חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מענק עבודה מרוחקת – כך תקבלו כסף על עבודה במקום מרוחק

שירות התעסוקה מפעיל כמה פרויקטים שמטרתם לסייע לדורש עבודה למצוא עבודה, אחד מהם קרוי בשם "מענק עבודה מרוחקת". באמצעות הפרויקט, דורשי עבודה מקבלים תשלום עבור עבודה במקום מרוחק וכך נכנסים למעגל העובדים בישראל, תוך כדי קיטון מתן קצבאות והקטנת שיעור האבטלה.

הפרויקט התחיל כפיילוט וזאת בכדי לבדוק האם הוא יעיל, ובעקבות הצלחה במדדים הוא הורחב ליותר ערים וכעת גם מספק תשלום גבוה יותר.

אז מה זה מענק עבודה מרוחקת?

מענק עבודה מרוחקת זו תוכנית של שירות התעסוקה שהחלה לפעול בשנת 2015 כתוכנית ניסיונית (פיילוט) שהמטרה שלה היא לסייע לדורשי עבודה שמתגוררים ביישובי עדיפות לאומית ומתקשים להשתלב בשוק העבודה.

מוקדי תעסוקה רבים נמצאים ביישוב מרוחק או במקומות שאינם נגישים ביחס למקום המגורים של דורשי העבודה. כתוצאה מכך, הגעה למקומות עבודה אלו מחייבת השקעה של זמן וכסף עבור נסיעה אליהם.

מענק עבודה מרוחקת (או בשמו הרשמי: מענק השתלבות בעבודה מרוחקת) למעשה מקנה תשלום חודשי במשך מספר חודשים (יפורט בהמשך) לדורש העבודה שמצליח למצוא עבודה ולהשתלב בה מחוץ ליישוב המגורים. המענק משולם לבנק הדואר וכל מי שזכאי לו, יכול לגשת לדואר למשיכת הכספים במזומן וללא צורך בחשבון בנק.

על פי מחקר שפורסם על ידי חוקרים מאוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן גוריון בתחילת שנת 2018, נראה כי למענק יש השלכות חיוביות: חלה ירידה בשיעור ההייצבות בלשכות, חל שיפור בשיעור התעסוקה וקיטון שיעור האבטלה, חל קיטון בתשלום קצבאות הביטוח הלאומי (כגון דמי אבטלה והבטחת הכנסה), וכן השכר של העובדים השתפר.

הערה: מענק עבודה מרוחקת של שירות התעסוקה הוא אינו מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) של רשות המסים! אין לערבב בין 2 סוגי המענקים הללו שנועדו למטרות שונות.

מי זכאי לקבל מענק עבודה מרוחקת?

על מנת להיות זכאיים לקבל את תשלום מענק עבודה מרוחקת, יש לעמוד במספר קריטריונים, והם:

  • דורש העבודה צריך להשתייך לאחת מלשכות שירות התעסוקה המשתתפות בתכנית (פירוט בהמשך). הלשכות הללו נבחרו בגלל ריבוי דורשי עבודה במקומות אלו.
  • דורש העבודה פעיל בלשכה (כזה שמגיע ומתייצב) ובעל ותק של חודש אחד לפחות – לא ייכללו אנשים שמדווחים כי עובדים במשרה מלאה או בעלי מקום עבודה מובטח.
  • דורש העבודה קיבל הודעה על זכאותו לקבלת המענק באמצעות הלשכה – הבחירה נעשית באופן אקראי מתוך רשימת דורשי העבודה הפעילים (מי שלא זכאי – בשלב זה אין אפשרות להגיש בקשה בעניין).
  • דורש העבודה מתגורר באחד היישובים המוגדרים "ישובים בעלי עדיפות לאומית" לפי החלטת ממשלה 667 (הנה רשימת היישובים) או מתגורר ביישוב לא מוכר על ידי משרד הפנים. אם ליישוב יש דירוג חברתי כלכלי של הלמ"ס, הדירוג חייב להיות 5 ומטה.
  • דורש העבודה אינו תושב של יישוב שהוא אגן תעסוקתי – יישוב שעל פי מסקר כ"א של הלמ"ס, מתוך תושביו, לפחות 40% עובדים בו.
  • דורש העבודה השתלב בכוחות עצמו או באמצעות לשכת שירות התעסוקה, בעבודה הנמצאת במקום מרוחק ממקום מגוריו, וזאת תוך פרק זמן של 3 חודשים מהיום שקיבל הודעה על מועמדותו לקבלת המענק.
  • דורש העבודה הגיש בקשה באמצעות טופס בקשה לקבלת מענק השתלבות בעבודה מרוחקת, וזו אושרה על ידי הרפרנט הלשכתי בשירות התעסוקה (קישור לטופס).

26 לשכות שירות התעסוקה המשתתפות בתכנית: אופקים, באר שבע, דימונה, חצור, טבריה, ירוחם, כפר יאסיף, כפר כנא, כרמיאל, מג'דל כרום, מגדל העמק, מסעדה, מעלות – תרשיחא, מרר, נהריה, נצרת, נצרת עלית, נתיבות, סכנין, עכו, עפולה, ערד, צפת, רהט, שדרות ושפרעם.

הגשת בקשה לקבלת המענק

לפני הכל, חשוב לציין כי בשלב זה, מי שאינו זכאי לא יכול להגיש בקשה מיוזמתו. אלא שהזכאות נבדקת ונקבעת באופן אקראי על ידי שירות התעסוקה.

עבור מי שכן קיבל את המסרון, יש למלא את טופס הבקשה לקבלת מענק השתלבות במקום עבודה מרוחק, לפי הקישור לעיל, אותו יש להגיש לרפרנט בלשכת התעסוקה והוא צריך לאשר אותה.

על מנת לקבל את המענק יש לדווח על נוכחות בעבודה. ראשית, נדרש גם להוריד אפליקציה ייעודית לטלפון חכם העונה לשם ok2go באמצעות חנות גוגל פליי למכשירי אנדרואיד או חנות אפסטור למכשירי אייפון. למילמי שאין טלפון חכם, רכזת בלשכה תדע לספק פיתרון חלופי (כמו התקשרות למספר טלפון מסויים).

לאחר מכן, יש להירשם באפליקציה וכן לדווח על נוכחות במקום העבודה בכל יום, כאשר הגדרת "מיקום" מופעלת במכשיר – כך בעצם ייספרו ימי העבודה של העובד.

חשוב לציין כי שירות התסוקה יכולה לדרוש לקבל תלוש שכר של העובד וזה יהיה מחויב לספק לה תוך 30 יום, אחרת, שירות התעסוקה עשויה להקפיא את התשלום עד להמצאת המסמכים.

גובה תשלום מענק עבודה מרוחקת

מי זכאי לקבלת תשלום בגין מענק עבודה נדרשת, יקבל מענק חודשי בסך 625 ₪ למשך 5 חודשים מצטברים ובסך הכל מענק כללי בגובה של 3,125 ₪. אין זה חובה לעבודה 5 חודשים רצופים, אך המענק יינתן לכל היותר עד 12 חודשים מתחילת העבודה.

סכום המענק הוא קבוע ואינו משתנה בהתאם למספר ימים או שעות העבודה של העובד. עם זאת, הסכום הוא מעודכן ומשתנה לפי שיעור השינוי של שכר מינימום.

חשוב לציין כי הזכאות החודשית לקבלת המענק יינתן רק למי שעבד לפחות 11 ימים במקום העבודה. לפיכך, מי שעבד פחות מ-11 ימים לא יהיה זכאי לקבל את המענק. כמו כן, מי שטרם השלים 11 ימי עבודה והחל לעבוד במקום עבודה אחר, ייחשב כאילו לא התחיל לעבוד לפי התכנית ויהיה זכאי לממש את הזכאות במקום העבודה החדש.

תובעי הבטחת הכנסה, יהיו זכאים לקבל מקדמה על סך 200 ₪ בשלב ההשתלבות בעבודה ולאחר וידוא השתלבותם במקום העבודה. מטרת המקדמה היא להקל על תובעי הבטחת הכנסה שהם מתקשים לממן את הוצאות הנסיעות בחודש הראשון עד לקבלת המשכורת הראשונה. המקדמה תופחת מסכום המענק הניתן בחודש האחרון.

זה הזמן לומר כי מי שקיבל מענק עבודה מרוחקת לא לפי הגובה הרשום לעיל, הסיבה לכך היא בגלל אי משיכת כספים בזמן והצטברות כספים של חודשים קודמים או בגלל ניכוי מקדמה של הבטחת הכנסה ככתוב לעיל.

אופן קבלת התשלום

שירות התעסוקה משלמת את מענק העבודה המרוחקת באמצעות בנק הדואר. כלומר, כאשר דורש העבודה הזכאי במענק, השתלב במקום העבודה ודיווח על כך, יהיה זכאי לתשלום שהוא ישולם בו באמצעות דואר ישראל.

בתום חודש העבודה ועד 5 ימי עסקים בחודש העוקב, דואר העבודה יקבל הודעת SMS (מסרון) לטלפון הנייד כי התשלום ממתין לו בבנק הדואר (בכל סניף של דואר ישראל – לא סוכנות). לצורת משיכת הכספים, יש לגשת לבנק הדואר החל מיום העסקים השישי בחודש העוקב, וזאת באמצעות הצגת תעודת זהות או רישיון נהיגה.

חשוב לציין כי תוקף הזכאות לתשלום חודשי יעמוד על 90 ימים מהיום האחרון לחודש שבעבורו משולם התשלום. מה שזה אומר כי מי שיגיע למשוך את הכספים עבור חודש מסויים לאחר שעברו 90 ימים, לא יוכל לקבל את תשלום המענק עבור אותו חודש שפספס.

ועדת חריגים

קיימת ועדת חריגים מחוזית שמטרתה לטפל בבעיות במקרים בהם המועמדים מאבדים את זכאותם בנסיבות שלא תלויות בהם והוועדה מוסמכת לאשר את זכאות העובדים מחדש. לדוגמה במקרה של חוקים חדשים שמסירים את היישובים מהרשימה של ישובים בעלי עדיפות לאומית, בעיות עם המעסיק (כמו סגירה, העברה, מכירה וכדומה) ועוד.

חשוב לציין כי ועדת החריגים לא מוסמכת לטפל בעניינים של הגדלת תשלום המענק החודשי או הגדלת מספר חודשי זכאות לקבלת המענק.

מענק עבודה מרוחקת – תשלומי מסים או תקבולי קצבאות

מענק עבודה מרוחקת של שירות התעסוקה לא מחייבת בתשלם מס הכנסה, ביטוח לאומי או מס בריאות. בנוסף, המענק לא פוגע בתקבולים אחרים שתהיו זכאים לקבל כמו דמי השלמת הכנסה או קצבה אחרת.

מענק עבודה מרוחקת – דמי נסיעות

מענק עבודה מרוחקת לא פוגע בתשלום דמי נסיעות המשולמים דרך המעסיק. כך שהמעסיק מחויב בתשלום דמי נסיעות בכפוך לחוק ואינו יכול להקטין את גובה התשלום עצם קבלת המענק.

האם חובה עבודה חלקית או מלאה?

תשלום מענק עבודה מרוחקת נקבע לפי מספר ימים – 11 ימים. לפיכך, אין זה משנה אם אתם עובדים משרה מלאה או חלקית, או אפילו משרה עם שעה אחת או שעתיים ביום.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil