זה, מי זכאי ומידע נוסף

אדם שמעוניין לרכוש זכות במקרקעין וצריך לכך מימון משכנתה, עשוי להיות זכאי לקבל גם משכנתא משלימה כדי לספק מימון מלא לרכישת הנכס. לא כל אחד זכאי לכך ולכן חשוב להכיר את הנושא.

מטרת הכתבה להסביר את המושג.

מה זה משכנתא משלימה?

משכנתא משלימה היא משכנתה נוספת שעשוי להיות זכאי לקבל הלווה, בנוסף להלוואה לדיור שקיבל מגוף פיננסי או מהמדינה. במילים אחרות, משכנתא משלימה היא גם הלוואה לדיור המהווה תוספת למשכנתא הראשונה שקיבל או עשוי לקבל הלווה.

למעשה, כאשר אדם מעוניין לרכוש דירה או זכות מקרקעית אחרת, או אפילו לבנות דירה, הוא עשוי לבקש הלוואה לדיור (משכנתא) מגוף פיננסי כדי לממן זאת. כאשר סך ההלוואה שמגיעה למבקש אינה מספיקה לו לצורך רכישת זכות במקרקעין או בניית הנכס, הוא צריך נוספת. המשכנתא הנוספת היא המשלימה את כל הסכום הדרוש על ידי מבקש ההלוואה ובכך המבקש מקבל מימון מלא ומקיף.

אם אדם זכאי לקבל משכנתא מסובסדת ממשרד הבינוי והשיכון, ככל הנראה היא עשוייה שלא להספיק לו לרכישת הנכס ולכן אותו אדם פונה לתאגיד בנקאי למשל, כדי לבקש הלוואה נוספת – זו הלוואה מכונה משכנתא משלימה. המצב גם הפוך, כאשר אדם פונה לתאגיד בנקאי והוא אינו מספיק מימון מלא, כך שלאחר פניה למשרד הבינוי והשיכון ובדיקת הזכאות, גם הם עשויים לאשר לו.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל אדם שזכאי לקבל משכנתא מגוף פיננסי (כמו בנק) או מגוף ממשלתי (משרד הבינוי והשיכון), וצריך סכום כסף נוסף, דרך הגוף האחר משרד הבינוי או הבנק, בהתאמה.

נוסף לכך, על אותו אדם לעמוד בתנאי הזכאות של המשכנתה המשלימה, לפי הדרישות של הגוף הפיננסי או של הגוף הממשלתי, לפי העניין.

סכומים – כמה כסף אפשר לקבל?

הסכום הנוסף ניתן בהתאם לנתונים על הלווה, תנאי הזכאות והמצב הפיננסי שלו, וכן בהתאם למחיר הזכות במרקרעין הנרכשת.

לרוב, המימון המירבי הוא עד 75% מהשווי של הנכס הנרכש.

מימוש הזכאות – איך לקבל משכנתא משלימה?

על מנת לקבל משכנתא נוספת לרגילה שהלווה כבר קיבל, עליו לפעול בהתאם להליך הבקשה של המשכנתא המשלימה.

אם מדובר על הלוואה לדיור לזכאים ממשרד הבינוי והשיכון, אז יש להוציא תעודת זכאות. אם מדובר על הלוואה לדיור מגוף פיננסי, אז יש לקבל אישור עקרוני לקבלת ההלוואה.

לאחר קבלת הזכאות בצורה כזו או אחרת, אפשר לפנות אל אותו גוף פיננסי כדי לקבל את הסכום המשלים.

מידע נוסף

  • ניתן לקבל הלוואה משלימה למשכנתא מגוף פיננסי נוסף או אחר, כדי להוות בתור הון עצמי. גם הלוואה מסוג כזה עשוייה להיחשב משכנתא משלימה.
  • הגוף הפיננסי אינו חייב לספק הלוואה כזו או אחרת, והכל בכפוף לשיקול דעת והמצב הפיננסי של הלווה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil