חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מחשבון מסי יבוא אישי (מכס, מע"מ) – חישוב של סכום המס על ייבוא מוצרים לישראל

אדם אשר מעוניין לייבא מוצרים לישראל (או לקנות באינטרנט) ומעוניין לחשב את סכום המס, יכול לעשות שימוש באמצעות מחשבון מסי יבוא אישי (מכס, מע"מ). המחשבון מציג את המידע המדוייק לכל מוצר.

מטרת הכתבה לספק הסבר אודות המחשבון.

מהם מיסי יבוא אישי?

מיסי יבוא אישי בישראל הם המסים המוטלים על ייבוא של מוצרים לישראל ממדינות בחו"ל. ייבוא מוצרים יכול להיות בדרך של רכישה באמצעות המרשתת (האינטרנט), הבאה של המוצרים ישירות לישראל בעת חזרה לארץ או רכישה באופן אחר דרך שיטות יבוא ומשלוח לישראל.

מיסי יבוא אישי נועדו לרוב להקטין את הכדאיות של הבאת מוצרים, תוך כדי תעדוף ייצור מקומי. יחד עם זאת, לא תמיד ניתן להנות מהמוצרים מהיצרנים בישראל ולעיתים משתלם יותר לבצע רכישה באינטרנט, בעיקר בשל פערי המחירים.

קיימים 3 מסים על יבוא בישראל:

  • מס ערך מוסף (מע"מ) – מס בשיעור 17% המוטל על הערך המוסף של מוצרים ושירותים.
  • מכס – מס בשיעור משתנה לפי סוג המוצר המוטל בעת יבוא מוצרים לארץ.
  • מס קניה – מס בשיעור משתנה לפי סוג המוצר, המוטל בעיקר על מוצרים שיש להקטין את הצריכה שלהם בשל פגיעה בריאותית או סביבתית (כגון אלכוהול, סיגריות, חלקים לרכב).

יש מוצרים שלא מוטלים עליהם כלל מסים (לרוב עד 75 דולר). שאר המוצרים מוטלים עליהם מכס, מע"מ ומס קניה בהתאם לשיעורים שנקבעו על ידי חקיקה וצווים.

מהו מחשבון מסי יבוא אישי?

מחשבון מסי יבוא אישי הוא מחשבון המבוסס על שיעורי המס המוטלים על מוצרים בעת יבוא אישי שלהם. קיימת טבלה מרוכזת של מסי יבוא באתר רשות המסים וגם במדריך על מסי יבוא אישי באתר פרוטוקול.

עם זאת, כאשר אדם מעוניין לחשב את שיעורי המס המוטלים על מוצרים מסויימים, המחשבון יכול לסייע בכך ולתת מידע אמין ומדוייק לגביו. כמובן שתיתכן סטייה מסויימת בשל שיטות חישוב או אם המחשבון טרם עודכן לפי עדכוני צווים חדשים.

רשות המסים בישראל מאפשרת לחשב את שיעורי המסים המוטלים עם מחשבון ייעודי לכך. המחשבון מאפשר בדיקה של מוצרים לפי קטגוריות או לפי שם המוצר, המחירים, מטבע ועוד משתנים.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל אדם בישראל זכאי להשתמש במחשבון לחישוב שיעורי המס.

מימוש הזכאות

על מנת לחשב את שיעורי המס עם מחשבון יבוא אישי (מחשבון מכס) של רשות המיסים בישראל, יש להיכנס לעמוד הבא. לאחר מכן, ניתן לחפש את המוצר במנוע החיפוש הפנימי או באמצעות ניווט לפי קטגוריות.

עם ההגעה אל המוצר הסופי, תוצג טבלה מקוצרת עם המיסים המוטלים על המוצר המסויים. כמו כן, מופיע מידע בדבר הוראות חוקיות בעניין יבוא המוצר.

כדי לחשב, ניתן ללחוץ על כפתור "מחשבון מס" ואז יופיע המחשבון בפועל. בתוך המחשבון יש להזין את מחיר המוצר, מטבע החוץ, כמות, וכמובן האם יש עלויות נוספות כמו ביטוח או הובלה (משלוח). במקביל ניתן להוסיף מוצרים נוספים לאותו מחשבון. לבסוף יש ללחוץ על כפתור "חישוב מס".

חקיקה ופסיקה

  • צו ייבוא אישי, התשע"ט-2019

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil