חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הגשת תביעה לקבלת מענק עבודה בידי יורש חוקי

יורש חוקי של עובד שהיה זכאי להגיש תביעה לקבלת מענק עבודה (אם הוא היה נשאר בחיים)? מעתה תוכל/י להגיש תביעה עבורו ולקבל את הכסף. הבקשה ניתנת להגשה החל משנת 2019 (החל משנת התביעה של שנת 2018).

מטרת הכתבה היא לספק מידע בנושא מענק עבודה וכן ליידע את ציבור היורשים בעניין זכאותם.

מענק עבודה (מס הכנסה שלילי)

מענק עבודה, או בשמותיו הנוספים – מס הכנסה שלילי או מענק הכנסה – הוא מענק הניתנן על ידי רשות המסים בישראל לבעלי הכנסות נמוכות. מטרת מתן המענק הוא לעודד אותם לצאת לשוק העבודה כדי להרוויח ולקבל משכורת ובנוסף לכך הם יוכלו לקבל תשלום נוסף.

חשוב לציין כי מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) הוא לא החזר מס, זיכוי ממס או ניכוי ממס. מדובר על תשלום שלא בהכרח קשור לגובה מס הכנסה בפועל או לפי מדרגותיו. התשלום שאזרחים עובדים מקבלים, מגיע בממוצע לכ-3,000 עד 5,000 ₪ בשנה ויש אוכולסיות שזכאיות לקבל תשלום מוגדל יותר.

למידע נוסף, תוכלו לקרוא את המדריך שלנו בנושא מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) וכן מדריך מענק עבודה לעובד עצמאי. לאחר מכן, תמיד תוכלו לחזור לכתבה זו כדי להמשיך לקרוא.

מענק עבודה עבור יורש חוקי בשם המוריש

כל אדם שעומד בקריטריונים של מענק עבודה, זכאי להגיש בקשה / תביעה לקבלת מענק עבודה. אך לעיתים קורים מצבים בהם הזכאי אינו יכול להגיש את התביעה בעצמו. אחד המקרים הללו, הוא מקרה בו העובד נפטר.

עד לשנת התביעה 2018 (כלומר מענק עבודה עבור שנת 2018) יורש חוקי לא היה יכול להגיש את הבקשה בשם המוריש. החל משנת התביעה 2018 (כלומר החל מ-01.01.2019 עבור מענק עבודה 2018 ואילך) ניתן להגיש בשם המוריש.

במקרה כזה, יורש חוקי לפי צו ירושה או לפי צו קיום ירושה, זכאי להגיש תביעה לקבלת מענק עבודה בשם המוריש, שהיה זכאי להגשת התביעה אילו היה נשאר בחיים. אם רשות המסים תמצא כי אותו מוריש היה זכאי לקבלת מענק עבודה, היא תזכה את חשבון הבנק של היורש החוקי לפי התנאים בהמשך.

כמובן, אין הדבר פוגע בזכות של אותו יורש להגיש בקשה עבור עצמו, אילו הוא זכאי להגשת התביעה עבור עצמו.

הגשת בקשה באמצעות יורש חוקי לקבלת מענק עבודה של המוריש

מכיוון שמדובר על הליך אחר לקבלת המענק, לא ניתן לבצע זאת (עדיין) באמצעות הדרכים הרגילות – אתר האינטרנט או דואר ישראל. אז מה עושים? לצורך כך יש לגשת אל משרדי השומה האזוריים הקרובים למקום מגוריכם.

כדי להגיש את התביעה והגעה אל משרדי השומה האזורי, יש להציג את המסמכים הבאים:

  • טופס יפוי כוח והצהרה חתומה על ידי כל היורשים החוקיים.
  • צילום תעודת זהות של היורש החוקי (מגיש התביעה בפועל).
  • צילום תעודת זהות של המוריש.
  • צילום צ'ק או אסמכתא על אישור ניהול חשבון בנק המתנהל על ידי שם מיופה הכוח.
  • מסמכים רגילים שהיה נדרש למסור אותם בעת הגשת תביעה בידי המורש (אם היה נשאר בחיים), במידת הצורך.

מהו סכום מענק העבודה שיתקבל?

סכום / גובה תשלום מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) מושפע מכמה משתנים ובינהם גובה ההכנסות (מעבודה, מעסק או ממשלח יד), הכנסות שאינן ממשכורת, מספר ילדים, גיל ומצב משפחתי (לפני הפטירה), וכן מנתונים אחרים כמו הכנסות בן/בת הזוג, האם היה הורה יחיד ועוד.

ניתן לקרוא את מדריך גובה סכום מענק עבודה כדי לקבל מידע נוסף בעניין.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil