חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

תמורת חופשה – מי זכאי לקבל תשלום במקום דמי חופשה?

עובד בשכר שעובד במקום עבודה זמני או שעבד לתקופה קצרה אצל מעסיק, לא זכאי לקבל דמי חופשה, אלא שהוא זכאי לקבלת תשלום תמורת חופשה שנתית. תשלום זה בא במקום דמי חופשה.

כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מה זה תמורת חופשה?

כל עובד בישראל זכאי לקבל ימי חופשה שנתית בישראל, גם עובד במשכורת חודשית וגם עובד בשכר שעתי או יומי. אולם, חישוב דמי חופשה בעניין עובדים בשכר וגם עובדים במשכורת נעשה בשיטה אחרת.

תמורת חופשה שנתית הוא תשלום במקום דמי חופשה, והוא משולם לעובדים זמניים במקום העבודה. כאלו שהם עובדים לתקופה זמנית בלבד ולא לתקופה ארוכה.

עובד בשכר (שעתי או יומי) שעבד לפחות יום עבודה אחד ועד 75 ימים אצל מעסיק מעסיק אחד או מקום עבודה אחד, בין אם בשנה אחת או בשנתיים, ואין בינהם הסכם לפיו נקבע כי העובד יעבוד יותר מ-74 ימים, יהיה זכאי לקבל תשלום תמורה שנתית.

גובה תשלום תמורת חופשה

עובד שהוא עובד בשכר ככתוב בפסקה האחרונה, שעובד פחות מ-75 ימים אצל המעסיק ואם הסכם לתקופה ארוכה יותר – זכאי סכום זה. תמורת חופשה עומד על שיעור של 4% לפחות משכר העבודה שהעובד קיבל במהלך אותה תקופה.

למשל: אם העובד עבד 30 ימים במשך 7 שעות ליום וקיבל על כך 50 ₪ לשעה ואז הפסיק לעבוד אצלו. האם זכאי לדמי חופשה או תמורת חופשה וכמה?

מכיוון שהעובד עבד רק 30 ימים, הוא זכאי לקבל תמורת חופשה שנתית ולא דמי חופשה. שכר העבודה של העובד הוא 10,500 ₪ ולכן גובה תמורת חופשה שנתית הוא 4% * 10,500 ₪ = 420 ₪.

מי זכאי?

כל עובד בשכר (יומי או שעתי) שעבד עד 75 ימים, או שאין הסכם ליותר מ-74 ימי עבודה אצל מעסיק אחד, וזאת במשך שנה או שנתיים.

תהליך מימוש הזכות

במקרה שעובד זכאי לתמורת חופשה ולא דמי חופשה, המעסיק צריך להפריש את הכספים אל קרן חופשה שנתית מיוחדת של ענף העבודה בו העובד מועסק. המעסיק נדרש להפקיד את הכספים לשם בתחילת החודש שלאחר חודש העבודה בגינו משולם שכר העבודה של העובד.

אם העובד הפסיק לעבוד וזכאי לתמורת החופשה, הקרן צריכה להעביר את הכסף אל העובד, באופן שנקבע בתקנותיה. אלא אם כן העובד המשיך לעבוד ואז המעסיק ישלם לעובד דמי חופשה או פדיון חופשה שנתית ואז הקרן נדרשת להחזיר למעסיק.

במידה ולא הוקמה קרן חופשה כזו בענף העבודה, המעסיק צריך להעביר את הכסף ישירות אל העובד. המעסיק יכול במקום זאת לתת לעובד חופשה שנתית ותשלום דמי חופשה בגין אותם ימים.

מה עוד חשוב לדעת?

  • דין תמורת חופשה וגם דמי חופשה כמו דין שכר עבודה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil