חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

שעת היעדרות לעובד על שירות מילואים של בן או בת הזוג – כל הזכות בנושא

עובד שיש לו בן או בת זוג הנמצא בשירות מילואים, זכאי להיעדר שעה אחת ביום עבודה בתשלום שכר והכל בהתאם לתנאים מסויימים. הזכאות היא לגברים ולנשים.

מטרת הכתבה להסביר את הזכאות.

מהי שעת היעדרות בשל שירות מילואים?

עובד שבן או בת הזוג שלו נמצא בשירות מילואים לפי חוק, זכאי להיעדר שעה אחת ביום החל מיום שירות המילואים הראשון של בן הזוג האמור. הזכאות ניתנת הן לבן זוג עבור שירות מילואים של בת זוג שלו, והן לבת הזוג עבור שירות מילואים של בן הזוג שלה.

שעת היעדרות זו היא שעה בתשלום והמעסיק אינו רשאי לנכות שעה זו מתוך שכר העבודה של העובד או העובדת. כלומר, מדובר על הפסקה מעבודה בתשלום נוסף, הפסקה נוספת וללא ניכוי ימי מחלה או ימי חופשה.

על מנת לממש את הזכאות, יש לעמוד בתנאי הזכאות הכתובים בהמשך. בנוסף, בימים בהם עובדת נעדרה בשל שעת הורות (שעת הנקה) היא אינה יכולה להיעדר עקב שעת מילואים זו.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

קבלת שעת מילואים (שעת היעדרות בשל מילואים של בן זוג) ניתנת למי שעונה על כל תנאי הזכאות הבאים:

  1. תקופת המילואים של בן או בת הזוג לפחות 5 ימים.
  2. לבן או בת הזוג העובד/ת יש ילד שעדיין לא מלאו לו 13 שנים.
  3. בן הזוג העובד מועסק במשרה מלאה כנהוג במקום העבודה.
  4. בן הזוג העובד הודיע אל המעסיק על מימוש הזכאות הזו, והציג לפניו אישור על שירות המילואים של בן / בת הזוג.

מי לא זכאי?

  1. עובד שנעדר עקב שעת הורות, משום שלא ניתן באותו יום להיעדר מ-2 הסיבות הללו ביחד.
  2. עובד שמועסק ברשות הביטחון (שירות הביטחון הכללי, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר או הרשות הארצית לכבאות והצלה), בתנאי שראש הרשות הודיע בהחלטה מנוקמת בכתב כי זכות זו לא חלה עליהם בשל מבצע חיוני. החלטה זו ניתנת עד 7 ימים וניתן להאריכה בכל פעם בעד 7 ימים נוספים.

מימוש הזכאות – איך לנצל שעה זו?

עובד המעוניין לנצל שעת היעדרות בשל מילואים של בן או בת הזוג, צריך להודיע למעסיק על כך מראש ומומלץ כי היא תיעשה בכתב. בנוסף לאמור, על העובד הזה לצרף אישור על שירות מילואים של בן או בת הזוג שלו.

מידע נוסף

  • שעת היעדרות זו היא שעה בתשלום וללא ניכוי משכר העובד או משעות החופשה או המחלה הצבורים אצלו.
  • עובד שנעדר בשל שעת הורות (שעת הנקה), אינו רשאי להיעדר באותם ימים גם בשל שעת היעדרות בשל מילואים, או כנהוג במקום העבודה בעניין שעת הורות, או כנהוג בעניין קיצור שעות עבודה בשל שעת הורות. אם העובד נעדר בשעת הורות פחות משעה ביום – הוא זכאי לצאת לשעת מילואים עבור ההפרש מהשעה שנותרה.

חקיקה ופסיקה

  • חוק עבודת נשים, תשי"ד-1954

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil