חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

איך לכתוב מכתב התפטרות מעבודה בצורה נכונה?

החלטתם להתפטר ממקום העבודה שלכם? זכרו כי אתם חייבים למסור מכתב התפטרות למעסיק שלכם בדיוק כמו שהוא מחויב למסור לכם מכתב פיטורין. אי מתן הודעה מוקדמת פירושה כי אחד הצדדים עבר על החוק ולפיכך הצד השני זכאי לפיצויים.

על פי חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, לפני סיום העסקה, המעסיק או העובד (תלוי מי שרוצה לסיים את העסקה), נדרש להודיע לצד השני על כך בצורה כתובה.

הודעה מוקדמת להתפטרות היא למעשה מכתב התפטרות כפי שאנחנו קוראים לו. הסיבה לכך שזה נקרא "מוקדם" מסיבה שהזמן הזה ניתן לעובד או למעביד, בהתאם, על מנת שהוא יוכל להיערך כתוצאה מסיום ההעסקה.

אם תחליטו לסיים העסקה במיידית, תידרשו לשלם למעסיק את השכר הרגיל בתקופה שלגביה לא ניתנה הודעה מוקדמת. כך גם המעסיק יחוייב לשלם אם יחיט לסיים את העסקתכם בצורה מיידית.

בהמשך הכתבה נסביר לכם גם איך כותבים מכתב התפטרות עם דוגמא להורדה בחינם.

מה צריך לכלול מכתב התפטרות?

מכתב ההתפטרות הוא מכתב פשוט למדי והוא צריך לכלול כמה דברים חשובים:

  • תאריך הוצאת הודעה – יש לכתוב בראש המכתב את תאריך הוצאת ההודעה ומסירתה. התאריך הוא חובה על פי חוק והוא יעזור לכם על מנת למנוע אי הבנות עתידיות.
  • תאריך כניסה לתוקף של ההתפטרות – יש לציין בגוף המכתב את יום הכניסה לתוקף של ההתפטרות. זהו סעיף נוסף שהוא חובה והוא מחושב בהתאם לוותק שלכם בעבודה.
  • סיבת עזיבה – זה סעיף לא חובה על פי חוק, אבל אתם יכולים לציין במכתב ההתפטרות מדוע אתם רוצים לעזוב, האם קיבלתם הצעת עבודה טובה יותר, תנאים טובים יותר, החלטתם לפתוח עסק עצמאי וכד'.
  • זכויות עובדים – זה לא חובה, אך מומלץ לציין במכתב ההתפטרות את כל הזכויות שמגיע לכם לקבל בגלל סיום יחסי עובד מעביד. המעסיק מחוייב לפדות את הכספים שמגיעים לכם, כגון: ימי חופשה, דמי הבראה, נסיעות ועוד.
  • מכתב המלצה – אתם יכולים לבקש מהמעסיק שלכם או מהמנהל הישיר שלכם מכתב המלצה שיעזור לכם להיערך לעבודה חדשה במהלך תקופת ההודעה המוקדמת.
  • מידע נוסף – במידה והודעתם גם בעל פה לפני כן, ניתן להוסיף את ההערה הזו או כל הערה אחרת שהיא נכונה לעניין.
  • מילות הערכה – ניתן להוסיף מילות הערכה על התקופה שהועסקתם ועל מה שצברתם במהלך התקופה.

מה עוד חשוב לדעת?

כדאי מאוד להודיע על כך שאתם מעוניינים לעזוב בעל פה וזאת לפני שאתם מגישים מכתב בצורה רשמית. הדבר מפגין כבוד כלפי המנהל/ת שלכם או מי שממונה עליכם, במיוחד אם גם הוא/היא מפגין/ה כלפיכם כבוד.

אין צורך לכתוב מכתב ארוך, ככל שתחשבו להשקיע יותר – כך המכתב גרוע יותר. לכן שמרו על מכתב קצר וקולע.

נוסח מכתב התפטרות – איך לכתוב?

להלן נוסח מכתב התפטרות לדוגמא:

תאריך: 07/08/2018

לכבוד,

ישראל ישראלי, מנהל ישיר
חברת הישראלים בע"מ

הנדון: הודעה על סיום עבודה

בהמשך לשיחתינו בעל פה, הנני מודיע על סיום העסקה בחברת הישראלים בע"מ שתיכנס לתוקפה בתאריך 07/09/2018 בהתאם לחובתי למתן הודעה מוקדמת.

אני מודה לכם על תקופת העסקה ועל המהלכים שהובלנו יחד ומאחל לחברה המשך שגשוג והצלחה.

אבקש ממך להסדיר את כל זכויותיי בעת סיום יחסי עובד מעביד בחברה (ימי חופשה, דמי הבראה וכו').

בנוסף, אודה לקבלת מכתב המלצה ממך.

בכבוד רב,

ישראל בן ישראל
ת.ז: 123456789

העתק: מחלקת משאבי אנוש.

קובץ מכתב התפטרות להורדה – קישור זה

עוד בנושא

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil