חדש: מעל 400 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מבחן נהיגה מעשי (טסט) – מי זכאי, מחיר, אופן הגשה ומידע נוסף

מבחן נהיגה מעשי (טסט) הוא השלב המשמעותי האחרון בתהליך הוצאת רישיון נהיגה בישראל, ולכן כדאי להכיר את כל הדרישות והמידע בעניין. המבחן כולל נהיגה מעשית עם בוחן שלאחריו ניתן לקבל רישיון נהיגה והיתר נהיגה.

כתבה זו מסבירה את כל מה שחשוב לדעת בעניין.

מה זה מבחן נהיגה מעשי (טסט)?

מבחן נהיגה מעשי, או בשמו המוכר – טסט – הוא מבחן שמטרתו לבחון ולוודא כי הנהג יכול לשלוט בכלי הרכב ותפעולו, לרבות היכרות בפועל עם חוקי התנועה וכמובן על ידי התמודדות בתנאי דרך משתנים.

מבחן נהיגה מעשי הוא השלב המשמעותי ביותר בתהליך הוצאת רישיון או חידוש רישיון. מכיוון שהוא בוחן בפועל את הנהג ולאחריו הנהג זכאי לקבל את רישיון הנהיגה שלו, אם עבר בהצלחה כמובן.

כדי לגשת ולבצע מבחן טסט, על המבקש לעבור כמה שיעורים פרטיים עם מורה נהיגה. הבחינה נערכת כ-25 דקות ובדרך כלל עם נבחן נוסף. בוחן הטסט נקבע באופן אקראי והנהיגה כולה נקבעת ומוקלטת באופן אוטומטי ללא מעורבות הבוחן.

מעבר של המבחן נעשה בהתאם לחריגות של מבחן הנהיגה בהתאם לדיווח של הבוחן ואז המערכת משקללת את הנתונים וקובעת האם הנבחן עבר או לא.

אוכלוסיית יעד – מי חייב ולמי זה מתאים?

כל מי שמעוניין להוציא רישיון נהיגה בישראל, או נספק עליו לפי פסיקת בית המשפט, או שהרשיון שלו נשלל, נדרש לעבור מבחן נהיגה מעשי (טסט) שנית. כדי לבצע זאת, עליו לעמוד גם בתנאים הבאים:

לימודי נהיגה מעשי (טסט)

השלב הראשוני כדי לגשת לביצוע טסט הוא לימודי נהיגה מעשית. לימודי הנהיגה נעשים אצל מורים לנהיגה אשר הוסכמו לפי הוראות נהיגה במכללת תחבורה מאושרת על ידי משרד העבודה. למעשה, צריך לקחת שיעורי נהיגה אצל מורה מוסמך לנהיגה שיש לו הרשאה להגשת תלמידים לבחינה מעשית והוא רשום בתור בית ספר מורשה לנהיגה.

הלימודים נערכים על ידי נהיגה בפועל ברכב לימודי נהיגה (עם כובע ל' על האוטו) בבעלות הנהג או כזה שעומד לרשותו. הלימודים כוללים מיומנויות נהיגה המבוססים על תבחינים כמו הכנה לנסיעה, הפעלת כלי רכב ומערכותיו, תמרון בכלי הרכב, היכרות עם חוקי התנועה ותרבות התנועה.

הלימודים נמשכים כמה חודשים, כך שמכסת לימודי החובה עומדת על 28 שיעורים לרכב פרטי. מורה הנהיגה קובע את הקצב ומתי התלמיד מוכן לטסט. ניתן להירשם לבית ספר מורשה לנהיגה בקישור זה. יש צורך לספק לו את האישורים הנלווים כמו מעבר בחינה עיונית, טופס ירוק, אישור משרד הרישוי וכד'.

מחיר שיעור / שעת לימוד נקבע על ידי בית הספר ולפי סוג הרישיון שנבחר. כדאי לבצע השוואת מחירים מול כמה מהם. ניתן להחליף בית ספר בכל עת.

הרשמה למבחן טסט

הגשה למבחן המעשי מבצע על ידי בית הספר אליו רשום המבקש. בית הספר בודק השלמה של מספר שיעורים מינימלי, מבחן נהיגה פנימי וכן תשלום האגרה.

כדי להירשם, מורה הנהיגה מדווח לבית הספר כי המבקש (הנהג המיועד) מוכן לביצוע מבחן מעשי חיצוני. לאחר מכן, בית הספר מגיש בקשה למבחן מעשי עבור המבקש, דרך מערכת ייעודית לבתי ספר לנהיגה. הן בית הספר והן הנבחן יקבלו הודעת SMS תוך 24 שעות מרגע הגשת הבקשה לגבי מועד הבחינה.

זמן המתנה / המועד לטסט ראשון הוא בין 3 לבין 5 ימים מרגע הגשת הבקשה. עבור טסט שני ואילך, זמן ההמתנה היא 7-14 ימים.

מחיר טסט (מבחן נהיגה מעשי)

הרשמה לבחינת טסט נהיגה כרוכה בתשלום אגרת מבחן ותשלום העמדת רכב. את העלויות ניתן לשלם בכרטיס אשראי או דרך הדואר.

  • עלות / מחיר אגרת מבחן טסט – 138 ₪ (אין מע"מ).
  • עלות העמדת כלי רכב למבחן – 229 ₪ (מחיר מפוקח).

איפה נערך הטסט?

מבחן הנהיגה נערך באחד מאתרי יציאה למבחנים מעשיים אשר פזורים ברחבי הארץ. לרשימה המלאה ניתן להיכנס לאתר משרד התחבורה והבטיחות בדרכים בקישור זה.

מסמכים – מה צריך להביא לבחינת נהיגה?

כדי להיבחן, יש להצטייד במסמכים הבאים:

  • תעודת זהות או דרכון או רישיון נהיגה.
  • אישור על תשלום אגרת מבחן.
  • טופס ירוק (רש"ל 18) המכיל את התמונה של הנבחן, מצב כשירות רפואי וכן חותמת אגף הרישוי.
  • משקפיים או עדשות במידת הצורך, בהתאם למידע הרפואי.

הליך הבחינה עצמה

לאחר זיהוי על ידי בוחן הנהיגה נערכת בחינה מעשית עם הרכב שהועמד לצורך המבחן. כל הבחינה מתועדת בצילום והקלטה, כאשר המסלול נקבע אקראית.

משך זמן הבחינה נקבע בהתאם לדרגת הרישיון המבוקשת – 25 דקות לרכב פרטי ועם עד 2 נבחנים במקביל. בוחן הנהיגה יושב ליד הנהג עם טאבלט ייעודי שבו הוא מציין את החריגות השונות שבוצעו בהתאם לסוג הבדיקות.

ניתן לבקש כי מורה הנהיגה יצטרף לבחינה המעשית, בתנאי שיש מקום.

תוצאות הבחינה – איך ומתי מקבלים?

תוצאות המבחן מתקבלות תוך 24 שעות דרך מסרון SMS ישירות לטלפון של הנבחן.

הגשת ערעור

ניתן להגיש ערעור על תוצאות הבחינה המעשית ואף אפשרות לצפייה בסרטון הצילום, אם טרם שילם הנבחן אגרה או הגיש בקשה לטסט חדש. במקרה של הגשת ערעור, לא ניתן להזמין בחינה נוספת עד סיום הדיון בערעור.

את ההגשה יש לבצע תוך 7 ימי עסקים ממועד הבחינה המעשית ללא תשלום, ויש להזמין את הצפייה בסרטון מראש דרך האזור האישי (כאן) של הנבחן. הצפיה בפועל נעשית באתר ממנו יצאה הבחינה המעשית, במהלך הצפיה בסרטון, צריך לסמן הערות על גבי הסרטון לצורך התייחסות.

קבלת רישיון נהיגה

ניתן לקבל את רישיון הנהיגה (אם אין הגבלות) תוך 72 שעות מרגע סיום הטסט.

קבלת היתר נהיגה

לאחר המעבר של הבחינה המעשית הנבחן זכאי לקבל היתר נהיגה למשך 6 חודשים, אשר לאחריהם ועם השלמת חובת הליווי, הוא יקבל את הרישיון הקבוע. חובת מלווה לא חלה על מי שמלאו לו 24 שנים.

יצירת קשר עם משרד הרישוי

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרד הרישוי בעניין הבחינה המעשית באופן הבא:

  • טלפון: 5678* או 1-222-5678.
  • ימים שעות פעילות: א' עד ה' בין השעות 07:00-20:00, ו' וערבי חג בין השעות 07:00-13:00.
  • מענה בשפות: עברית, ערבית, רוסית.

חדש: מעל 400 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil