צרכנות

דלקן אוניברסלי – איך להנות מהטבות ולתדלק בכל תחנת דלק

החל מחודש ינואר 2019 רק כלי רכב בעלי דלקן אוניברסלי (התקן תדלוק אוניברסלי) יכולים לתדלק במשאבות ולא ניתן לתדלק עם דלקנים ממותגים של תחנות דלק. הרפורמה נכנסה לתוקף בתחילת שנת 2018 וחייבה את כל חברות הדלק להתקין משאבות חכמות שיכולות לזהות התקנים אלו.

בעזרת הדלקן האוניברסלי ניתן לתדלק בכל תחנת דלק וזאת ללא צורך לשלם במזומן או באשראי במקום, אלא בסוף חודש או לפי ההסכם עם חברת דלק מסויימת. אין שום חוברה לתדלק בחברת הדלק בה יש לכם הסכם עמה, אלא בכל חברת דלק שאתם רוצים. הרפורמה הזו עשוייה גם לפתוח את התחרות של הדלקנים לגופים מאוגדים או מועדוני צרכנות גדולים.

בכתבה הזו אנו נדבר בעיקר על רפורמת הדלקן האוניברסלי, רקע, כיצד מצטרפים, איך בוחרים ספק ועוד. בין אם אתם עובדים בגוף מאורגן (כגון מקום עבודה או מועדון צרכנות) או אם אתם צרכנים פרטיים, הכתבה הזו עשוייה לספק לכם ערך רב. מוכנים? בואו נתחיל.

מהו דלקן / התקן תדלוק?

לפני שנדבר על הדלקן האוניברסלי, ראשית כל בואו נבין מהו דלקן ואיך זה עובד.

דלקן (כדוגמת הדלקן של חברת דלק או פזומט של חברת פז) הוא טבעת שמותקן בפתח מכסה הדלק של הרכב שלכם. לטבעת זו מצורף כרטיס שהוא כולל את פרטי הרכב, החברה ועוד. בעת הכנסת משאבת הדלק לתוך פתח התדלוק של הרכב, המשאבה מזהה את התקן התדלוק הקיים ואז אפשר לתדלק את הרכב (פרטי, מסחרי, ציבורי וכד').

חברות הדלק בישראל מציעות גם אפשרות של רכישת כרטיס תדלוק, שהוא דומה לכרטיס אשראי שאיתו ניתן לתדלק במקום התקנת הטבעת בפתח משאבת הדלק.

בסיום התדלוק, אינכם צריכים לשלם כסף במקום, אלא תקבלו חשבונית חודשית על פי ההסכם מול חברת הדלק. בחשבונית מפורטים כל הימים בהם בוצעו תדלוקים של הרכב, מספר ליטרים לתדלוק, מחיר הדלק לליטר ועוד.

מה זה דלקן אוניברסלי / התקן תדלוק אוניברסלי?

דלקן אוניברסלי (או בשמותיו האחרים: התקן תדלוק אוניברסלי או דלקן אוטומטי אוניברסלי) הוא דלקן רגיל לכל דבר ובנוסף יש לו תכונה נוספת. כלומר טבעת אוניברסלית שמותקנת בפתח מכסה התדלוק של הרכב שלכם ומשאבת התדלוק יודעת לזהות את התקן התדלוק, מספר הרכב, שם החברה ועוד, וכן מאפשרת לכם לתדלק את הרכב שלכם ללא צורך תשלום בסיום התדלוק.

בנוסף לכך, אתם יכולים לתדלק את הרכב שלכם בכל תחנת דלק בארץ וזאת ללא מחויבות לתדלק בחברת הדלק שלכם או בסניף ספציפי שלכם. דהיינו, אם נסעתם לאזור מסויים ששם אין חברת דלק שאיתה אתם עובדים, אזי תוכלו לתדלק בתחנת הדלק שנמצאת שם. זה לא אומר שאתם יכולים לתדלק רק אם "נתקעתם", גם אם קיימת חברת דלק שאיתה יש לכם הסכם, אפשר לתדלק בתחנה אחרת.

התשלום כך או כך אינו מבוצע במקום, אלא רק מול חברת הדלק שאיתה יש לכם הסכם. כמובן שכדאי לשאול אצל המתדלק היכן נמצאת משאבת דלק אוניברסלית אם לא זיהיתם אותה מלכתחילה.

בנוסף, ניתן לעבוד עם כמה תחנות דלק במקביל ולהנות מהטבות של כולם בהתאם להסכם. חברת הדלק שלכם לא תוכל לכבול אתכם יותר. עם זאת, כדאי לדעת שייתכן כי חברה מסויימת תספק לכם הנחה נוספת בעת תדלוק של כמות ליטרים מסויימת.

כבר מתחילת שנת 2018 (החל מ-1.1.18), כל תחנת דלק שיש בה אפשרות של תדלוק אוטומטי (הכוונה – באמצעות דלקן), מחויבת לספק לפחות 3 משאבות של תדלוק אוניברסלי. עד סוף שנת 2018 כל המשאבות של תחנות הדלק חייבות לתמוך בהתקן אוניברסלי כך שאפשר לתדלק בכל משאבה בכל תחנת דלק שתרצו.

חשוב לציין כי החל משנת 2019 לא יהיה ניתן יותר לתדלק באמצעות דלקן רגיל שהוא ממותג של חברה מסויימת. הדלקן החדש חייב להיות אוניברסלי משום שהמשאבות יוכלו לתדלק רק התקן תדלוק אוניברסלי.

דלקן אוניבסרלי – איך זה עובד?

השלב הראשון שאתם צריכים לעשות אם אתם רוצים להצטרף לתדלוק באמצעות דלקן אוניברסלי, הוא לדעת אם יש גוף צרכני שהצטרף לזה. לדוגמה, אם מועדון צרכנות כלשהו, חברת האשראי או גוף אחר, מציע הנחות בהצטרפות, אתם יכולים לפנות אל חברת הדלק שיש להם הסכם איתה ולקבל פרטים נוספים.

אם הרכב שלכם הוא של עבודה או בצורת ליסינג או שאם אתם מקבלים החזרי דלק וכד' – שווה לשקול לבדוק מול המעסיק שלכם. שאם כן, זה עשוי להפחית את העלויות של הדלק שלכם (וגם של המעסיק).

למרות זאת, גם אם אינכם חברים במועדון צרכנות מסויים, אפשר לפנות באופן פרטי אל חברת דלק מסויימת שאצלה אתם נוהגים לתדלק, ולשאול את מנהל התחנה בדבר הסכם תדלוק.

השלב השני, כאשר החלטתם לפנות לחברת דלק (או לכמה חברות דלק), שאלו אותם על הסכם תדלוק שהם מציעים, כולל העלויות, הטבות ופרטים נוספים. ככלל, ישנו הסכם מיוחד עם חברת הדלק בה מפורטים המחירים, האובגילו של התדלוק (גובה אשראי) ומתי אתם משלמים ומקבלים חשבונית.

בשלב הבא, עליכם להתקין באופן פיזי התקן אוניברסלי ברכב שלכם ואז תוכלו לתדלק. זכרו כי מרגע התקנת הדלק האוניברסלי ותדלוק באמצעותו – במעמד התדלוק, אינכם צריכים לשלם, אלא רק בתום החודש או לפי ההסכם שלכם עם החברה.

מה ההבדל בין דלקן רגיל לבין דלקן אוניברסלי?

עד לכניסת הרפורמה, כל חברת דלק הייתה מתקינה ללקוחות התקן תדלוק אוטומטי רגיל אשר משוייך אל כל התחנות של אותה חברת דלק. הלקוח היה נדרש לתדלק אך ורק אצל תחנות הדלק המשוייכות לאותה חברת דלק, משום שהתקן של אותה חברה אינו מזוהה על ידי קורא התקני תדלוק של תחנה אחרת – כתוצאה מכך הלקוחות היו כבולים לאותה חברת דלק.

התקן תדלוק אוניברסלי למעשה פתח את התחרות משום שהוא התקן כללי כך שכל קורא התקני תדלוק יודע לזהות אותו. כתוצאה מכך ניתן לתדלק בכל חברת דלק אחרת, גם אם אין עימה הסכם, כאשר התשלום הסופי מבוצע עם חברת הדלק איתה יש הסכם ולפי התנאים שסוכמו.

מי המפסידים של רפורמת התקן אוניברסלי / דלקן אוניברסלי?

כאמור לעיל, המפסידים הגדולים של הרפורמה הם חברות הדלק הגדולות. שלמעשה נהנו מזה שהלקוחות היו כבולים אליהם. במילים אחרות, 4 חברות הדלק הגדולות בישראל: פז, דלק, סונול, דור אלון.

מי המרוויחים של רפורמת התקן אוניברסלי / דלקן אוניברסלי?

המרוויחים העיקריים של הרפורמה הם הצרכנים הפרטיים והצרכנים העסקיים. עד היום (כניסת הרפורמה) כל מי שרצה להתקין התדלק תדלוק אוניבסרלי היה צריך להתחשב במחירים שניתנים לו, פריסת תחנות הדלק של אותה חברה וקושי של מעבר בין חברות. הרפורמה פתרה את כל הבעיות הללו.

כעת, גם צרכנים עסקיים כדוגמת חברות בעלות ציי רכב, חברות הסעות, חברות הובלות, משאיות של מפעלים ורכבי ליסינג של חברות, כל אלו יכולים לאפשר לעובדים שלהם לתדלק את הרכב בכל תחנת דלק על פי נהלים וכללים נהוגים ובכך שהם ייהנו מתחרות גדולה יותר ומחירים נמוכים יותר.

המרוויחים הנוספים הם חברות הדלק הקטנות בישראל: טן, סדש, מיקה, תפוז וכד'.

יש לי התקן תדלוק רגיל (משוייך), האם אפשר להפוך להתקן אוניברסלי?

לא. אין אפשרות להפוך דלקן רגיל משוייך לתוך דלקן אוניברסלי. על מנת לתדלק באופן אוטומטי, יש חובה להתקין התקן תדלוק אוניברסלי ייעודי אשר עומד בתקן מספר 6200.

איך מתקינים את הדלקן האוניברסלי?

בישראל כיום ישנן 2 חברות מורשות המייצרות דלקנים אוניבסרליים:

  1. אורפק טכנולוגיות בע"מ.
  2. רוזמן הנדסה בע"מ.

כל אחד יכול לפנות אל החברות הללו כדי לרכוש ולהתקין את התקני התדלוק האוניברסליים תמורת תשלום של כמה מאות שקלים (תלוי בכוח המיקוח שלכם). אפשר גם לפנות ישירות אל חברת הדלק שאיתה אתם מעוניינים לעבוד, לצורך התקנת התקן התדלוק.

קבלו מידע נוסף בנושא דלקן אוניברסלי


* שליחת הטופס בכפוף לתנאי השימוש ולמדיניות הפרטיות

לאחר ההתקנה, האם אפשר לתדלק בכל תחנה?

כן, בהתקיים 2 תנאים:

  1. בתחנת הדלק יש קוראים של התקנים אוניברסליים.
  2. יש בינכם או הארגון שלכם, לבין חברת דלק מסויימת, הסכם התקשרות לפיו יש אפשרות לתדלק.

עוד בנושא

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close