חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הפקעת מחירים של מוצרים בפיקוח – מהי ואיך להגיש תלונה?

כאשר עוסקים או משווקים מסויימים מוכרים מוצרים בפיקוח המדינה במחירים העולים על המחיר המירבי לגביהם, הרי שמדובר על הפקעת מחירים וזוהי עבירה על החוק. רשימת המוצרים בפיקוח כוללים סל של מוצרים הכרחיים ומוצרי צריכה בסיסיים לכל משק בית.

מטרת הכתבה לספק הסבר בנושא.

מי שרשאי להשפיע על שינוי המחירים היא ועדת המחירים בישראל שחבריה הם, בין היתר, נציגי משרד הכלכלה, משרד האוצר, משרד החקלאות, משרד האנרגיה, משרד התחבורה, משרד החינוך ועוד.

מהי הפקעת מחירים?

הפקעת מחירים היא תופעה בה עוסק, משווק, מוכר או ספק, מוכר מוצר בפיקוח במחיר העולה על המחיר המירבי או המחיר הקובע שנקבע לגביו לפי הוראות הדין בישראל.

מחירים מירביים לצרכן (לעיתים גם ליצרן) הם לגבי מוצרים בפיקוח של המדינה. לרוב מדובר על רשימה של מוצרים מפוקחים על ידי משרד הכלכלה, משרד האנרגיה, משרד התחבורה, משרד החינוך, משרד האוצר, משרד החקלאות ועוד.

המחירים המירביים או המחירים הקובעים לגבי מוצר או שירות, נקבעים על ידי ועדת המחירים בישראל. זוהי ועדה בה נמצאים גורמים מהמשרדים כאמור בפסקה קודמת, ודנים בענייני פיקוח של מחירים על מוצרים ושירותים שונים.

אם אותו ספק, משווק, רשת שיווק (סופרמרקט) וכד', מחייבים את הצרכן במחיר גבוה יותר ממה שנקבע לגביו לאחר אישור ועדת המחירים – הרי שאותו עוסק עובר על החוק והדבר ידוע בתור הפקעת מחירים.

לפי החוק, העונש על הפקעת מחירים הוא מאסר עד 3 שנים או 226,000 ₪.

הגשת תלונה על הפקעת מחירים

צרכן שהגיע לבית עסק על מנת לרכוש מוצר בפיקוח ממשלתי וגילה כי קיימת תופעת הפקעת מחירים, כלומר, המוצר מתומחר במחיר הגבוה מהמחיר המירבי הנקבע ברשימת המוצרים בפיקוח ממשלתי, רשאי להגיש תלונה אל משרדי הממשלה השונים בהתאם לסוג המוצר או השירות.

ניתן להגיש תלונה על הפקעת מחירים (מצרכי מזון) אל משרד הכלכלה.

מידע נוסף

  • עבור מצרכים אחרים שאינם מזון, ניתן להגיש תלונה באמצעות המשרד האמון על כך.

חקיקה ופסיקה

  • חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, תשנ"ו-1996

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil