חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

קרן נאמנות ייעודית (דיגיטלית) – מה זה ואיך שונה מקרן נאמנות רגילה?

הטכנולוגיה משנה את פניה בתחומים רבים ומגוונים ובינהם גם את עולם ההשקעות על ידי ניהול תיקי השקעות דיגיטלי (עם קרן נאמנות ייעודית דיגיטלית). יותר ויותר חברות פיננסיות וסטאראפים בתחום הפיננסים (פינטק) מציעים שירותים מבוססים פלטפורמה ייעודית באינטרנט.

רשות ניירות מנסה להסדיר את התחום ולקבוע נהלים חדשים ותנאים שבהם גם חברות הייטק יוכלו להציע שירותים מתחרים. כל זאת באמצעות מכשיר השקעה חדש – קרן נאמנות ייעודית דיגיטלית.

מהי קרן נאמנות בכלל?

קרן נאמנות היא מכשיר השקעה פיננסי שמשקיע בניירות ערך שונים לצורך הפקת רווחים מהחזקתם. משקיעים יכולים לרכוש יחידות השתתפות של הקרן ובכך הם שותפים להצלחה ולרווחים של הקרן.

קרן נאמנות משקיעה בניירות ערך על פי מדיניות של הקרן ומתמקדת באפיקי השקעה שונים כמו מניות, אג"ח, מק"מ, סחורות ועוד. מכשיר השקעה זה מפוקח על ידי רשות ניירות ערך בישראל.

קרן נאמנות ייעודית (ניהול תיקים דיגיטלי 2.0)

קרן נאמנות ייעודית הוא מודל השקעה חדש שהוא מתחרה באופן ישיר במנהלי תיקים ויועצי השקעות אנושיים. מדובר על קרן נאמנות דיגיטלית המתנהל באופן מקוון בלבד במחשב או בטלפון החכם מהצד של המשקיע, כאשר מנהלי התיקים עדיין ממשיכים לעבוד, אך באמצעות הקרן הייעודית ולא באופן מסורתי.

המודל החדש מוצע על ידי רשות לניירות ערך ומטרתו, בין היתר, להנגיש את שירותי ניהול התיקים לקהלים חדשים ללא הון עצמי מינימלי, עלויות נמוכות, דחיית אירוע מס, קידום התחרות בענף וחלופה מהפצת קרנות נאמנות דרך הבנקים.

אופן ההצטרפות לקרן היא באמצעות פלטפורמה על גבי רשת האינטרנט בלבד – מה שמאפשר למנהלי קרן להציע את המוצר, למנהלי התיקים לנהל אותו ומאידך לחברות פינטק להציע פלטפורמות למנהלי תיקים ולציבור הרחב.

מנהל התיקים כפוף לחובת הדיווח מכוח חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות וניהול תיקי לקוחות. מנהל הקרן כפוף לחובת הגילוי באמצעות חוק הקרנות (השקעות משותפות בנאמנות).

קרן נאמנות דיגיטלית – פרופילי סיכון

בעת ההצטרפות לשירות, המשקיע יידרש לענות על מספר שאלות על פיהן הוא יסווג לאחד מפרופילי הסיכון הבאים:

  • נמוך – חשיפה מרבית למניות 10% ללא סימן קריאה.
  • בינוני – חשיפה מרבית למניות 30% ללא סימן קריאה.
  • בינוני-גבוה – חשיפה מרבית למניות 50% ללא סימן קריאה.
  • גבוה – חשיפה מרבית למניות 120% ללא סימן קריאה.

בהתאם לפרופיל הסיכון שנקבע למשקיע, תיבחר עבורו קרן נאמנות ייעודית באופן שמדיניות ההשקעה שלה תואמת לפרופיל הסיכון של הלקוח. המערכת תרכוש לחשבונו מספר יחידות הקרן הייעודית וזאת בהתאם לסכום ההשקעה כך שהחשבון המנוהל יכלול רק יחידות אלו.

קרן הנאמנות תנהל את תיק ההשקעות שלה על ידי מנהל תיקים באמצעות מיקור חוץ ("הוסטינג"). כלומר, הקרן היא למעשה קרן שמטרתה ליצור מערכת לשירות ניהול תיקים דיגיטלי – היא לא תבצע את ההשקעה בעצמה, אלא על ידי מנהל תיקים.

עמלת הפצה? לא קיימת

עמלת הפצה היא עמלה המשולמת על ידי מנהל הקרן עבור יועצי ההשקעות בבנקים שהם מייעצים לרכוש את יחידות הקרן. מפני שמדובר על קרן נאמנות יעודית דיגיטלית, הרי שאין צורך ביועץ השקעות כי את הקרן תשווק את עצמה בדרכים אחרות – באינטרנט.

כלומר, הקרן לא תשווק על ידי מנהל הקרן לציבור הרחב שלא במסגרת השירות האינטרנטי ולכן גם לא קיימת עמלת הפצה. כדי להבטיח זאת, מחיר הקרן יהיה יקר יותר ב-10% וכאשר היא תוצע דרך הפלטפורמה הייעודית ללקוחות, תינתן הנחה באותו שיעור שתנאיה ייקבעו באמצעות תשקיף.

כך למעשה, מנהל הקרן יוכל להציע לציבור הרחב את הקרן בדמי ניהול הזוליה ב- 0.35% לשנה לעומת קרן מקבילה.

מעקב דיגיטלי אחר תיק ההשקעות

משקיע שירכוש את יחידות הקרן באמצעות הפלטפורמה הדיגיטלית יכול לעקוב אחר תיק ההשקעות שלו אונליין ובכל רגע נתון. הדבר מגדיל את השקיפות והאמון של המשקיע.

המשקיע יוכל לראות את ביצועי התיק שלו, פירוט ניירות ערך מוחזקים בקרן, וכמובן השווי והמשקל שלהן.

דמי ניהול

דמי הניהול של קרן הנאמנות הייעודית תכלול רק את עלות דמי הניהול של מנהל הקרן ושכר הנאמן. דמי הניהול הם אחידים לאותו פרופיל סיכון.

מנהל התיקים לא רשאי לגבות דמי ניהול מהלקוח והוא יתוגמל על ידי מנהלי הקרן בלבד. כמו כן, לא ייגבו עמלות קניה ומכירה של ניירות ערך מנכסי קרן הנאמנות הייעודית.

מיסוי

תשלום המס נדחה רק למועד משיכת הכספים מהתיק בלבד. כלומר, תחלופת הנכסים בתיק המנוהל אינה כרוכה בתשלום המס – בשונה כמובן מאשר קרן נאמנות רגילה.

בנושא המיסוי, כך קרן נאמנות ייעודית הופכת להיות מתחרה של קופת גמל להשקעה וכן של פוליסת חיסכון – שניהם תחת פיקוח רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון.

שיווק הקרן – מוצאים יחידות קרן נאמנות יעודית?

מנהל הקרן, יכול לשווק את יחידות הקרן באמצעים מקובלים בעולם ניהול תיקים, אולם הנטייה תהיה יותר לכיוון האינטרנט. כלומר, אפשר יהיה למצוא את יחידות הקרן גם בבנקים, אם מנהל הקרן ירצה בכך, אך אפשר לפנות באופן האינטרנט ולא ממש יש צורך בבנקים.

דרכים נוספות הן באמצעות שיווק באינטרנט, אתרים להשוואות מוצרים ושירותים, סוכני ביטוח ועוד.

השוואת תשואות

ניהול תיק על גבי פלטפורמה של קרן נאמנות יעודית, תאפשר הצגת תשואות עבור המשקיעים, כך שיוכלו לבצע השוואת תשוואת בין תיקים עם אותו פרופיל סיכון. זאת בשונה מהמגבלה הקיימת לעניין הצגה ופרסום תשואות של תיקים מנוהלים.

הרשות גם מעודדת פלטפורמות שמטרתם לבצע השוואת תשואות ובכך תגדל השקיפות למשקיעים. המשקיעים כמובן יוכלו לקבל החלטת השקעה מושכלת יותר.

השוואה בין ניהול תיקים רגיל לבין ניהול תיקים 2.0

נושאניהול תיקים רגילניהול תיקים 2.0
עמלת קניה ומכירה של ניירות ערך ללקוחבכל עסקה, תעריף הבנק או חבר הבורסהאין
חבות מס בעת מימוש נייר ערך בתיק ההשקעות ברווחישאין
חבות מס בעת משיכת הכספיםישיש
דמי ניהול מהתיקמשתנה מלקוח ללקוח בהתאם להסכם ניהול תיקאחיד ללקוחות המשוייכים לאותו פרופיל סיכון
רף כניסה מינימלי לקבלת שירותישאין
השוואת תשואות בין תיקים המנוהלים אצל חברות שונותאסורמותר
התקשרות לקבלת שירותפנים אל פנים או באינטרנטבאופן מקוון בלבד
פלטפורמה לניהול תיקחשבון בנק או אצל חבר בורסהקרן נאמנות ייעודית
שיווך לקוח מנוהל לפרופיל סיכוןמשתנה בין חברה לחברהלאחד מתוך 4 פרופילי סיכון קבועים

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil