חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מסלול הטבה חדש לקידום יזמות טכנולוגית בחיפה ב- 25 מיליון ₪

רשות החדשנות השיקה מסלול חדש במטרה לקדם יזמות טכנולוגית ולהגדיל את מספר חברות הזנק בעיר, בדגש על רובע העיר התחתית. בימים אלו, מכריזה הרשות על הליך תחרותי לבחירת גורם מבצע אשר ירכז פעילות עירונית זו. השתתפות המדינה במימון אותו גורם מבצע תהא באמצעות מענק בסך של 25 מיליון ש"ח, למשך 4 שנים.

האקו-סיסטם החיפאי הקיים כיום מכיל מספר אתגרים המביאים לקושי במשיכת חברות ויזמים טכנולוגיים לעיר. ראשית, חדשות חברות טכנולוגיות בינוניות וגדולות הפעילות בעיר מהוות אבן שואבת לכישרונות בתחום, המעדיפים לפנות אליהם, על פני הקמת חברות הזנק חדשות בעצמם. על אף המסה קריטית של תעשיית הייטק הקיימת בחיפה, רק 4% בלבד מכלל חברות ההזנק בישראל נמצאות בה.

שנית, היזמים שכן מעוניינים להישאר בעיר חיפה ובאזור הצפון, לא זוכים למענה מספק לצרכים כגון: אקסלרטורים, "האבים", מקורות מימון, קהילה ותרבות יזמית. בעיר בתי חולים העוסקים במחקר חדשני, מוסדות השכלה גבוהה מהחשובים בארץ ובעולם ואוכלוסייה ומגוונת, כולל בני מיעוטים וחרדים – כל הגורמים הללו יכולים להיות עוגנים להקמה והצלחה של סטרטאפים בעיר.

לאור כל זאת, ובהתאם להחלטת הממשלה מס' 2262 לפיתוח כלכלי של מחוז הצפון והעיר חיפה בפרט, ולדו"ח המלצות ועדת היגוי ברשות מנכ"ל משרד האוצר שי בבא"ד לחיזוק ולביסוס מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע, מכריזה כעת רשות החדשנות על מסלול הטבה חדש ליזמות טכנולוגית בעיר חיפה.

המסלול ינוהל ע"י זירת ההזנק ברשות ביחד עם הגורם המבצע אשר ייבחר בהליך תחרותי, על מנת להביא לקידום יזמות טכנולוגית והגדלת מספר חברות הזנק בעיר חיפה, בדגש על רובע העיר התחתית. משרד האוצר הקצה לתכנית תקציב ייחודי של 25 מיליון שקל ומול זה הגורם המבצע יצטרך להציג מימון משלים ל 5 מיליון שקלים לפחות.

שר הכלכלה ושר האוצר צריכים לאשר מסלול זה. בנוסף, בשל המיקוד הגיאוגרפי דורש המסלול את אישור ועדת הכספים של הכנסת.

"בחיפה קיימים יתרונות רבים היוצרים תשתית ראשונית מספקת לטובת היווצרות אקו-סיסטם יזמי", מציינת אניה אלדן, סמנכ"לית רשות החדשנות ומנהלת זירת ההזנק אשר תוביל את המסלול לצד הגורם המבצע אותו תבחר. "היותה של חיפה מטרופולין רחב ידיים, מקנה לה מרחב אורבני החיוני ליזמות. הטכניון ואוניברסיטת חיפה הקיימות בה מהוות ספקיות של כוח אדם איכותי ומוקד משיכה ליזמים. כל אלה מצטרפים לתשתית קיימת של תעשיית היי-טק, אקדמאים ערבים מהצפון המהווים פוטנציאל צמיחה אזורי וקיומם של בתי חולים מובילים. אנו מקווים שבעזרת מסלול ההטבות החדש נראה גידול במספר אקסלרטורים, האבים וחברות ההזנק בעיר. זאת, לצד גידול במספר היזמים באוכלוסיית המיעוטים והחרדים המשולבים בקהילת היזמות העירונית. התכנית תנוהל לצד תכניות נוספות של רשות החדשנות ותשלים אותן. יש לנו כבר חממה בחיפה, מוקמת בימים אלו מעבדת חדשנות ואנו תומכים גם בחברות צעירות שיושבות בחממת טאקווין בעיר התחתית"

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות בירך על השקת המסלול החדש וציין כי: "מניסיוננו, נוכחות של מספר גבוה של חברות קטנות ובינוניות מייצרת סביבת אקו-סיסטם של יזמות. לא זאת בלבד, נוכחות של חברות הזנק מאפשרת לעובדים צעירים לצבור ניסיון בתחום, ובאמצעות הפריה הדדית תוכל להיווצר קהילת היי-טק מקומית וסביבה יזמית פעילה, אשר בתורה, תמשוך משקיעים וחברות נוספות. אין ספק חיזוק האקו-סיסטם היזמי בחיפה יהווה אבן שואבת לכלל מחוז הצפון אשר לוקה בחסר בתחום היזמות".

שר האוצר משה כחלון: "ההייטק הינו קטר הצמיחה של המשק, והשקעה בהייטק במטרופולין חיפה תוביל לפריחת ההייטק במחוז הצפון כולו ובעיר חיפה בפרט. חיזוק הקשרים בין המוסדות להשכלה גבוהה, בתי החולים, חברות ההייטק הגדולות שפועלות בעיר והיזמים יביא לשגשוג של העיר, מקומות תעסוקה בפריון גבוה וצמיחה מואצת של חברות חדשות וטכנולוגיות מתקדמות".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "זיהינו בעיר חיפה פוטנציאל יזמי רחב שאינו ממומש כיום. מסלול ההטבה הנוכחי יאפשר להגדיל משמעותית את מספר היזמים וחברות ההזנק הפועלות בחיפה, ולייצר בה זירת פעילות כלכלית-חדשנית מתקדמת אשר תשרת לא רק את תושבי העיר, אלא את מחוז הצפון כולו".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil