חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

רישיון רכיבה על אופניים חשמליים ועל קורקינטים חשמליים

החל מתאריך 01.01.2019 רוכבי אופניים חשמליים או קורקינטים חשמליים (גלגינועים) מחוייבים להוציא רישיון נהיגה מתאים. תקנות התעבורה המחייבות בכך קובעות גם כי רוכבי כלים אלו נדרשים אף לבצע מבן תיאורה וכן ללבוש קסדות.

תקנות התעבורה החדשות 2018 אושרו על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת ב-1.1.19 באופן סופי. הן כוללות שורה של הוראות החוק הרלוונטיות לגבי מי שמעוניין לנסוע בכלי תחבורה אלו.

מבחן כשירות נהיגה

לפני הוצאת רישיון נהיגה (A3) לכלים אלו, נדרש הרוכב לעבור מבחן עיוני הכולל 30 שאלות אמריקאיות (שאלה ו-4 תשובות אפשריות שרק אחת מהן נכונה). השאלות ממוקדות בנושאים הקשורים לכלי התחבורה, שימוש בדרך וכן חוקי התחבורה.

חשוב לציין: אפשר לגשת למבחן התיאוריה החל מגיל 15 וחצי בלבד.

ניתן להיכנס למאגר השאלות והתשובות במשרד התחבורה בקישור הזה. על מנת לגשת למבחן התיאוריה, יש להצטייד במסמכים הבאים:

  • תעודת זיהוי – תעודת זהות, דרכון בתוקף, תעודת חוגר, תעודת קצין או תעודת שוטר.
  • טופס ירוק – טופס בקשה להוצאת רישיון נהיגה למי שאין לו כלל רישיון אחר, כולל בדיקת עיניים. זאת ניתן להוציא בתחנות מורשות בקישור זה.
  • טופס הסכמה – מי שטרם מלאו לו 17, נדרש הסכמה של ההורים / אפוסטרופוס.

מבחן התיאוריה עולה 63 ₪ כולל מע"מ (באילת 54 ₪). כמו כן, יש להזמין תור מראש כדי לגשת לאחד מ-45 מרכזי בחינות תיאורה ולשלם עבור המבחן. להזמנה ולבחירת מיקום, ניתן לקרוא את הכתבה על מבחן עיוני (תיאוריה).

האם מבחן תיאוריה תקף?

מי שעבר מבחן תיאוריה רגיל, הוא נחשב מי שעבר גם את מבחן כשירות נהיגה על אופניים חשמליים וגם על קורקינטים חשמליים. המבחן תקף, גם אם לאדם זה רישיון נהיגה ברכב לא בתוקף.

האם רישיון נהיגה רגיל תקף?

רכיבה באופניים חשמליים או בקורקינט חשמלי מותרת לכל מי שברשותו יש רישיון נהיגה לכל דרגה (למעט טרקטור, מכונה ניידת, או רישיון נהיגה שלא בתוקף) או רישיון נהיגה מיוחד ככתוב בהמשך.

לפיכך, למי שיש רישיון תקף רגיל, יכול להשתמש בו לצורך רכיבה על אופניים חשמליים.

רישיון אופניים חשמליים / קורקינטים חשמליים

כאמור לעיל, מעתה כל אדם המעוניין לרכוב על כלי תחבורה ממונעים שעד כה לא היו כפופים לחוק, נדרשים להיות בעלי רישיון רכיבה תואם.

מתחילת 2019 חובה להוציא רישיון לאופניים חשמליים וכן לקורקינטים חשמליים (נקרא גם A3) שאותו ניתן להוציא החל מגיל 16. המשמעות היא כי לא ניתן לרכוב על אופניים חשמליים לפני גיל 16. רק לאחר המעבר של התיאוריה, הרוכב יוכל לקבל היתר נהיגה מיוחד לרכיבה על כלי תחבורה אלו.

קנסות ועיצומים למי שאין רישיון

התקנות קובעות כי יש קנסות על מי שנוהג ללא רישיון נהיגה בתוקף התואם לכלי תחבורה אלו. רק אחרי חודש יולי 2019 תחל החובה להציג אישור כשירות לנהיגה. לכן חובת אכיפת קסדה ורישיון הנהיגה יהיה רק מתאריך זה.

האם יש אופניים חשמליים שלא כפופים לתקנות?

לא. כל האופניים החשמליים וכל הקורקינטים החשמליים כפופים לתקנות התעבורה החדשות.

כללים לרכיבה בטוחה

התקנות החדשות מחייבות את הרוכב להיות עם קסדה הן בכבישים עירוניים והן בכבישים בין עירוניים ולא משנה מהו הגיל של הרוכב. על הקסדה חובה להדביק פס זוהר מחזיר אור כך שמשתמשים אחרים בדרך יוכלו לראות ולזהות.

עבירה של אי חבישת קסדה היא קנס בגובה 1000 ₪. כמובן, לא ניתן לרכוב על מדרכות של הולכי רגל שכן נהיגה כזו היא עבירה על החוק ושיעור הקנס הוא 250 ₪.

לצורך מידע נוסף על רכיבה בטוחה, ניתן לקרוא במדריך של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים בקישור זה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil