כסף

השקעה אלטרנטיבית – מה זה השקעות אלטרנטיביות והאם כדאי?

השקעה אלטרנטיבית היא אחת התחומים המעניינים ביותר שכל משקיע צריך לדעת ולהכיר במקביל להשקעה הסולידית והמסורתית הברורה. מדובר על תחום לא חדש, אך הכלים והרעיונות עשויים להיות חדשים.

כתבה זו מיועדת לכל מי שמעוניין ללמוד מעולם ההשקעות הנוספות.

מהי השקעה אלטרנטיבית?

כאשר מעוניינים לדעת מה זה השקעה אלטרנטיבית, קודם כל צריך להבין מה המשמעות של המילה אלטרנטיבי. ובכן, פירוש המילה הוא חלופי / תחליפי, ולכן מדובר על השקעה חלופית. כאן נשאלת שאלה נוספת – חלופי/תחליפי לאיזו סוג השקעה? והתשובה היא חלופה להשקעה הרגילה המסורתית או הסולידית שאנחנו מכירים.

מקובל לומר כי השקעות אלטרנטיביות הן כל ההשקעות האחרות והנוספות להשקעות שדרך שוק ההון. מכיוון שהשקעה בשוק ההון נעשית על ידי מניות, אגרות חוב, אופציות, נגזרים, קרנות סל (תעודות סל) ומוצרי השקעה אחרים – אזי השקעות אלטרנטיביות במקרה זה הן כל אותן השקעות שלא בבורסה / בשוק ההון.

אפשר לומר כי השקעה אלטרנטיבית יכולה להיות השקעה בנדל"ן, השקעה בסטארטאפ, השקעה בקרנות השקעה שונות ועוד. זאת ועוד, כי היא יכולה להיות לא רק בסוג מוצר השקעה אחר, אלא באסטרטרגיית השקעה חלופית. למשל: השקעה לטווח ארוך במניות יכולה להיחשב השקעה רגילה, ובזמן זה, מסחר תוך יומי במניות עשויה להיות חלופית.

כלומר, תמיד השקעה אלטרנטיבית נחשבת ביחס להשקעה הרגילה של אותו גוף או משקיע. כך למשל, אצל גוף מוסדי שמשקיע בשוק ההון, השקעה בנדל"ן יכולה להיות תחליפית. בזמן זה, אצל משקיע בנדל"ן, השקעה אלטרנטיבית יכולה להיחשב כהשקעה בסטארטאפ.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי כאשר מציינים את צמד המילים הזו, בדרך כלל משווים את שוק ההון בתור הבסיס, והשקעות אחרות, בין אם הן סחירות או לא סחירות – הן החלופיות / אחרות.

מי רשאי / זכאי / יכול להשקיע בהשקעות אלו?

האמת? כל אחד והכל בכפוף לחוקי ניירות ערך או חוקים אחרים הנוגעים בעולם ההשקעות ושוק ההון. אולם יש כמה הגבלות:

 • גוף פיננסי / מוסדי – יכול להשקיע במוצרי השקעה / נכסים אלטרנטיביים בכפוף להוראות הגוף המפקח, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, הפיקוח על הבנקים או רשות ניירות ערך (לפי העניין). מבין הגופים הללו נמנים קופת גמל, חברה מנהלת בפנסיה, מבטח (חברת ביטוח), תאגיד בנקאי, תאגיד עזר בנקאי, חברת כרטיסי אשראי, חבר בורסה, חתם, קרן הון סיכון, חברת החזקות (שמשקיע במניות), קרן נאמנות.
 • משקיע כשיר – בעל הון של מעל 8 מיליון שקל או בעל הכנסה מעל 1.2 מיליון שקל בשנה, או שילוב בינהם עם תקרות נמוכות מעט, יכול להשקיע גם במוצרי השקעה בפיקוח ו/או לא בפיקוח.
 • בעל מקצוע ורשיון בהשקעות – כמו יועץ השקעות או מנהל תיקי השקעות, יכול להשקיע עבור עצמו ללא מגבלות.
 • אדם פרטי שאינו כשיר – יכול להשקיע בכל הנכסים, למעט בניירות ערך מחוץ לבורסה שללא תקשיף, ושם יש מגבלות מסויימות בהתאם לשכר שלו.

למה בכלל צריך השקעות אלטרנטיביות?

כאשר צופים מנקודת מבט של גוף מוסדי או פיננסי, כמו גוף שמנהל את החיסכון הפנסיוני שלנו, אזי ההשקעות הרגילות והמסורתיות שלו הן בתחומי אגרות חוב מיועדות, אגרות חוב ממשלתיות, אגרות חוב קונצרניות, תעודות סל או מניות.

אפשר לראות כי התשובות של אגרות החוב אינן גבוהות מספיק והגוף מעוניין להשקיע את הכספים הללו בעוד מקומות כדי להשגיע תשואה גבוהה יותר, שיתרום לגידול בנכסים ואף בלקוחות שמעוניינים להצטרף ולהגדיל את החיסכון שלהם.

אז סיבה אחת היא, ריבית בנק ישראל או ריבית הפריים, שמתורגמת גם לתשואות בשוק, הן נמוכות יחסית נכון להיום, מה שגורם לכך כי חלק מהתיק כמעט ולא מביא תשואה, השקעה של שאר הכספים במניות אולי לא הפיתרון הטוב ביותר, ולכן מחפשים חלופות – החלופות הללו הן בעיקר בנכסים לא סחירים כמו נדל"ן, הלוואות, השקעות פרטיות.

סיבה שניה היא פיזור סיכונים, בזמן שאגרות חוב נחשבות השקעות סולידיות, מניות נחשבות השקעות מסוכנות, אנחנו צריכים לחשבון באופן ריאלי – איך להקטין את הסיכון. דבר זה יכול להיעשות על ידי השקעה בנכסים אלטרנטיביים נוספים וכך לדאוג שכל הביצים לא נמצאים בסל אחד.

סיבה נוספת היא הרצון להיות מעורב בסוגי השקעה נוספים. כך למשל, משקיע כשיר או אפילו אדם פרטי, עשוי לרצות להיות בעל מניות בחברת סטארטאפ מעניינת שעשויה להיות מצליחה וירצה להשקיע בה כספים.

השקעות אלטרנטיביות – יתרונות וחסרונות

השקעה אלטרנטיבית היא מעניינת ונדרשת, אך היא כוללת בה גם יתרונות וגם חסרונות.

היתרונות:

 • פיזור סיכונים ביחס להשקעות הנוכחיות.
 • תשואה שעשויה להיות לרוב גבוהה יותר.
 • אפשר להנות גם מההשקעה וגם מהפירות / הדיבידנדים התקופתיים.

החסרונות:

 • עשויות להיות לא סחירות ויהיה קשה להיפטר מהן.
 • יחד עם התשואה מגיע גם הסיכון הגבוה.
 • השקעה בנכסים אחרים כפופה למגבלות והוראות חוק נוקשות יותר.
 • בהשקעות משותפות עלולות להיות גם דמי ניהול שמשלמים למנהלי הקרן.

בנוסף, המיסוי על השקעה אלטרנטיבית הוא נושא שחשוב להכיר. כך שלכל סוג נכס, יש מס אחר שעלול להיות מוטל.

סוגי השקעות אלטרנטיביות

אז איפה אפשר להשקיע את הכסף שלי? הנה כמה אפיקים של השקעות אלטרנטיבות שכדאי להכיר:

 1. נדל"ן מניב (בארץ או בחו"ל) – מדובר על השקעה שאיננה סחירה שמטרתה רכישת נכסי נדל"ן לצורך קבלת דמי שכירות חודשיים. ההשקעה יכולה להיות בנכסים של מגורים או מסחר ותעסוקה. ההשקעה היא בדרך כלל לטווח ארוך.
 2. נדל"ן יזמי – כאשר משקיעים כספים לצורך הקמת פרוייקט בינוי ומכירתו במהלך או לאחר סיום הבניה. ההשקעה בדרך כלל לטווח קצר בינוני.
 3. השבחת נדל"ן – השקעה שמטרתה רכישה של נכס מגורים, ביצוע שיפוץ והשבחה ומכירתו ברווח גבוה יותר.
 4. תשתיות – פחות מוכר בישראל, מדובר על השקעה בפרוייקטים של תשתיות תקשורת, סלילת כבישים, התפלת מים וכדומה.
 5. מטבעות דיגיטליים ואסימונים – השקעה לצורך רווח מגידול ערך המטבע ומכירותו. מטבע וירטואלי כמו ביטקוין, איתריום, וכן אסימונים המונפקים על ידי גופים באמצעות ICO.
 6. סחורות ומט"ח – השקעה במוצרי סחורות כמו זהב, נחושת, יהלומים, כסף ומוצרים אחרים.
 7. השקעות המונים – השקעה בחברות הזנק (סטארטאפים ומיזמים) תמורת ניירות ערך שאפשר להנות מהתשואה, מהדיבידנד או מהמכירה והנפקה לציבור. אפשר לקבל תשואה גבוהה משמעותית, אולם גם הסיכון גבוה יחסי. אפשר גם לבצע השקעה ישירה בסטארטאפים, ללא המונים.
 8. הלוואות חברתיות / משכנתאות חברתיות – השקעה שמטרתה מתן הלוואה ללווה או כמות לווים וקבלת ריבית תמורת סכום הכסף שניתן.
 9. אגרות חוב מבוססות משכנתא/הלוואה – אגרות חוב שמבוססות הלוואה רגילה או הלוואה לדיור (משכנתא).
 10. קרן גידור – השקעה בנכס שמטרתו למקסם את הסיכויים לרווחים בשוק ההון על ידי אסטרגיות השקעה שונות.
 11. קרן הון סיכון פרטית – השקעה בקרן שמשקיעה בחברות סטארטאפ ומיזמים שונים כדי להביא לגידול בהכנסתם ומכירתם לאחר כמה שנים ברווח גבוה משמעותית.

חלק מן ההשקעות ניתן לבצע באופן עצמאי וללא ליווי או גוף חיצוני, וחלק על ידי קרן השקעות מסויימת.

מבחינת שוק ההון, יש אסטגרטריות אלטרנטיביות שונות כמו למשל שילוב של כיוון קניה (לונג) או כיוון מכירה (שורט), שילוב עם מסחר תוך יומי או סווינג של כמה ימים, השקעות ארביטראז' שמטרתה לנצל את פערי המחירים בשוווקים ועוד.

מה חשוב לדעת לפני שמבצעים השקעה אלטרנטיבית?

לפני שמשקיעים כסף בהשקעות חלופיות שונות, חשוב להכיר את כל המערך מסביב, הידע והיכולות, הרצון, המטרות ועוד. הנה פירוט שלהם:

 • המטרה – מה המטרה אותה מעוניינים להשיג בהשקעה: האם רוצים לקבל הכנסה חודשית מריבית או שכר דירה, האם רוצים להיות שותף בחברת הייטק, האם רוצים להגדיל את הפנסיה? ועוד.
 • תקופת ההשקעה – למתי צריכים את הכסף? האם הוא נועד לשימוש בעוד שנה או שנתיים, או שמא הכסף שיגיע גם בעוד 20 שנה.
 • סכום ההשקעה – ישנן השקעות שמחייבות מינימום מסויים או סכום מקסימום שמוגבל, לכן חשוב לדעת כמה כסף יש מספיק לצורך ההשקעה. זה הזמן לומר שלא כדאי להשקיע את מיטב הכספים בהשקעה זו, אלא סכום מסויים.
 • מידת הסיכון – עד כמה מעוניינים לסכן את הכסף: האם מוכנים לתשואה גבוהה אך מנגד גם סיכון גבוה שעלול לאפס את הכס, או השקעה בטוחה יותר.
 • הגוף איתו עובדים – חשוב להכיר אצל מי משקיעים את הכסף האם זו קרן השקעות, גוף שהוא ברוקטאז', גוף מוסדי, או אפילו גורם אחר. חשוב לדעת מיהו, לקבל עליו רקע ומידע מקצועי נוסף.
 • מדיניות מיסוי – לכל מוצר השקעה יש מדיניות מיסוי משל עצמו, חשוב להכיר את כל המיסים שבדרך שמשפיעים על ההשקעה, בתחילתה ובסופה. כמובן גם כדאי לבצע חישוב כדי לדעת מהי התשואה נטו בסופו של דבר.
 • אחר – מידע נוסף שעשוי להשפיע על ההשקעה כמו למשל מידע משפטי על ההשקעה או הנכס, וכל מידע אחר רלוונטי.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close