חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מדד VTA35 של הבורסה – מהו מדד הפחד בישראל ומה משמעו?

הבורסה לניירות ערך בתל אביב השיקה מדד תנודתיות בשוק ההון המקומי, בדומה למקובל בעולם ושמו הוא מדד VTA35. הבורסה עורכת מדי פעם שינויים שונים ובין היתר השקה של מדדים חדשים, שינויי חישוב, התאמת שעות מסחר בניירות ערך, יישור קו עם הבורסות המובילות בעולם כולו ועוד.

כל מה שצריך לדעת על המדד בכתבה זו.

מה זה מדד VTA35?

מדד VTA35 הוא מדד המשקף את סטיית התקן הגלומה באופציות על מדד תל אביב 35 (ת"א 35), ל-30 הימים הבאים וזאת במונחים שנתיים. הערכים של המדד מייצגים את סטיית התקן הגלומה באחוזים, כך למשל: 25 נקודות במדד, משמעם 25%.

במילים אחרות, מדובר על מדד שמייצג את רמת התנודתיות הגלומה באופציות על מדד ת"א 35 (35 החברות הציבוריות הגדולות) הנסחרות בבורסה. בעולם, קיימים מדדים דומים לזה של הבורסה, כמו מדד VIX ("מדד הפחד"), VFTSE, VSTOXX ודומים להם.

המדד מחושב על בסיס מחיר של קניה ומכירה של 2 אופציות CALL ו-2 אופציות PUT "סביב הכסף", מתוך 2 סדרות האופציות הקרובות ל-30 יום לפקיעה. הטווח לפקיעה של הסדרה הקצרה הוא עד 30 ימים והטווח לפקיעה של הסדרה הארוכה הוא 30 ימים ומעלה. המדד לא לוקח בחשבון אופציות עם טווח לפקיעה של פחות מיום אחד, כדי למנוע עיוותים בחישוב.

עוד חשוב לציין כי מדד VTA35 הוא מדד נגזרים (המתייחס לסל נגזרים) והוא יכול לשמש כנכס בסיס לנגזרים. המדד פעיל מתאריך 15.07.2019 והוא מפורסם ומחושב מדי 15 שניות מתחילת שלב המסחר הרציף ועד תום המסחר הנגזרים.

מה המשמעות של המדד?

המדד נע בין 0 ל-100, ככל שהמדד גבוה יותר – כך התנודתיות בשוק ההון גבוהה יותר. המשמעות היא שהשוק מסוכן יותר מכיוון שהמשקיעים אי וודאות לשערי ניירות הערך בשוק ההון.

המדד יכול להוות גם איתות לגבי שער עתידי של ניירות ערך. אך שאם אי הוודאות גדלה, הסיכון גדל והמשקיעים ירצו להיפטר מהסחורה המסוכנת ובכך שערי ניירות הערך עשויות לרדת.

בדרך כלל, כאשר המדד נמצא ברמותיו הגבוהות, הדבר יכול להורות על משבר קרב או קיים, ולכך יש חשיבות על כספי הציבור המושקעים בבורסה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil