דין ומשפט

הטרדה מינית – מתי נחשב כך, מה ניתן לעשות ומידע נוסף

הטרדה מינית הוא נושא אישי שפוגע בכבוד האדם, חירותו ופרטיותו, חוק מניעת הטרדה מינית מגן על זכויות אלו ומקדם שיוון בין המינים. ההטרדה יכולה להיות בכל מקום, לרבות מקומות בילוי ומפגשים, וכן מקומות עבודה.

מטרת הכתבה להסביר על הנושא.

מהי הטרדה מינית?

הטרדה מינית היא כל פעולה או מעשה שנעשה על ידי צד אחד כלפי צד אחר, בעיקר תוך כדי התייחסות למאפיינים מיניים. ההטרדה יכולה להיות הן לכל המינים (הן אישה והן גבר) ובכל תקופת גיל (ילד, צעיר, מבוגר).

החוק מגדיר כי הטרדה מינית היא כל אחד מהמעשים הללו:

 1. סחיטה באיומים, כאשר המעשה שהאדם נדרש לעשות הוא עם אופן מיני.
 2. מעשים מגונים – כמו סיפוק או ביזוי על אופן מיני.
 3. הצעות חוזרות בעלות אופן מיני המופנות לאדם שהראה כי אינו מעוניין בכך.
 4. התייחסות חוזרת המתמקדת במיניותו המופנות לאדם שהראה כי אינו מעוניין בכך.
 5. התייחסות מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו, ולרבות הנטייה המינית שלו.
 6. פרסום של תמונות, סרטים או הקלטות, המתמקד במיניותו של אדם, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזות אותו, וזאת ללא הסכמתו.
 7. הצעה או התייחסות תוך ניצול יחסי מרות או תלות (לרוב גם אם המוטרד לא הראה כי אינו מעוניין בכך) – יחסים כאשר לצד אחד יש שליטה על צד שני או שלצד אחד יש תלות בצד שני כגון: קטין או חסר ישע, מטופל במסגרת טיפול, עובד במסגרת יחסי עבודה או שירות, תלמיד שאינו קטין במסגרת לימודים, תלמיד או סטודנט בלימודים, כל אדם במסגרת דת, כל אדם מאת עובד ציבורי במילוי תפקיד, אדם עם מוגבלות המועסק במפעל מוגן.

כאשר אדם פועל באחד מהמעשים הללו, הדבר נחשב הטרדה מינית והחוק קובע כי עבירה כזו דינה מאסר בפועל. בנוסף לכך, המוטרד יכול גם להגיש תביעה לקבלת פיצויים ללא הוכחת נזק.

עוד חשוב לציין כי גם התנכלות נחשבת עבירה לפי החוק וגם דינה מאסר וקנס. התנכלות היא כל פגיעה מכל סוג שהיא שהמקור שלה היא הטרדה מינית, או תלונה או תביעה בשל כך.

אוכלוסיית יעד – למי זה חשוב לדעת?

הנושא הטרדה מינית הוא נושא אישי ורגיש ולכן יש חשיבות לדעת לכל אדם. גם המטריד וגם המוטרד צריכים לדעת איפה עובר הגבול, מהן הזכויות של המוטרד במקרים אלו וכיצד הוא יכול לפעול כנגד המטריד.

כמו כן, מהן ההשלכות כתוצאה מכך ואילו עונשים המטריד עשוי לשאת.

חיזור מקובל או הטרדה מינית – איפה עובר הגבול?

הטרדה מינית מוגדרת לפי אחד או יותר מהמעשים הכתובים לעיל, אולם לעיתים חשוב לדעת מתי הדבר כן נחשב חיזור מקובל ולא עבירה על החוק. בתי המשפט בישראל דנים בשאלות רבות ופוסקים מקרים מתי הדבר נחשב כך או כך.

בהתאם להוראות החוק, ניתן לור כי התייחסות או הצעה בעלת אופן מיני יכולות להיחשב חיזור מקובל כאשר המוטרד כן מעוניין בכך – למשל בין בני זוג.

לעיתים התייחסות, אמירה או מעשה יכולים להיחשב חיזור מקובל – למשל חיבוק או נשיקה בדייט. אולם, כאשר המטריד עושה זאת כלפי כמה כמה מוטרדים/ות במקביל או זה אחר זה, הדבר כן עשוי להיחשב הטרדה מינית. (פסק דין – עש"מ 1928/00).

עוד חשוב לעניין האחרונה (מס' 7) ברשימת המעשים לעיל, הצעה או התייחסות יכולה להיחשב הטרדה מינית כאשר המטריד מנצל את יחסי המרות או התלות שלו כדי המוטרד. אחרת, ההנחה היא שמדובר על יחסים לפי הרצון החופשי בין הצדדים.

במידה ואין ניצול יחסי מרות או תלות ככתוב בפסקה קודמת, אז הטרדה מינית יכולה להיחשב רק אם המוטרד הראה כי אינו מעוניין בכך. למשל הוא התנהג או פעל בצורה שלא הותירה ספק סביר הופכת את ההתייחסות של המטרד לעבירה.

מהי התנכלות בעניין הטרדה מינית?

התנכלות היא פגיעה מכל סוג שהיא כתוצאה מהטרדה או כתוצאה מתלונה או מתביעה שהוגשו על הטרדה מינית.

במילים אחרות, המטריד יכול לפגוע במוטרד אם המוטרד סירב לכך, או שהוא יכול לפגוע במוטרד כאשר השני הגיש תלונה או תביעה שכנגדו. פגיעה כזו נחשבת התנכלות.

לדוגמה: אדם חש כלפיו הטרדה מינית בעבודה והחליט לדווח על כך לממונה עליו. הממונה קרא למטריד והציג את המידע בפניו. לאחר מכן, המטריד החליט לאיים על המוטרד או לפגוע בו בצורה כזו או אחרת.

התנכלות היא עבירה שגם דינה מאסר בפועל ואף קנס כספי.

הטרדה מינית בעבודה

המעסיק חייב לנקוט בכמה אמצעים על מנת למנוע הטרה מינית או התנכלות במסגרת יחסי עבודה. מניעת ההטרדה חייבת להיעשות בכל מקרה גם אם מדובר על העובדים או הממונים גם אם אינו עובד.

במקרה שכן קרה מקרה כזה, עליו לטפל בו על ידי קביעה של הדרך להגשת התלונה ולבירורה. כמו גם, טיפול ביעילות במקרה ולעשות הכל על מנת למנוע מקרים אלו בעתיד ואף לתקן את הפגיעה שנגרמה למתלונן.

מעסיק מעל 25 עובדים חייב בנוסף לעיל, לקבוע תקנון בו נמצא עיקרי החוק ודרכי הגשת התלונה. ניתן לבקש תקנון מיוחד לדוגמה ממשרד העבודה ולערוך בו תיקונים והתאמות נדרשות למקום העבודה.

הגשת תלונה או תביעה עקב הטרדה מינית או התנכלות

היה והמוטרד חש כלפיו הטרדה מינית או התנכלות, הוא יכול להגיש לפעול בדרכים הבאות:

 • הגשת תלונה במשטרה – לפנות אל תחנת המשטרה ולהודיע על כך. ההליך כולל חקירה וגביית עדויות מכל הצדדים בכך, לרבות עדים נוספים.
 • הגשת תביעה בבית המשפט לעניינים אזרחיים – לפנות אל בית משפט השלום להגשת התביעה או דרך נט המשפט.
 • הגשת תביעה בבית דין לעבודה – לפנות אל בית הדין במידה ומדובר על עניינים הקשורים ליחסי עבודה.

עבירה בשל הטרדה מינית או התנכלות

החוק קובע כי הטרדה מינית וגם התנכלות הן עבירות במישור הפלילי ובמישור האזרחי.

 • עבירה פלילית:
  • הטרדה מינית – במקרה של הצעה או התייחסות – מאסר שנתיים. במקרה של מעשה מגונה – עד 10 שנות מאסר.
  • התנכלות – 3 שנות מאסר.
  • הטרדה והתנכלות ביחד – 4 שנות מאסר.
 • עבירה אזרחית:
  • הטרדה מינית או התנכלות – עד 120,000 ₪ קנס כספי, ללא הוכחת נזק. (בשנת 2019, הסכום העדכני הוא 120,196 ₪).

מה עוד חשוב לדעת?

 • יש התיישנות של 7 שנים בגין עבירה כזו ולאחר מכן לא ניתן להגיש תביעה לבית המשפט או לבית הדין לעבודה, לפי העניין.
 • הטרדה מינית אינה בהכרח כלפי אישה, היא יכולה להיות גם כלפי הגבר.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

טופס משוב

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?


המשוב אנונימי והמידע נועד לשיפור התוכן.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close