חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

רפורמת ה-Wi-Fi להקלה בייבוא מוצרים אלקטרוניים אושרה

ועדת הכלכלה אישרה אתמול אחר הצהריים לקריאה שנייה ושלישית את הפרק העוסק בתיקונים לפקודת הטלגרף האלחוטי, מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים). התיקונים נועדו כדי להסיר חסמי יבוא מוצרי תקשורת אלחוטית (Wi-Fi) בהם טלוויזיות חכמות, מחשבים ניידים, ראוטרים ועוד.

היו"ר כבל התייחס לרפורמה ואמר כי מדובר במהפכה שתאפשר לייבא לישראל, בצורה קלה ופשוטה, מוצרים אלקטרוניים ותחסוך לצרכן מאות מיליוני שקלים בשנה. הוא הוסיף כי מדובר בתיקון לחוק שמקורו בפקודה מנדטורית משנת 1924, שהתיקון המשמעותי האחרון שלו נעשה בתחילת שנות ה-70, זאת בעוד שעולם התקשורת עשה קפיצה אדירה מאז והחוק נשאר עד עכשיו מאחור.

בישיבה אתמול אישרה הוועדה כי ההקלה העיקרית על היבואנים – שתאפשר יבוא על סמך הצהרה – תיכנס לתוקף ב-1 אוגוסט השנה. עם זאת נקבע כי שר התקשורת יוכל לפנות לוועדה בצו ולבקש דחייה של 4 חודשים, כך שהרפורמה תיכנס לתוקף לכל המאוחר בתחילת השנה הבאה.

בשבוע שעבר הציג עידו סופר ממשרד האוצר את הרפורמה, ואמר כי היא משלבת בין הפחתת הנטל הרגולטורי להפחתת יוקר המחייה. הוא הוסיף כי גודל השוק נאמד בכ-10 מיליארד שקלים בשנה, כאשר מדובר על מוצרים רבים שמצריכים את אישור משרד התקשורת. "משרד התקשורת מעניק למעלה מ-15,000 אישורי התאמה בשנה, והדבר אורך זמן רב ומקשה על היבואנים. הוא הסביר כי במסגרת הרפורמה היבואנים לא יצטרכו לקבל אישור מראש במוצרים שאינם מסוכנים, ומשרד התקשורת יבצע אכיפה בשווקים, כאשר המהלך צפוי לחסוך לצרכנים 350 מיליון שקל בשנה.

עוד אמר היו"ר כבל בישיבות הקודמות, כי אין מחלוקת שהרפורמה נחוצה ויכולה לחסוך כסף רב לצרכנים, אולם הזהיר מהטיפול בתופעת הרחפנים ומסיכונים נוספים שבכניסה לא מבוקרת של מכשירי אלקטרוניקה. הרחפנים יכולים להפוך לכלי מלחמה לכל דבר ועניין, והשאלה היא לא אם זה יקרה אלא מתי. ח"כ רועי פולקמן התייחס לפריצת מצלמות אבטחה, ואמר שצריך לתת את הדעת גם על כך ולחשוב על דרך ליידע את הציבור כיצד להתגונן.

מנכ"ל משרד התקשורת, מימון שמילה, התייחס לאיומים ולסוגיית הרחפנים ואמר כי כיום כל מוצר אלקטרוני שנכנס לישראל, גם ביבוא אישי, צריך לקבל אישור משרד התקשורת. לדבריו, לאחר הרפורמה מוצרים רבים שלא מסוכנים לא יצטרכו לקבל את האישור, אך רחפנים ימשיכו להיבדק. "אנחנו לוקחים סיכונים מחושבים, ואם יקרה אירוע נדע לטפל בו. הרחפנים יצטרכו לעבור בדיקות קפדניות ורק אחרי שיוסדר השימוש בתדרים שלהם ניתן יהיה להקל על הייבוא שלהם", אמר.

בנוסף, משרד התקשורת יפרסם בצורה פשוטה יותר מה מותר ומה אזור לייבא לישראל, כיוון שכעת מה שמפורסם באתר משרד התקשורת לא מספיק ברור. יו"ר דרש לטפל בסוגיה זו ולהגיש נייר מסודר לוועדה.

הוועדה אישרה גם את פרק העיצומים הכספיים, הקובע כי מי שיפר את ההוראות החוק צפוי לעיצומים כספיים. מי שיבצע הפרות קלות צפוי לעיצום של עד 10,000 שקל לעוסק שהוא יחיד ועד 20,000 שקל לעסק שהוא תאגיד, בעוד מי שיבצע הפרות חמורות על הפקודה צפוי לעיצום כספי של עד 70,000 שקל לעוסק שהוא יחיד ו-140,000 שקל לעסק שהוא תאגיד. היו"ר כבל ביקש לוודא שלא יהיו מקרים בהם ההפרה תהייה משתלמת ובכל מקרה לא יוטלו עיצומים על צרכנים תמימים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil