חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

השקעה אלטרנטיבית – מה זה השקעות אלטרנטיביות והאם כדאי?

השקעה אלטרנטיבית היא אחת התחומים המעניינים ביותר שכל משקיע צריך לדעת ולהכיר במקביל להשקעה הסולידית והמסורתית הברורה. מדובר על תחום לא חדש, אך הכלים והרעיונות עשויים להיות חדשים.

כתבה זו מיועדת לכל מי שמעוניין ללמוד מעולם ההשקעות הנוספות.

מהי השקעה אלטרנטיבית?

כאשר מעוניינים לדעת מה זה השקעה אלטרנטיבית, קודם כל צריך להבין מה המשמעות של המילה אלטרנטיבי. ובכן, פירוש המילה הוא חלופי / תחליפי, ולכן מדובר על השקעה חלופית. כאן נשאלת שאלה נוספת – חלופי/תחליפי לאיזו סוג השקעה? והתשובה היא חלופה להשקעה הרגילה המסורתית או הסולידית שאנחנו מכירים.

מקובל לומר כי השקעות אלטרנטיביות הן כל ההשקעות האחרות והנוספות להשקעות שדרך שוק ההון. מכיוון שהשקעה בשוק ההון נעשית על ידי מניות, אגרות חוב, אופציות, נגזרים, קרנות סל (תעודות סל) ומוצרי השקעה אחרים – אזי השקעות אלטרנטיביות במקרה זה הן כל אותן השקעות שלא בבורסה / בשוק ההון.

אפשר לומר כי השקעה אלטרנטיבית יכולה להיות השקעה בנדל"ן, השקעה בסטארטאפ, השקעה בקרנות השקעה שונות ועוד. זאת ועוד, כי היא יכולה להיות לא רק בסוג מוצר השקעה אחר, אלא באסטרטרגיית השקעה חלופית. למשל: השקעה לטווח ארוך במניות יכולה להיחשב השקעה רגילה, ובזמן זה, מסחר תוך יומי במניות עשויה להיות חלופית.

כלומר, תמיד השקעה אלטרנטיבית נחשבת ביחס להשקעה הרגילה של אותו גוף או משקיע. כך למשל, אצל גוף מוסדי שמשקיע בשוק ההון, השקעה בנדל"ן יכולה להיות תחליפית. בזמן זה, אצל משקיע בנדל"ן, השקעה אלטרנטיבית יכולה להיחשב כהשקעה בסטארטאפ.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי כאשר מציינים את צמד המילים הזו, בדרך כלל משווים את שוק ההון בתור הבסיס, והשקעות אחרות, בין אם הן סחירות או לא סחירות – הן החלופיות / אחרות.

מי רשאי / זכאי / יכול להשקיע בהשקעות אלו?

האמת? כל אחד והכל בכפוף לחוקי ניירות ערך או חוקים אחרים הנוגעים בעולם ההשקעות ושוק ההון. אולם יש כמה הגבלות:

 • גוף פיננסי / מוסדי – יכול להשקיע במוצרי השקעה / נכסים אלטרנטיביים בכפוף להוראות הגוף המפקח, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, הפיקוח על הבנקים או רשות ניירות ערך (לפי העניין). מבין הגופים הללו נמנים קופת גמל, חברה מנהלת בפנסיה, מבטח (חברת ביטוח), תאגיד בנקאי, תאגיד עזר בנקאי, חברת כרטיסי אשראי, חבר בורסה, חתם, קרן הון סיכון, חברת החזקות (שמשקיע במניות), קרן נאמנות.
 • משקיע כשיר – בעל הון של מעל 8 מיליון שקל או בעל הכנסה מעל 1.2 מיליון שקל בשנה, או שילוב בינהם עם תקרות נמוכות מעט, יכול להשקיע גם במוצרי השקעה בפיקוח ו/או לא בפיקוח.
 • בעל מקצוע ורשיון בהשקעות – כמו יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות, יכול להשקיע עבור עצמו ללא מגבלות.
 • אדם פרטי שאינו כשיר – יכול להשקיע בכל הנכסים, למעט בניירות ערך מחוץ לבורסה שללא תקשיף, ושם יש מגבלות מסויימות בהתאם לשכר שלו.

למה בכלל צריך השקעות אלטרנטיביות?

כאשר צופים מנקודת מבט של גוף מוסדי או פיננסי, כמו גוף שמנהל את החיסכון הפנסיוני שלנו, אזי ההשקעות הרגילות והמסורתיות שלו הן בתחומי אגרות חוב מיועדות, אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב קונצרניות, תעודות סל או מניות.

אפשר לראות כי התשובות של אגרות החוב אינן גבוהות מספיק והגוף מעוניין להשקיע את הכספים הללו בעוד מקומות כדי להשגיע תשואה גבוהה יותר, שיתרום לגידול בנכסים ואף בלקוחות שמעוניינים להצטרף ולהגדיל את החיסכון שלהם.

אז סיבה אחת היא, ריבית בנק ישראל או ריבית הפריים, שמתורגמת גם לתשואות בשוק, הן נמוכות יחסית נכון להיום, מה שגורם לכך כי חלק מהתיק כמעט ולא מביא תשואה, השקעה של שאר הכספים במניות אולי לא הפיתרון הטוב ביותר, ולכן מחפשים חלופות – החלופות הללו הן בעיקר בנכסים לא סחירים כמו נדל"ן, הלוואות, השקעות פרטיות.

סיבה שניה היא פיזור סיכונים, בזמן שאגרות חוב נחשבות השקעות סולידיות, מניות נחשבות השקעות מסוכנות, אנחנו צריכים לחשבון באופן ריאלי – איך להקטין את הסיכון. דבר זה יכול להיעשות על ידי השקעה בנכסים אלטרנטיביים נוספים וכך לדאוג שכל הביצים לא נמצאים בסל אחד.

סיבה נוספת היא הרצון להיות מעורב בסוגי השקעה נוספים. כך למשל, משקיע כשיר או אפילו אדם פרטי, עשוי לרצות להיות בעל מניות בחברת סטארטאפ מעניינת שעשויה להיות מצליחה וירצה להשקיע בה כספים.

השקעות אלטרנטיביות – יתרונות וחסרונות

השקעה אלטרנטיבית היא מעניינת ונדרשת, אך היא כוללת בה גם יתרונות וגם חסרונות.

היתרונות:

 • פיזור סיכונים ביחס להשקעות הנוכחיות.
 • תשואה שעשויה להיות לרוב גבוהה יותר.
 • אפשר להנות גם מההשקעה וגם מהפירות / הדיבידנדים התקופתיים.

החסרונות:

 • עשויות להיות לא סחירות ויהיה קשה להיפטר מהן.
 • יחד עם התשואה מגיע גם הסיכון הגבוה.
 • השקעה בנכסים אחרים כפופה למגבלות והוראות חוק נוקשות יותר.
 • בהשקעות משותפות עלולות להיות גם דמי ניהול שמשלמים למנהלי הקרן.

בנוסף, המיסוי על השקעה אלטרנטיבית הוא נושא שחשוב להכיר. כך שלכל סוג נכס, יש מס אחר שעלול להיות מוטל.

סוגי השקעות אלטרנטיביות

אז איפה אפשר להשקיע את הכסף שלי? הנה כמה אפיקים של השקעות אלטרנטיבות שכדאי להכיר:

סוג השקעה אלטרנטיביתהסבר ופירוט לגבי ההשקעהטווח השקעהיחס סיכוי סיכון
נדל"ן מניב (בארץ או בחו"ל)השקעה ברכישת נכסי נדל"ן (מגורים או מסחר ותעסוקה) לצורך קבלת רווח מדמי שכירות חודשיים או מעליית ערךבינוי – ארוךנמוך – בינוני
נדל"ן יזמיהשקעה בהקמת פרוייקט בינוי לצורך מכירתו במהלך או לאחר סיום הבניהקצר – בינונינמוך – בינוני
השבחת נכסי נדל"ןהשקעה ברכישה של נכס מגורים, ביצוע שיפוץ והשבחה והכל לצורך מכירתו ברווח גבוה יותרקצרנמוך
תשתיותהשקעה בפרוייקטים של תשתיות תקשורת, סלילת כבישים, התפלת מים וכדומה, לצורך קבלת רווח מהזיכיוןבינוני – ארוךבינוני
מטבעות דיגיטליים ואסימוניםהשקעה במטבעות דיגיטליים (ביטקוין, איתריום, אסימונים דיגיטליים של ICO וכד') לצורך מכירותו וקבלת רווח מעליית ערך המטבע.קצר – ארוךבינוני – גבוה
סחורות ומט"חהשקעה במוצרי סחורות כמו זהב, נחושת, יהלומים, כסף, מטבעות חוץ ואחרים, כדי להנות מעליית ערךבינוני – ארוךנמוך – בינוני
השקעה בחברות הזנקהשקעה בסטארטאפים (חברות הזנק) בתור אנג'ל תמורת קבלת ניירות ערך, לצורך מכירה במחיר גבוה יותר או קבלת דיבידניםקצר – ארוךבינוני – גבוה
השקעות המוניםהשקעה בחברות הזנק (סטארטאפים ומיזמים) כמו מקודם, אך באמצעות מערכת עם מספר ניצעים ובכך הקטנה אפשרית של הסיכוןקצר – ארוךנמוך – גבוה
הלוואות חברתיות / משכנתאות חברתיותהשקעה במתן הלוואה ללווה אחד או יותר באמצעות מערכת, לצורך קבלת ריבית תמורת סכום הכסףקצר – בינונינמוך – בינוני
אג"ח משכנתא / הלוואההשקעה באגרות חוב מבוססות הלוואה רגילה או הלוואה לדיור (משכנתא), לצורך קבלת ריבית ומכירה בסכום גדול יותרקצר – ארוךנמוך – בינוני
קרן גידורהשקעה בקרן שרוכשת נכסים כדי למקסם את הסיכויים לרווחים בשוק ההון על ידי אסטרגיות שונות, לצורך קבלת רווחים והגדלת תיק ההשקעותקצר – בינוניבינוני – גבוה
קרן הון סיכון פרטיתהשקעה בקרן השקעות בסטארטאפים ובמיזמים להבאת גידול בהכנסתם ומכירתם, לצורך קבלת רווחים והגדלת תיק ההשקעותקצר – ארוךנמוך – גבוה
קרן השקעות נדל"ןהשקעה בקרן השקעות (REIT) שמשקיעה בנכסים שונים, לצורך קבלת רווחים מההשקעהקצר – בינונינמוך – גבוה
חלל עבודה משותףהשקעה בנכסי משרדים תוך כדי עיצוב והתאמה, כדי לקבל דמי שכירות מהשכרתםבינוני – ארוךבינוני – גבוה
קרקע חקלאיתהשקעה בקרקע חקלאית, כדי להביא לעליית ערך עקב שינוי סיווגה למגורים ולהשבחהארוךבינוני – גבוה
פקטורינגהשקעה במימון חשבוניות לעסקים (הון חוזר) לצורך קבלת רווחים מעמלות וריביותקצר – בינונינמוך – גבוה
אנרגיה מתחדשתהשקעה באנרגיה מתחדשת, לצורך שיווק ומכירת התוצרתבינוני – גבוהבינוני
נכס דיגיטליהשקעה בנכסים דיגיטליים על ידי רכישת חשבונות רשתות חברתיות, אתרים או רשימות תפוצהקצר – בינוניבינוני – גבוה
שם מתחם (דומיין)השקעה ברכישת שמות מתחם (דומיינים), כדי למכור במחיר גבוה יותרקצר – ארוךנמוך – בינוני

חלק מן ההשקעות ניתן לבצע באופן עצמאי וללא ליווי או גוף חיצוני, וחלק על ידי קרן השקעות מסויימת.

מבחינת שוק ההון, יש אסטגרטריות אלטרנטיביות שונות כמו למשל שילוב של כיוון קניה (לונג) או כיוון מכירה (שורט), שילוב עם מסחר תוך יומי או סווינג של כמה ימים, השקעות ארביטראז' שמטרתה לנצל את פערי המחירים בשוווקים ועוד.

מה חשוב לדעת לפני שמבצעים השקעה אלטרנטיבית?

לפני שמשקיעים כסף בהשקעות חלופיות שונות, חשוב להכיר את כל המערך מסביב, הידע והיכולות, הרצון, המטרות ועוד. הנה פירוט שלהם:

 • המטרה – מה המטרה אותה מעוניינים להשיג בהשקעה: האם רוצים לקבל הכנסה חודשית מריבית או שכר דירה, האם רוצים להיות שותף בחברת הייטק, האם רוצים להגדיל את הפנסיה? ועוד.
 • תקופת ההשקעה – למתי צריכים את הכסף? האם הוא נועד לשימוש בעוד שנה או שנתיים, או שמא הכסף שיגיע גם בעוד 20 שנה.
 • סכום ההשקעה – ישנן השקעות שמחייבות מינימום מסויים או סכום מקסימום שמוגבל, לכן חשוב לדעת כמה כסף יש מספיק לצורך ההשקעה. זה הזמן לומר שלא כדאי להשקיע את מיטב הכספים בהשקעה זו, אלא סכום מסויים.
 • מידת הסיכון – עד כמה מעוניינים לסכן את הכסף: האם מוכנים לתשואה גבוהה אך מנגד גם סיכון גבוה שעלול לאפס את הכס, או השקעה בטוחה יותר.
 • הגוף איתו עובדים – חשוב להכיר אצל מי משקיעים את הכסף האם זו קרן השקעות, גוף שהוא ברוקטאז', גוף מוסדי, או אפילו גורם אחר. חשוב לדעת מיהו, לקבל עליו רקע ומידע מקצועי נוסף.
 • מדיניות מיסוי – לכל מוצר השקעה יש מדיניות מיסוי משל עצמו, חשוב להכיר את כל המיסים שבדרך שמשפיעים על ההשקעה, בתחילתה ובסופה. כמובן גם כדאי לבצע חישוב כדי לדעת מהי התשואה נטו בסופו של דבר.
 • אחר – מידע נוסף שעשוי להשפיע על ההשקעה כמו למשל מידע משפטי על ההשקעה או הנכס, וכל מידע אחר רלוונטי.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil