חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

מלגה – מהי מלגת לימודים, אילו סוגים יש, איפה מוצאים והאם יש מס הכנסה?

כמעט כל סטודנט שלומד השכלה, מחפש מלגה (מלגת לימודים) שיכולה לעזור לו במהלך התקופה בה לומד ולעיתים לא יכול לעבוד בגלל חוסר זמן. יש מגוון של מלגות וכמה סוגים שונים.

מטרת הכתבה היא להסביר את הזכות הזו ומידע נוסף.

מהי מלגה?

מלגה (סטיפנדיה) או באנגלית Scholarship, היא מענק כספי הניתן ללומדים, סטודנטים או חוקרים, לצורך השלמת הלימודים שלהם במוסד להשכלה גבוהה. למעשה, מדובר על תמיכה כספית / כלכלית שבה הסטודנט / החוק מקבל על מנת שיוכל ללמוד ולהשלים את הלימודים.

המלגה מספקת כרית ביטחון כך שהסטודנט לא צריך לדאוג למצבו הפיננסי בשל הלימודים, במיוחד במקרים בהם אינו יכול להתקבל לעבודה מתאימה או שיש לו מספיק זמן לכך.

מלגה ניתנת למטרות שונות, בגלל סיבות שונות ועמידה בתנאים שונים. המלגות עשויות להיות מחולקות על ידי המוסדות להשכלה גבוהה, משרדי הממשלה השונים, גופי מחקר, עמותות ומוסדות ואף חברות עסקיות שמעוניינות בכך.

מלגה לעיתים ניתנת ללא צורך בביצוע פעולה מסויימת מצד הסטודנט, למעט עמידה בתנאי הזכאות, אך לעיתים על מנת לקבל אותה, על הסטודנט לבצע פעילות מסויימת שמשתנה בהתאם לסוג המלגה. עוד חשוב לציין כי לעיתים היא ניתנת כתשלום ישיר ולעיתים כהפחתת שכר לימוד / השתתפות.

סוגים של מלגות

יש כמה סוגים של מלגות, אפשר לחלק אותם לפי קטגוריות, לפי תנאי הזכאות, לפי אופן התשלום, לפי תואר, לפי מטרה ועוד. החלוקה הבאה מכסה את כולם (או לפחות את הרוב המהותי):

 • מלגות הצטיינות – מלגות אלו ניתנות לסטודנטים בשל ההישגים האקדמיים שלהם או בגלל מחקרים גבוהים שביצעו.
 • מלגות התנדבות – מלגות אלו ניתנות לסטודנטים עבור התנדבות מסויימת כמו חונכות של ילדים, עזרה לקשישים ועוד.
 • מלגות מצב כלכלי – מלגות אלו ניתנות לסטודנטים בגלל מצב הסוציו-אקונומי שלהם שמצדיק סיוע פיננסי ללימודים.
 • מלגות קיום – מלגות הניתנות לסטודנטים או חוקרים לצורך כלכלתם ודאגה לקיומם במהלך תקופת הלימודים או ביצוע המחקר, וכך יוכלו לפנות את זמנם ללימוד.
 • מלגות לפי אוכלוסיה – מלגות שניתנות סטודנטים בגלל היותם ממוצא מסויים, דת, מגדר ועוד.
 • מלגות מתן שירות – מלגות שניתנות לסטודנטים או חוקרים בתמורה לכך שהם יתנו שירות למוסד / לארגון, כמו למשל מתן הוראה, מתן תרגול וכיוצא בזה.

מהו אופן התשלום של המלגות?

ככלל, דרכי התשלום עבור המלגה מחולקים ל-2:

 • תשלום לסטודנט – במקרה כזה, הסטודנט מקבל את התשלום ישירות אליו באמצעות צ'ק, העברה בנקאית או כל שיטת תשלום מקובלת.
 • תשלום למוסד האקדמי – במקרה זה, ההשתתפות של משלם המלגה היא על ידי הפחתת שכר הלימוד של הסטודנט ותשלום למוסד האקדמי ישירות, כך שהתשלום הוא עקיף מבחינת הסטודנט ולא עובר דרכו.

מי זכאי לקבל מלגה?

מלגות מוענקות בעיקר לסטודנטים או חוקרים לתארים אקדמיים (תואר ראשון, שני, שלישי (דוקטורט), פרופסורה וכד'), אך לעיתים גם ללומדים בלימודים אחרים כמו קורסים למינהם ומכללות פרטיות.

לכל מלגה יש תנאי זכאות, לפיהם נקבע מי זכאי ומהם הקריטריונים שבהם צריך לעמוד הסטודנט / החוקר כדי להיות זכאי להם. לעיתים, בנוסף לקריטריונים המקדימים, יש תנאים נוספים שאותם צריך הסטודנט למלא כדי להיות זכאי להם כמו למשל ביצוע פעילות מסויימת, עמידה במדדי הצלחה וכו'.

תשלום מס הכנסה על מלגה

נושא נוסף שחשוב לדעת הוא בעצם האם חייבים לשלם מס במקרה של קבלת מלגה, האם יש פטורים ומידע רלוונטי.

פקודת מס הכנסה קובעת כי מלגה שניתנת לסטודנט או לחוקר בתקופת לימודיו במוסד לימוד ומחקר היא פטורה מתשלום. יחד עם זאת, חוקר שעורך מחקר, זכאי לפטור מתשלום מס עד לסכום התקרה שעומדת על כ-98,000 ₪ (נכון לשנת 2019).

זאת ועוד, הפטור ניתן עבור מלגה שניתנת בצורת פרס, מענק או פטור מתשלום, בין אם היא ניתנת בצורה ישירה או בצורה עקיפה, באופן חד פעמי או מעת לעת. כי אם גם, בתקופת הלימודים של הסטודנט, לצורך מימון שכר הלימוד או לצורך קיומו של הסטודנט, וזאת בתנאי שלא ניתן בעדם כל תמורה מצד הסטודנט או החוקר.

למעשה, מלגה תמורת מתן שירות חייבת במס. כמו גם, תמלוגים בשל שימוש במחקר – חייבים בתשלום מס.

מלגות סיוע לסטודנטים

בהמשך, ניתור כתבות ייעודיות לכל מיני סוגי מלגות. עד אז, הנה רשימה של אתרים שאפשר למצוא בהם מלגות לסטודנטים:

 1. משרד הביטחון (הקרן והאגף לחיילים משוחררים).
 2. משרד הבריאות.
 3. משרד החוץ.
 4. משרד החינוך.
 5. משרד המדע והטכנולוגיה.
 6. משרד העלייה והקליטה (מינהל הסטודנטים).
 7. המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל: הרשות לפיתוח הנגב או הרשות לפיתוח הגליל.
 8. המועצה להשכלה גבוהה.
 9. התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל.
 10. הסוכנות היהודית לארץ ישראל.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil