חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מלווה קצר מועד (מק"מ) – מהו והאם הוא כדאי על פני פיקדון בבנק?

מלווה קצר מועד (מק"מ) הוא סוג של אגרת חוב ממשלתית המהווה נייר ערך בה ניתן להשקיע ולהרוויח תשואה בין מחיר הקניה למחיר המכירה. מק"מ נסחר גם בבורסה ויש לה יתרונות משלה.

מטרת הכתבה היא להסביר מהו נייר ערך זה ומידע נוסף.

מה זה מלווה קצר מועד?

מלווה קצר מועד (בקיצור מק"מ) הוא סוג של אגרת חוב ממשלתית לטווח קצר של עד שנה אחת והיא מונפקת על ידי בנק ישראל. בשונה מאגרת חוב ממשלתית רגילה המונפקת על ידי יחידת החוב הממשלתית אצל החשב הכללי במשרד האוצר, מק"מ מונפק על ידי בנק ישראל.

מלווה קצר מועד (אג"ח) קרוי גם בשמות דומים כמו: איגרת חוב ללא תלוש (קופון), או איגרת חוב בהנחה, וזאת בגלל הסיבה כי הוא נמכר / מונפק בהנחה (בניכיון) מהערך הנקוב שלו (100 אגורות – 1 שקל חדש). ההפרש בין הערך הנקוב שלו לבין ההנחה בעת ההנפקה – היא התשואה שמשקיע מקבל.

במילים אחרות, מילווה קצר מועד (מק"מ) הוא אג"ח ממשלתית שאינו נושא ריבית או הצמדה, אלא שהוא מונפק בהנחה והיא התשואה עליו (הרווח). אג"ח כזכור, זו מעין הלוואה שבה גופים מציעים לציבור תעודת התחייבות.

בנוסף לכך, איגרת החוב הזו, מונפקת בדרך כלל לתקופה קצרה מאוד של עד שנה אחת. לכן שם נוסף שלה שניתן למצוא בבורסה היא "ממשל קצרה".

זאת ועוד, מלווה קצר מועד הוא גם אמצעי לספיגת כספים דרך הציבור וכן אמצעי לוויסות הפעילות הכלכלית במשק. מק"מ הוא כלי מדיניות מוניטרית נוסף של בנק ישראל לעמידה ביעד האינפלציה וזאת לצד קביעת הריבית במשק.

מק"מ והבורסה לניירות ערך

כפי שכתבנו זאת כבר, מלווה קצר מועד הוא נייר ערך או במדיוק יותר, איגרת חוב ממשלתית המונפקת על ידי בנק ישראל. כדי להנפיק את נייר הערך לציבור, בנק ישראל עורך מכרז בכל חודש כאשר הזוכים הם מי שהציע את ההצעות הנמוכות ביותר מבחינת התשואה או תשואה השווה לתשואת המכרז. לאחר מכן, ניתן לרכוש ולמכור את המק"מ בבורסה לפי ביקוש והיצע של שערי קניה ומכירה.

בכל רגע נתון יש 12 מילוות קצרות מועד הנסחרות בבורסה שכולן עם תוקף של עד שנה אחת. עם הזמן וככל שמתקרב תאריך הפירעון של המילווה, מחיר המק"מ הופך להיות קרוב יותר לערך הנקוב שלו (100 אגורות – 1 ₪).

כך לדוגמה, אם המק"מ מונפק ב-99 אגורות למשך שנה אחת, אזי בעוד שנה, המשקיע יקבל 100 אגורות (ערך נקוב) ולכן התשואה במקרה זה היא בערך 1% שנתית.

שמות המק"מ בבורסה נקראים לפי מועד הפירעון שלהם. משמאל לימין: הספרה הראשונה מייצגת את חודש הפידיון, הספרה השניה את השבוע הפדיון באותו חודש והספרה השלישית את שנת הפידיון. לדוגמה: מ.ק.מ 619 מציין כי איגרת החוב נפרעת בחודש 6 (יוני), בשבוע הראשון באותו חודש וכן בשנת 2019.

מק"מ לעומת ניירות ערך אחרים

מכיוון שמק"מ הוא סוג של איגרת חוב ממשלתית שאינו נושא ריבית או הצמדה, אלא רק תשואה בשל ניכיון. עצם היותו ממשלתי – מדובר על נייר ערך סולידי ביותר, חסר סיכון (אלא אם כן הממשלה תפשוט רגיל) ולכן גם הריבית שלה נמוכה בהתאם. כלומר, מדובר על השקעה בטוחה כמעט של כ-100%.

אם משווים את המק"מ לאגרת חוב קונצרנית (של תאגיד), היא נחשבת לבטוחה עוד יותר שכן הסיכוי של תאגיד לפשוט רגל מאשר ממשלה – הוא גבוה יותר.

בהשוואה למניות אשר מקנה את הזכות להשתתף ברווחים ולקבל החלטות בחברה, מק"מ היא סוג של הלוואה שהמדינה מבקשת באמצעות הגופים הממשלתיים – הממשלה עצמה או בנק ישראל.

חישוב תשואה של מלווה קצר מועד

בדוגמה הקודמת לפני כן, הצגנו כיצד בערך מחשבים את התשואה / הרווח אשר מקבלים על ידי רכישת מלווה קצר מועד. להלן הנוסחה האמיתית לחישוב התשואה:

I = [((100 / P) ^ (365 / N)) – 1] * 100

כאשר:

  • I – מייצג את התשואה השנתית האפקטיבית לפידיון.
  • P – מייצג את מחיר המק"מ (באגורות) המוצע על ידי חבר בורסה.
  • N – מייצג את מספר הימים מיום התשלום עד ליום הפידיון.

לדוגמה:

מק"מ מוצע במחיר של 99.15 אגורות לפידיון בעוד 9 חודשים (270 ימים). מהי התשואה השנתית האפקטיבית?

כאשר מזינים את המספרים בנוסחה המספר המתקבל הוא – 1.16%.

איך מרוויחים מהשקעה או ממסחר במק"מ?

ניתן להרוויח ממסחר או מהשקעה במק"מ ב-2 הדרכים הבאות:

  • רווח הון – מדובר על נייר ערך סחיר ולכן ניתן למכור אותו במחיר גבוה יותר ממה שנקנה.
  • רווח ניכיון – מכיוון שקונים אותו בהנחה ומקבלים את הערך הנקוב שלו בפידיון, מרוויחים את התשואה.

ניתן לרכוש מק"מ בבורסה באמצעות חבר בורסה, באמצעות קרן נאמנות או באמצעות רכישה של מדד מק"מ.

מק"מ או פק"מ?

השקעה או מסחר באמצעות מלווה קצר מועד (מק"מ) בבורסה יכולה להיות חלופה טובה יותר מאשר הפקדה באמצעות פיקדון קצר מועד (פק"מ) בבנק. יחד עם זאת, אין הרבה משותף בין מק"מ לבין פק"מ – מלבד שהשם שלהם נשמע מצלצל באופן דומה.

ההבדלים בין מק"מ לבין פק"מ הם:

מלווה קצר מועד (מק"מ)פיקדון קצר מועד (פק"מ)
ריבית לאותה תקופת זמןגבוה יותרנמוכה יותר
מסחרנייר ערך סחיר בבורסהחיסכון לא סחיר
נזילותניתן לפירעון יומיומיניתן לפירעון רק בתחנת יציאה
זהות הלווההמדינה (הממשלה)בנק פרטי / ציבורי
עמלותקניה ומכירהפטור, למעט פירעון מוקדם
קיזוז הפסדים מרווחיםכן ניתןלא ניתן

מס רווחי הון

על רווחים בנייר ערך מסוג מלווה קצר מועד, משלמים מס רווחי הון בגובה של 15% מהרווח הנומינלי, שכן אין מדובר על נייר ערך צמוד למדד.

מידע על מק"מ בבורסה

אם אתם מעוניינים לראות אילו סוגי מק"מים נסחרים כעת בבורסה, תוכלו לגשת אל אתר הבורסה בקישור זה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil