חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

שווי מדינת ישראל נחשף – אתם קבעתם

תוכן עניינים להציג

המסחר בניירות ערך נפתח היום יחד עם הודעת שר האוצר, משה כחלון, שחשף את שווי מדינת ישראל ומדובר על סכום לא קטן, הכולל 4 פסיקים. המספר נקבע על פי הצבעת הציבור הרחב במהלך התקופה האחרונה במסע הסברה רחב של הבורסה לניירות ערך.

הבורסה לניירות ערך מציינת השנה 65 שנה להיסוודותה, לרגל זאת וכן לציון 70 שנה של מדינת ישראל, הבורסה קראה לציבור הרחב לקחת חלק בהערכת השווי של המדינה. הערכת השווי בוצעה על פי המתודולוגיה של הבנק העולמי לגבי הערכת שווין של 140 מדינות שונות ברחב העולם במחקר שהוא ביצע, אולם מדינת ישראל לא נכללה במחקר. עד היום לא בוצע הערכת שווי של המדינה למרות שאנחנו כאזרחי ישראל מושקעים במדינה במישרין ובעקיפין.

17 טריליון ₪

שווי מדינת ישראל הוא מעל 17 טריליון שקל, ואם אתם ממש סקרנים לדעת את המספר המדוייק, אז הנה הוא – 17,638,763,277,054 ש"ח.

הערכת השווי המקורית על פי המתודולוגיה של הבנק העולמי שיקפה שווי של כ-16 טריליון שקל. אולם, במהלך החודש האחרון, הציבור הרחב (ליתר דיוק עשרות אלפי ישראלים) התבקש לקחת חלק בהערכת השווי של המדינה, בהתאם להערכה של כל הנושאים הרלוונטיים לחישוב ההון האנושי שהוא מהווה מרכיב מרכזי בהערכת שווי של מדינות מפותחות.

תוצאות הסקר הראו כי 77.9% מהציבור מאמין בעתיד הטכנולוגי של מדינת ישראל, למעשה זהו העתיד שהציבור מאמין יותר מכל עתיד אחר. במקום השני ניצב העתיד הביטחוני בו מאמין 62.8% מהציבור. במקום השלישי נמצאת רמת החיים בישראל, כאשר 47.2% מהציבור מאמין שרמת החיים תעלה.

כמו כן, 39.2% מהציבור מאמינים במערכת הבריאות בישראל ורק 35.3% מאמינים בעתיד החינוך.

משה כחלון, שר האוצר: "הדבר המרכזי שמעסיק שר אוצר הינו הצמיחה במשק. מדינה שלא צומחת זו מדינה שוקעת. הצמיחה היא המענה החברתי, הכלכלי והביטחוני. אנחנו נמצאים כיום ביחס חוב תוצר מהנמוכים שידענו. חוב נמוך מביא לדירוג ולחיזוק החברות, לחיזוק הבורסה וחיזוק הכלכלה. האחריות שלי כשר האוצר היא להכין את המדינה גם למשבר, שכן עוד 3-4 שנים לא אהיה שם. המאבק שלנו הוא להורדת החוב, על אף שיש על כך ביקורת לעיתים. חוב נמוך חשוב לעתיד של מדינת ישראל".

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך: ״לקראת שנתה ה-65 של הבורסה לניירות ערך, עלתה לנו מחשבה: אם היינו מנפיקים את מדינת ישראל בבורסה, באיזה שווי היא הייתה מונפקת? עפ"י המתודולוגיה של הבנק העולמי, הגענו לחישוב כי שוויה של מדינת ישראל עומד על כ- 16 טריליון ש"ח. אני שמח שהציבור השתתף והשפיע על הערכת שווי המדינה והעריך אותה במספרים הגבוהים מהמספר שקיבלנו בתחילה, מה שמצביע על כך שהציבור מאמין במדינת ישראל".

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil