חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ – מה עדיף להיות?

החלטתם לפתוח עסק? יופי. כעת אתם צריכים לבחור את הסיווג הנכון ביותר, האם לפתוח עוסק פטור, עוסק מורשה או שבכלל עדיף לפתוח חברה בע"מ. לבחירת צורת ההתאגדות או הסיווג הנכון ביותר יש להתייחס ל-2 נושאים עיקריים: מה נכון מבחינה חשבונאית ומה נכון מבחינה משפטית.

כבר הוספנו לפני כן כתבות בנושא איך לפתוח עוסק פטור ואיך לפתוח עוסק מורשה, כך שאתם מוזמנים לבקר בהם ולקבל מדריך צעד אחר צעד איך עושים זאת באמצעות הרשויות במדינה.

בחירת הסיווג וההתאגדות אינה מסובכת, לכן אל תבזבזו זמן על הרבה מחשבות, פשוט המשיכו לקרוא את הכתבה ותקבלו הסבר והתשובה הרלוונטית ביותר עבורכם. בכתבה תקבלו את היתרונות, החסרונות וכל ההבדלים בין הסיווגים השונים.

עוסק פטור

עוסק פטור לא מתאים לכל אחד ויש לו יתרונות וחסרונות שאתם חייבים לדעת. עוסק פטור הוא עסק עצמאי לכל דבר, יש לו מגבלה עד 99,003 ₪ הכנסות בשנה (בשנת 2018) והוא לא צריך לשלם מע"מ על ההכנסות.

כמו כן, יש תחומים בהם עוסק פטור לא יכול להיות כזה למרות שההכנסה שלו מתחת לתקרה זו, כמו לדוגמה בתחומים הבאים: רופא, אדריכל, טכנאי, טוען רבני ומנהל חשבונות, עליכם להירשם כעוסק מורשה.

כמו כן, עוסק פטור מצטייר כמו עוסק זעיר וקטן, עוסק זה אינו יכול להעסיק הרבה עובדים (בהתחשב לשכר המינימום ולתנאים הסוציאליים).

מבחינה משפטית

עוסק פטור הוא עצמאי, במילים אחרות, העסק ובעל העסק הוא אותו יישות משפטית ולכן כל הנושא המשפטי, כמו תביעה, חובות, פסקי דין וכדומה, הם על שם בעל העסק והוא חב להם במלואו. כלומר עוסק פטור ערב אישית לכל חובותיו ולכל הנושא המשפטי בעסק.

מבחינה חשבונאית

עוסק פטור רשאי להיות מסווג כך רק אם הכנסות העסק הם עד התקרה בחוק, ברגע שאתם עוברים סכום זה עליכם לבקר סיווג מחדש על מנת להיות עוסק מורשה. הדבר הנוסף עבור עוסק פטור הוא שהוא אינו צריך לשלם מע"מ עבור העסקאות שבוצעו (ההכנסות) ועוסק פטור לא חייב להגיש דוחות חודשיים או דו-חודשיים למע"מ, אלא רק דו"ח שנתי על מנת לוודא שלא עברתם תקרה זו.

למרות שעוסק פטור לא מחויב לשלם מע"מ, עוסק פטור מחויב לשלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות, ואם אתם מעסיקים עובדים אז גם מס הכנסה ניכויים.

מנגד זאת, עוסק פטור לא רשאי להוציא חשבוניות, אלא רק קבלות (על זה נכתב בכתבה על עוסק פטור), ואינו רשאי לנכות מע"מ על ההוצאות שלו. לבסוף, מכיוון שעוסק פטור הוא עצמאי, הוא מחויב להפריש פנסיה חובה.

ניהול שוטף

הניהול השוטף הוא פשוט מאוד. אין שום דבר מיוחד בניהול שוטף של עוסק פטור, יש לקבל הכנסות מהלקוחות, להוריד מכך הוצאות, לשלם משכורות, לנהל הנהלת חשבונות ולהתנהל מול הרשויות בעיקר לצורך תשלום ולצורך הגשת דוחות.

אינם מחוייבים בייצוג מול הרשויות, ואתם יכולים אם אתם רוצים להתנהל מול רואה חשבון או יועץ מס.

השורה התחתונה

עוסק פטור מתאים לעסקים קטנים וזעירים שמנסים להתחיל בצורה קטנה ולאחר מכן להתפתח לעסק גדול יותר. שימו לב, אם הלקוחות שלכם הם לקוחות עסקיים, ייתכן והם לא ירצו לעבוד איתכם בעיקר בגלל התדמית שעוסק פטור מצטייר.

תמיד ניתן לעבור לעוסק מורשה ובכפוף לחוק. לעוסק פטור יש גם הגיון כלכלי והוא שההנהלת החשבונות היא חד צידית ולכן היא הרבה יותר זולה מאשר הנהלת חשבונות דו-צידית. כמו כן, יש תוכנות שמציעות ניהול לקוחות והנהלת חשבונות ללא תשלום.

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא עוסק עצמאי בדומה לעוסק פטור אבל הוא שונה ממנו בעיקר בגלל תקרת ההכנסות והתחשבנות מול המע"מ ברשות המסים. עוסק מורשה יכול להיות כל אחד גם אם ההכנסה שלכם פחות מהתקרה של עוסק פטור ואין לו גבול תקרה של הכנסות – עוסק מורשה יכול לגלגל בשנה גם 5,000,000 ₪ ואין שום בעיה עם זה.

כפי שכתבנו למעלה, ישנם תחומים בהם יכולים להיות רק עוסק מורשה ולא יכולים להיות עוסק פטור כמו רופא, אדריכל וכד'.

עוסק מורשה מצטייר כעוסק גדול יותר מאשר עוסק פטור ובסיווג זה, אתם יכולים להעסיק כמה עובדים שרק תרצו ובכפוף לדיני עבודה ולחוקים השונים.

מבחינה משפטית

כמו עוסק פטור, גם עסוק מורשה הוא עצמאי, ולכן העסק ובעל העסק הוא אותו יישות משפטית וכל הנושא המשפטי לרבות תביעה, חובות, פסקי דין וכדומה, הם על שם בעל העסק והוא חב להם במלואו. עוסק מורשה ערב אישית לכל חובותיו ולכל הנושא המשפטי בעסק.

מבחינה חשבונאית

בשונה מעוסק פטור, עוסק מורשה חייב לנהל פנקס חשבונות והוא חייב לגבות מע"מ מלקוחותיו ולהעביר את סכום המע"מ לזה לרשות המסים. עוסק מורשה חייב להוציא חשבונית מס ללקוחותיו וקבלה בעת קבלת התשלום מהם. כמו כן, עוסק מורשה חייב להגיש דוחות חודשיים או דו חודשיים ובכפוף לגובה ההכנסות ולסיווגו אצל פקיד השומה.

מנגד זאת, עוסק מורשה יכול לקזז מס תשומות מההוצאות, כלומר כאשר ספק שלכם מביא לכם חשבונית מס – אתם רשאים לקזז מול ההכנסה שלכם ובכך לצמצם את תשלום המס.

בנוסף לתשלומי מע"מ, עוסק מורשה מחויב לשלם מס הכנסה מקדמות ומס הכנסה ניכויים (במקרה והוא מעסיק עובדים), כמו כן הוא מחויב לשלם ביטוח לאומי ודמי בריאות – עבור עצמו ועבור כלל העובדים שלו.

לבסוף, עוסק מורשה מחויב להפריש פנסיה לעצמאים ופנסיה לעובדים בעסק וזאת על פי חוק.

ניהול שוטף

הניהול השוטף פשוט יחסית מאשר עוסק פטור אך בעל העסק מחויב להיות בעניינים יותר. ככל שהעסק גדל, יש יותר דרישות רגולטוריות, יש צורך בתשלומים שוטפים (גם של המע"מ לעומת עוסק פטור), הגשת דוחות לרשויות והכנת דוחות כספים שנתיים (רווח והפסד, מאזן וכד').

אינם מחוייבים בייצוג מול הרשויות, ואתם יכולים אם אתם רוצים להתנהל מול רואה חשבון או יועץ מס.

השורה התחתונה

עוסק מורשה מתאים למי שהכנסותיו מעל עוסק פטור והוא מעסיק מספר עובדים. כמו כן, זה מתאים לעסק שבו הסיכון המשפטי הוא נמוך יותר. כלומר תחומי עיסוק עם סיכון נמוך לתביעות מצד העובדים, הספקים והבנקים כמו לדוגמה בעל מכולת שכונתית.

עוסק מורשה יכול גם לנהל הנהלת חשבונות חד צידית בכפוף לתקרת הכנסות ולפי החוקים, הדבר מאפשר צמצום הוצאות של הנהלת החשובונות.

חשוב לציין היא שמס הכנסה אצל עוסק מורשה יש מס הכנסה שולי גבוה ככל שההכנסה גדלה והוא מגיע ל-47% מההכנסה של העסק, במקרים אלו צריך לשקול מעבר לחברה בע"מ.

חברה בע"מ

חברה בע"מ היא שונה משמעותית מאשר עוסק פטור ועוסק מורשה, הסיבה העיקרית היא צורת ההתאגדות המשפטית וגם מבחינת מס. על מנת לפתוח חברה בע"מ, ראשית יש לשלם אגרת פתיחת תיק אצל רשם החברות שברשות התאגידים (משרד המשפטים), לאחר מכן כאשר החברה אושרה יש לפתוח תיקים ברשויות האחרות.

חברה בע"מ יכול לייסד כל אחד (יחיד או חברה) למעט מקרים שבהם בעל מניות / דירקטור הוכרז כחייב מוגבל באמצעים ו/או פושט רגל ו/או חברה מפרת חוק ו/או אזרח מדינת אויב. כאשר אתם פותחים חברה בע"מ, אתם בעלי המניות בה (100%) בתנאי שאתם לבד מנהלים בעסק.

מבחינה משפטית

בשונה מעוסק מורשה ועוסק פטור, חברה בע"מ היא יישות משפטית נפרדת ולכן כל החובה המשפטית של החברה אינה מועברת לבעל המניות בחברה. זאת למעט מקרים של רשויות (כמו מע"מ, ביטוח לאומי, מס הכנסה, רשות מקומית וכד'). כמו כן, למעט מקרים בהם חתמתם ערבות אישית שלכם לספק, כמו בנקים, חברות אשראי, ספקים שונים וכד'.

ניתן לתבוע בעל מניות עבור חובות של החברה ולבקש "הרמת מסך", כלומר להעביר את כלל החובות של החברה לבעל/י החברה. אך מקרים של הרמת מסך אפשר לבקש בתנאים שונים בעיקר בגלל מרמה של בעל המניות, הלבנת הון וכד'.

מבחינה חשבונאית

מבחינת אגף המע"מ שברשות המסים, חברה בע"מ נקראית "עוסק מורשה". בגדול זהו מושג של רשות המסים, אך היום כאשר אומרים עוסק מורשה, מתכוונים לעצמאי. לכן, כמו עוסק מורשה עצמאי, גם חברה בע"מ מחוייבת לגבות מע"מ מהלקוחות שלה, וכן היא יכולה להתקזז במע"מ מול ההוצאות שהחברה מקבלת מהספקים.

לחברה בע"מ יש מס הכנסה בשם מס חברות (23% ב-2017) והוא החל מהשקל הראשון בחברה. לכן זה לא מתאים לעסקים קטנים שמגלגלים הכנסות נמוכות, במקרה זה עדיף עוסק מורשה. אבל ככל שההכנסות עולות, הכדאיות של חברה בע"מ היא עדיפה יותר על פי עוסק מורשה.

חברה בע"מ מחוייבת לשלם גם מס הכנסה מקדמות, מס הכנסה ניכויים, ביטוח לאומי ומס בריאות, אגרת רשם החברות השנתית וכן תשלומי פנסיה עבור העובדים. כמו כן היא מחוייבת בהגשת דוחות תקופתיים ושנתיים לרשויות – במקרים בהם החברה מתנהרת, ניתן להלביש קנס על בעלי המניות.

ניתן למשוך כדיבידנד, כאשר יש מס דיבידנד נוסף של 25%.

ניהול שוטף

חברה בע"מ יש בה הרבה יותר ביורוקרטיה מאשר עוסק מורשה או פטור. החל משלב הקמת החברה ועד לסגירתה, בעיקר הרבה ניירת, הרבה מסמכי מורשה חתימה, פרוטוקולים שונים ועוד.

השורה התחתונה

ניתן לעבור מעוסק מורשה לחברה בע"מ תוך כדי העברת הפעילות של העסק לחברה בע"מ וזאת על ידי מכירת הפעילות וזאת בכפוף לחוקים ובכפוף לייעוץ משפטי הולם.

מבחינת הוצאות, ניהול חברה הוא הרבה יותר יקר מאשר עוסק מורשה/פטור וזאת החל משלב ההנהלת החשבונות. הנהלת החשבונות בחברה בע"מ היא דו צידית וזה חובה – הדבר אומר שעלויות הן יקרות יותר. עבור מרבית הפעולות עליכם לשלם לעו"ד לצורך אימות חתימה, הכנת פרוטוקולים וכד'. כמו כן, אתם מחוייבים ייצוג של רואה חשבון.

השוואה והבדלים בין הסוגים השונים

להלן סיכום של השוואה וגם הבדלים שונים בין הסוגים:

עוסק פטורעוסק מורשהחברה בע"מ
תדמיתעסק זעירעסק קטן בינוניעסק בינוני גדול
יישות משפטיתזההזההנפרדת
קיזוז מע"מלא ניתןאפשריאפשרי
גביית מע"מאסורחובהחובה
כדאיות מסהכנסה נמוכההכנסה נמוכה בינוניתהכנסה גבוהה
פנסיהחובהחובהחובה
מס שוליעד 14%עד 47%עד 23%
הכנסות מקסימליותעד הגובה המוגדר בחוקאין מגבלהאין מגבלה
חובותאישייםאישייםשל החברה

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil