כסף

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) עבור הורים עובדים

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) משולם לאוכלוסיות שונות בהתאם לעמידה בתנאי הזכאות וקבלת התשלום, ואחד מהאוכלוסיות הללו הם הורים עובדים. התשלום נע בין מאות לבין אלפי שקלים בשנה ומהווה הכנסה נוספת משמעותית.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכאות הזו.

מה זה מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) עבור הורים עובדים?

מענק עבודה או בשמו האחר, מס הכנסה שלילי, הוא תשלום המשולם על ידי רשות המסים ישירות אל חשבון הבנק של בעלי הכנסות נמוכות בישראל. מדובר על תשלום שנועד לעודד עובדים לצאת לשוק העבודה ובכך לצמצם את הפערים החברתיים בחברה.

התשלום ניתן בכפוף לעמידה בתנאי הזכאות, והגשת בקשה לקבלת מענק עבודה. מדובר על סכומים שנעים בין כמה מאות שקלים לבין כמה אלפי שקלים שאפשר לקבל אותם עבור כל שנה. הורים יחידים זכאים לקבלת תוספת מעבר לתשלום הרגיל הניתן להורים נשואים או ידועים בציבור.

מי זכאי?

הורים עובדים שעומדים בכל 4 תנאי הזכאות הבאים בשנת מס, זכאים לקבלת מענק עבודה:

 1. שכיר עם הכנסה מעבודה ו/או עצמאי עם הכנסה מעסק או ממשלח יד.
 2. גיל 23 ומעלה.
 3. ללא זכות במקרקעין העולה על 50% בארץ או בחו"ל, למעט דירת מגורים יחידה, לא בבעלותו ולא בבעלות בן/בת הזוג או ילד עד גיל 18 התלוי בהורה כלכלית.
 4. מתקיים תנאי אחד מאלה:
  • הורה לילד אחד או שניים – ההכנסה השנתית בשנת המס חלקי מס' חודשי עבודה בין 2,080 ₪ לבין 6,348 ₪. עבור הורה יחיד: בין 1,280 ₪ לבין 9,482 ₪.
  • הורה ל-3 ילדים ומעלה – ההכנסה השנתית בשנת המס חלקי מס' חודשי עבודה בין 2,080 ₪ לבין 6,957 ₪. עבור הורה יחיד: בין 1,280 ₪ לבין 11,566 ₪.

הורה שכיר המועסק אצל קרוב משפחה, או שמחזיק 25% לפחות מהחברה (במישרין או בעקיפין) – לא זכאים.

סכום מענק עבודה

גובה מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) המשולם לזכאים מושפע מגובה ההכנסה שלו בשנת המס, הכנסות נוספות, במידה ויש וכן הכנסות של בן/בת הזוג. כמו כן, מספר ילדים, האם הוא הורה יחיד, מספר ילדים ועוד.

התשלום נע בין כ-1000 ₪ לבין כ-9000 ₪, כאשר עובד הורה זכאי לתוספת של 150% על הסכום הרגיל שזכאי עובד שאינו הורה. כמו כן, הורה יחיד זכאי לתוספת נוספת של 150% על הסכום הסופי.

איך מגישים בקשה לקבלת מענק עבודה?

כדי לקבל מענק עבודה (מס הכנסה שלילי), יש לוודא שהמעסיק העביר דוח לרשות המסים עבור הכנסה של העובדים (דוח 126) ואם לא, על העובד לצרף לתביעה גם טופס 106.

ניתן להגיש תביעה לקבלת מענק עבודה באחת מ-2 הדרכים הללו:

 1. דואר ישראל – אם לא הוגשה בקשה למענק עבודה בשנתיים האחרונות, יש לגשת לאחד מסניפי הדואר, למלא פרטים לגבי עבודה, הכנסה ועוד ואז לחתום. צריך להצטייד בצ'ק מחשבון הבנק או אישור ניהול חשבון בנק, לשם המענק יועבר. העתק יועבר למי שמגיש את התביעה.
 2. אתר אינטרנט – מי שהגיש בקשה בשנתיים האחרונות, יכול לעשות זאת גם דרך אתר אינטרנט ייעודי של רשות המסים, שם יש לציין פרטים אודות העבודה, הכנסה ועוד. לאחר מכן יש להגיש את הבקשה.

הגשת התביעה נעשית החל מתחילת שנה חדשה עבור שנת מס קודמת, ועד לסוף השנה הנוכחית (או עד סוף נובמבר, לפי העניין). כלומר, הגשה של תביעה לקבלת מענק עבודה עבור שנת 2018 נעשית בין 1.1.2019 ועד 30.11.2019.

רשות המסים בודקת את הנתונים ומצליבה אותם עם נתונים אחרים ולרבות של המעסיק והביטוח הלאומי במהלך עד 90 ימים ולאחר מכן מחזירה תשובה. אם יש זכאות, התשלום מועבר בכמה פעימות כל 3 חודשים לחשבון הבנק ואם לא, שולחת הודעת סירוב.

ניתן לבדוק סטטוס טיפול גם באתר הרשות.

איך יוצרים קשר עם רשות המסים?

לפניות בנושא מענק עבודה ולבצע בירור מולם, ניתן לפנות באופן הבא:

 • טלפון: מוקד 4954* או 1-222-4954 או 02-5656400
 • דואר אלקטרוני maanak@taxes.gov.il.

למידע נוסף, ניתן לקרוא את המדריך המקיף שלנו בעניין מענק עבודה שכולל את כל הפרטים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close