חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה) – מי רשאי, איך ניגשים, מחיר ועוד

מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה) הוא אחד השלבים בהליך הוצאת רישיון נהיגה בישראל, מדובר על שלב הכרחי וחשוב לדעת מה הוא כולל. המבחן כולל שאלות שיש להשיב עליהן ולאחר מכן ניתן להתקדם למבחן מעשי.

מטרת הכתבה היא לספק הסבר בנושא ההליך.

מה זה מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה)?

מבחן נהיגה עיוני, או בשמו שכולם מכירים – תיאוריה – הוא מבחן שמטרתו לוודא כי הנהג או הנהג העתידי שולט בחוקי התנועה בישראל, תפעול כלי הרכב והבנה בעניין התנהגות ונסיעה בטוחה בדרך.

מבחן הנהיגה העיוני הוא שלב הכרחי בתהליך הוצאת רישיון ולעיתים גם בחידוש רישיון. ללא מעבר של המבחן, לא ניתן להתקדם למבחן נהיגה מעשי (טסט).

הבחינה העיונית נמשכת כ-40 דקות ומבוצעת על ידי מחשב באחד ממרכזי הבחינות בישראל. במקרים מסויימים כמו לקות רלוונטית, ניתן לבקש להיבחן בעל-פה או באמצעות שמע.

המבחן העיוני כולל 30 שאלות בסגנון של בחירה מרובה ("מבחן אמריקאי"), כאשר לכל שאלה יש 4 אפשרויות, אך רק תשובה אחת היא נכונה. השאלות נלקחות מתוך מאגר של מעל 1800 שאלות, אשר נכתבו ואושרו על ידי מומחים בתחום הוראות נהיגה ודיני תעבורה ומתעדכן מדי פעם.

כדי לעבור את הבחינה בהצלחה, יש לענות נכונה על 26 מתוך 30 שאלות לפחות. במקרה של מבחן שמע, יש לענות באופן נכון על 25 מתוך 30 שאלות לפחות כדי לעבור.

אוכלוסיית יעד – מי חייב ולמי זה מתאים?

האוכלוסייה הבאה נדרשת להיבחן במבחן תיאוריה:

 • מי שמעוניין להוציא רישיון נהיגה לראשונה, לאחר שקיבל אישור ממשרד הרישוי לאחר טופס ירוק.
 • מי שמעוניין לחדש רישיון נהיגה, לאחר שלא חידש אותו במשך שנה או יותר.
 • מי שמעוניין לקבל מחדש את רשיון הנהיגה שלו עקב פסילה לפי שיטת הניקוי.
 • מי שרשיון הנהיגה שלו נפסל עקב החלת בית משפט, ונפסק כי עליו להיבחן שוב.
 • מי שמבקש לבצע המרה של רישיון נהיגה זר לרישיון נהיגה ישראלי.

לימודי תיאורה – איך ללמוד על נהיגה, הוראות ובטיחות?

השלב הראשוני המומלץ במעבר של מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה), אך לא חובה, לאחר טופס ירוק ואישור – הוא לימודי תיאוריה. כלומר, ניתן ללמוד באמצעות האינטרנט, רכישת ספר, קורס תיאוריה או כל שיטת לימודים אחרת על מנת להבין את החוקים וההוראות בעניין הדרך, נהיגה ברכב והרכב עצמו וכל ההוראות השונות בעניין בטיחות ונסיעה בטוחה.

ניתן לרכוש את הלימודים בכל דרך שנוחה למי שמעוניין ברישיון נהיגה. שוב, לימודי תיאוריה אינם בגדר חובה – אך הדבר יכול לעזור למי שמעוניין באמת להבין את ההוראות השונות בעניין. כמובן הדבר יכול לעזור למי שאינו מסוגל או יכול ללמוד לבד, עקב סיבות כאלה ואחרות.

מי שאינו מעוניין ללמוד תיאוריה או לקיחת קורס – חשוב מאוד לעבור על השאלות השונות שיכולות להיות מוצגות בבחינה העיונית. משרד הרישוי (משרד התחבורה) מציע מאגר רשמי של שאלות ותשובות למבחן נהיגה עיוני ממוחשב בקישור זה.

הרשמה למבחן תיאוריה

לפני ההרשמה, חשוב לוודא שיש אישור מרשות הרישוי (משרד התחבורה). כדי לקבל את האישור, יש להחתים באופן אישי את הטופס הירוק (או בשם אחר שלו: רש"ל 18) באחד מסניפי משרד הרישוי הפזורים ברחבי הארץ.

כדי להיבחן במבחן נהיגה עיוני (תיאוריה), יש להירשם מראש באתר הייעודי בפיקוח משרד התחבורה. באתר זה צריך לבחור את הסניף (מרכז בחינה) הרלוונטי הקרוב למקום המגורים.

מחיר תיאורה (מבחן נהיגה עיוני)

הרשמה למבחן תיאוריה כרוכה בתשלום אגרת מבחן. אגרה זו ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי באתר האינטרנט בעת ההרשמה, או עם אשראי או מזומן בעת הגעה אל מרכזי הבחינה.

מחיר / עלות מבחן תיאוריה הוא 63 ₪ כולל מע"מ (באילת 54 ₪).

איפה נערך מבחן התיאוריה, ומתי?

מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה) נערך באחד ממרכזי הבחינות (סניפים) הפזורים ברחבי הארץ, והכל באמצעות חברה מבצעת (זכיין פרטי) אשר נמצא תחת פיקוח של משרד הרישוי.

רשימת הסניפים כוללת: אילת, אשקלון, אשדוד, באר שבע, חדרה, חיפה והקריות, טבריה, ירושלים, כפר סבא, כרמיאל, מודיעין, נהריה, נצרת, נתניה, עפולה, פתח תקווה, קריית שמונה, רחובות, ראשון לציון, תל אביב.

המרכזים פועלים עד 6 ימים בשבוע ולרוב א' עד ה' בין השעות 08:30 עד 16:00 ובימי שישי וערבי חג עד 12:30. השינויים בימים ושעות הפעילות בהתאם לסניף, ניתן לבדוק את הכתובת המדוייקת באתר הייעודי.

מסמכים – מה צריך להביא לבחינה?

כדי להיבחן, יש להצטייד במסמכים הבאים:

 • תעודת זהות או דרכון.
 • אגרת מבחן משולמת.
 • טופס ירוק (רש"ל 18) המכיל את התמונה של הנבחן, מצב כשירות רפואי וכן חותמת אגף הרישוי.
 • אישורים רפואיים המעידים על ההקלות המתבקשות.

לחדר הבחינה אסור להכניס תיקים או מכשירים / טלפונים סלולאריים. ניתן לאחסן אותם בלוקרים ייעודיים במרכז הבחינה.

הבחינה עצמה – שאלות, זמן ומידע נוסף

הבחינה כוללת 30 שאלות ויש לענות על 26 שאלות נכונה כדי לעבור אותה. במקרה של מבחן שמע, יש לענות באופן נכון על 25 מתוך 30 שאלות לפחות כדי לעבור.

ניתן להיבחן בשפות הבאות: עברית, ערבית, רוסית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, אמהרית.

משך זמן הבחינה העיונית הוא 40 דקות בלבד והכל דרך המחשב. במקרים של לקות מסויימת, אפשר לבקש הקלות ולהיבחן עם שמע או בעל פה.

תוצאות הבחינה – מתי ואיך מקבלים?

תוצאות המבחן מתקבלות מיד עם סיום הבחינה. הנבחן מקבל לידי את גיליון התשובות שהוא סימן כולל שאלות ותשובות בהן הוא כשל כדי לשפר את הידע שלו.

תוקף המבחן העיוני

מבחן הנהיגה העיוני בעל תוקף של 3 שנים בלבד ולכן כדאי שהרישיון יוצא תוך זמן זה, אחרת יש צורך להירשם מחדש.

הגשת ערעור

ניתן להגיש ערעור על תוצאות הבחינה העיונית תוך כדי התייחסות ספציפית לשאלה אחת או יותר שנפל בהם פגם תחבירי או האפשרויות שניתנו לשאלה אינן נותנות את המענה המדוייק או הנכון. הערעור מועבר אל ועדת התיאוריה הארצית. ההגשה היא באופן מקוון באינטרנט וגם התשובה המתקבלת היא באופן מקוון למערער. להגשת ערעור יש להיכנס לקישור זה.

מבחן נהיגה מעשי (טסט)

לא ניתן לעבור מבחן מעשי (טסט) לפני מעבר מבחן עיוני. עם זאת, מותר להתחיל ללמוד לימודי נהיגה ולקחת שיעורי נהיגה אצל מורה.

למרות כל זאת, מומלץ לעבור קודם כל את המבחן העיוני ורק אז להתחיל לקחת שיעורים אצל מורה נהיגה.

יצירת קשר עם משרד הרישוי

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם משרד הרישוי בעניין הבחינה העיונית באופן הבא:

 • טלפון: 5678* או 1-222-5678.
 • ימים שעות פעילות: א' עד ה' בין השעות 07:00-20:00, ו' וערבי חג בין השעות 07:00-13:00.
 • מענה בשפות: עברית, ערבית, רוסית.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil