חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

משכנתא דיגיטלית באינטרנט – איך נוטלים הלוואה לדיור באופן מקוון?

יותר ויותר שירותים ופתרונות עוברים לביצוע באינטרנט ומבלי לצאת מהבית, כך גם יש אפשרות ליטול משכנתא דיגיטלית דרך המחשב או הטלפון הנייד. תהליך לקיחת המשכנתא קל יותר, מהיר יותר ולמעט חתימה אחת – לא צריך לצאת מהבית.

מטרת הכתבה היא להסביר כיצד עושים זאת.

מהי משכנתא דיגיטלית?

משכנתא דיגיטלית באינטרנט היא בעצם משכנתה רגילה שתהליך לקיחתה מבוצעת באופן מלא או כמעט מלא בצורה דיגיטלית באינטרנט. התחרות הרבה בתחום המשכנתאות בישראל, בין הבנקים וחברות הביטוח ובינהם לבין עצמם, התפתחות הטכנולוגיה והשינויים בהרגלי הצרכנים מחייבים את כל נותני השירות לעשות חישוב מחדש.

משכנתא דיגיטלית היא למעשה שירות של הבנק או חברת הביטוח המאפשר ללקוח לווה שמעוניין לקחת הלוואה לדיור, לצורך רכישת דירה או נכס אחר – והכל באופן דיגיטלי באינטרנט. בישראל, עדיין לא ניתן ליטול משכנתא דיגיטלית באופן מלא, אך כן אפשר לעבור את מרבית השלבים ועד למצב של חתימה על הסכם ההלוואה.

לווה שמעוניין לרכוש דירה, יכול לפנות אל התאגיד הפיננסי באופן פיזי או באופן מקוון על ידי משכנתה דיגיטלית. הגופים הפיננסיים מציעים גם תמיכה וסיוע עם יועץ משכנתאות מטעמם, העלאת מסמכים ומידע נוסף והכל דרך האינטרנט – במחשב או בטלפון הנייד.

בנוסף לכך, לווים יכולים לבחון את המסלולים השונים ולהתמקח על הריביות – למרות שזה בדיגיטל. פתרונות נוספים יכולים להציע השוואת תעריפים בין התאגידים הפיננסיים אונליין.

יתרונות משכנתא דיגיטלית

יש כמה יתרונות ממשיים ללקיחת משכנתה בדיגיטל:

 • ללא הגעה פיזית – אין צורך לגשת לסניפים של החברות הפיננסיות.
 • חיסכון בזמן – תהליך לקיחת משכנתא באינטרנט ולרבות האישורים השונים מהירה יותר מאשר בדרך המסורתית.
 • מתאים גם לזוכי מחיר למשתכן / משכנתא מסובסדת – השירות מציע לציבור הרחב עם המסלולים השונים.
 • ללא יועץ משכנתא – פיתרון דיגיטלי חוסך גם את הצורך במשאבי אנוש ולכן אין צורך לפנות ליועץ חיצוני. עם זאת, יועץ משכנתאות הוא לצד הלקוח הלווה ומטרתו לסייע לו לקחת את המשכנתא המתאימה ביותר עבורו ולא כדאי לזלזל בתפקיד.
 • נגיש יותר – פתרונות ושירותים באינטרנט נגישים יותר ועצם כך מעורר ביקוש בפני עצמו.
 • אחר – כמובן שאין צורך לבזבז ימי עבודה, לעיתים אפשר לחסוך בכסף על הוצאות נלוות ועוד.

תהליך לקיחת משכנתא דיגיטלית

תהליך לקיחת משכנתא רגילה דומה ושונה מעט מאשר התהליך הדיגיטל. השלבים הם אותם שלבים, אך אופן הביצוע שלהם הוא שונה מעט. מדובר על אחד התהליכים המשמעותיים ביותר ללווים משום שמדובר על הלוואה ארוכת טווח, בסכום גדול ונועדה לצורך רכישת נכס חשוב ובסיסי לכל משק בית.

איך אז מקבלים משכנתא דיגיטלית?

 • בעת בחירת הגוף המלווה, יש להזין פרטים אישיים על הלווים, פרטי על הכנסה ואז פרטים על הדירה.
 • בהמשך, צריך לציין כמה משכנתא מעוניינים לקחת או מהו אחוז המימון על הדירה.
 • המערכת בדרך כלל מציגה נתונים על סך ההלוואה שהבנק יכול לתת לפי הפרמטרים של הלווה וכן את ההחזר החודשי הצפוי.
 • עם הסמכה לתנאים אלו, מקבלים תשובה תוך זמן קצר – אישור עקרוני. זהו אישור שהתאגיד הפיננסי מסכים לממן את רכישת הדירה ובאילו תנאים ולרבות הריבית הצפוייה (אינה סופית).
 • לאחר מכן צריך לספק מסמכים רלוונטיים שמאמתים את הפרטים האישיים, הדירה וההכנסות, כדי שיהיה ניתן לבנות תמהיל משכנתא עם מסלולים וריביות.
 • בשלב הבא אפשר וחייב להתמקח על הריביות השונות שהתאגיד הפיננסי מציע כדי לקבל את ההצעה הטובה ביותר. מומלץ שלב זה לבצע מול כמה תאגידים בנקאיים וחברות ביטוח כדי לבצע השוואת מחירים.
 • לאחר מכן, פותחים את תיק המשכנתא ומשלימים מסמכים רלווניים נוספים, הערכת שמאי מקרקעין, לרבות שעבודים, ביטוח משכנתא והסכם רכישת דירה.
 • בסופו של התהליך, ניגשים לסניף וחותמים על קבלת המשכנתה.

איפה אפשר לקבל משכנתא דיגיטלית?

ובכן לא כל התאגידים הבנקאיים או המבטחים מציעים לקיחת משכנתא דיגיטלית באינטרנט. למעשה, חלקן מציעים להתחיל תהליך מסויים או להתחיל הגשת הבקשה באינטרנט ואז ההמשך הוא בסניף הפיזי.

נכון להיום, בישראל רק בנק לאומי מציע את הדיגיטציה והאוטומציה המקסימלית ביותר בהשוואה לגופים הפיננסיים האחרים. בנק מזרחי טפחות מציע אישור משכנתא דיגיטלי והשאר לא מציעים בשלב.

למידע נוסף, כדאי לקרוא את מדריך משכנתא שלנו

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil