נדל"ן

ביקוש דירות חדשות: מהי כמות מבוקשת לפי הלמ"ס ולמה זה חשוב?

מדי חודש מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדד ביקוש דירות חדשות, או בשמו המלא – כמות מבוקשת של דירות חדשות בישראל. כמו כל שוק, גם שוק הנדל"ן כולל בתוכו את הביקוש ואת ההיצע.

כתבה זו תתמקד על ביקוש דירות חדשות בישראל, מה הנתון העדכני ומדוע המדד כל כך חשוב.

מהי כמות מבוקשת של דירות חדשות?

הכמות המבוקשת של דירות חדשות הוא נתון המפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל וקובע בעצם את צד הביקוש לדירות חדשות. הנתון מופק מנתונים שמתקבלים מאת משרד הבינוי והשיכון ונתונים נוספים שנאספים על ידי הלמ"ס ונעבדים עבור יתרת הבניה במשק.

הכמות המובקשת של דירות חדשות מורכבת מ-2 נתונים:

  • דירות חדשות שנמכרו – דירה חדשה שעמדה למכירה ושנחתם לגביה חוזה מכירה כולל דירות שנמכרו בעסקות משולבות.
  • דירות חדשות שלא למכירה – דירה חדשה שנבנתה לצורך שימוש עצמי של בעל זכויות הבניה בקרקע, להשכרה, קבוצת רכישה, "בנה ביתך", הוסטל, דיור מוגן או מעון.

לפי הגדרת הלמ"ס, דירה חדשה היא דירה בבניין שנמצא במועד הסקר בתהליך בנייה פעיל או שבנייתו טרם הסתיימה וטרם חלפו 15 חודשים.

נתונים המפורסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עשוים להיות שונים ממידע שמפורסם על ידי גורמים אחרים כדוגמת "מספר דירות חדשות" של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, וזאת בגלל הבדלים במקורות מידע, הגדרות אוכלוסיה שונות וכמובן שיטות חישוב שונות הנובעות בעיקר ממתן מענה למטרות ולצרכים שונים.

הנתונים החודשיים של הלמ"ס הם נתונים אירעיים, מה שאומר הם עשויים להתעדכן, במיוחד ב-3 החודשים האחרונים למועד אותו חודש. העדכונים הללו נובעים בעקבות דיווחים המגיעים באיחור, שאותם קשה ללמ"ס להעריך מראש. הלמ"ס מפרסת את המידע תוך חודש מחצי עבור התקופה הנסקרת.

מדוע ביקוש לדירות חדשות הוא מדד חשוב?

כמו בכל שוק, גם בשוק הנדל"ן יש צד ביקוש ויש צד היצע.

צד הביקוש אחראי הוא בדרך כלל הצד הרוכש / קונה. כלומר, מדובר פה על צד שהוא אחראי על הצד של הגורמים שמעוניינים לרכוש דירה בישראל, ואם מדוייק יותר, דירה חדשה בישראל. צד זה מאופיין על ידי מגוון של אוכלוסיה, החל מיחידים ורווקים, אל זוגות נשואים, אל משפרי דיור ואף אל משקיעים של דירות.

צד ההיצע מנגד זאת, הוא צד המוכר. כלומר, זהו צד שאחראי על הגורמים שמעוניינים למכור דירה, או מדוייק יותר, דירה חדשה. צד זה מאופיין בדרך כלל על ידי יזמים, קבלנים וגורמים נוספים.

ביקוש לדירות חדשות מורה על עניין בשוק הדיור.

ככל שהביקוש גדל יותר, כך יותר אנשים מעוניינים ברכישת דירה או שכבר רכשו אותה. דבר זה לכשעצמו עשוי להשפיע על מחירי הדיור, כך שככל שיש יותר ביקוש המחירים צפויים לגדול. כמובן, שזה גם עובד ההיפך, ככל שפחות אנשים מעוניינים בדירות – המחירים יצנחו.

יש הרבה גורמים שמשפיעים על הביקוש לדירות חדשות, בין היתר, תכנית מחיר למשתכן, החלטות בנק ישראל לגבי תנאים ללקיחת משכנתא, שינוי המצב הכלכלי בישראל, שינויים בשכר של הפרטים, תכניות חיסכון למינהם ועוד.

ביקוש דירות חדשות – נתונים עדכניים

להלן הכמות המבוקשת של דירות חדשות נכון ליום 14.01.2020:

חודש מדדכמות מבוקשת של דירות חדשות
(נתונים מקוריים)
נובמבר 20194,275
אוקטובר 20193,922
ספטמבר 20193,294
אוגוסט 20194,289
יולי 20194,146
יוני 20194,010
מאי 20194,267
אפריל 20194,578
מרץ 20194,155
פברואר 20193,821
ינואר 20194,130
דצמבר 20183,923
נובמבר 20183,017
אוקטובר 20184,673

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close