דין ומשפט

חשודים הוחזקו במעצר לא חוקי בשל התנהלות נפסדת של טועני מעצרים של המשטרה

תמצית החלטה של נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, הועלתה היום (ב') לאתר הנציבות.

מהתלונה אותה הגיש עורך דין לנציבות עלה כי במהלך דיון הארכת מעצר בבית משפט השלום בתל אביב, התברר לעורך הדין כי האדם אותו הוא מייצג לא הועלה לדיון בשעה הנקובה בבקשה להארכת המעצר, למרות שמעצרו כבר הסתיים על פי החלטה קודמת של בית המשפט. עוד התברר, כי בבקשה שהוגשה לבית המשפט בבוקרו של אותו יום לא ציין טוען המעצרים האם בכוונת המשטרה לבקש את הארכת המעצר של האדם, או את שחרורו. למעשה, נטען כי המשטרה לא הגישה בקשה מלאה ומפורטת להארכת המעצר, כמצוות החוק.

בבדיקה שערך נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, התברר כי מדובר בתופעה רחבה שהייתה שגורה לאורך שנים בקרב טועני המעצרים המשטרתיים ואף הייתה ידועה לגורמים משטרתיים נוספים הקשורים בהליכי הארכת המעצר. במהלך בירור התלונה ציין הטוען המשטרתי כי המשטרה נוהגת מימים ימימה לפתוח בקשות 'ריקות' על מנת שייסרקו וייכנסו למערכת ורק לאחר מכן ממלאת המשטרה את הבקשה בתוכן. התנהלות זו, קובע הנציב, מביאה לכך שמידי יום עשרות ואולי אף מאות בני אדם נמצאים במעצר לא חוקי.

בהתאם לממצאי הבדיקה, קבע הנציב רוזן כי התלונה שהוגשה במקרה זה מוצדקת, וציין בהחלטתו כי "החשוד הוחזק במעצר שלא כחוק, על בסיס התנהלות נפסדת שהשתרשה אצל טועני המעצרים קודם בואם לדיון באולם המעצרים בבית המשפט".

על רקע זה המליץ הנציב בפני ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, ניצב גדי סיסו, להורות על הפסקת הנוהל הפסול באופן מיידי, בכל המחוזות, ולהוציא הנחיה בכתב שיהיה בה כדי להבהיר ולקדש הוראות סעיף 15 לחוק המעצרים.

לתמצית ההחלטה

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close