חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

בשורה: רישום עסקאות מכר או חכירה ללא אישורי מסים

מבצעים רישום של עסקאות מכר או חכירה במקרקעין? החל מתאריך 01.12.2018 נכנסה לתוקף הנחיה חדשה המקלה על הליך הרישום בישראל. ההקלה החדשה היא פרי שיתוף פעולה של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אגף רישום והסדר מקרקעין (טאבו) במשרד המשפטים וכן רשות המסים.

ההקלה הזו מספקת מענה במקום בו נעשתה בעבר עסקה בה נמכרה או הוחכרה קרקע על ידי רמ"י, ואז הרוכש החליט על רכישת הזכות לרוכש אחר. ההקלה לא רלוונטית למי שרושם לראשונה את הזכות במקרקעין שכן הוא אינו נדרש לבירוקרטיה הנ"ל.

המצב עד כה (עד 30.11.2018)

כיום כאשר הבעלים או החוכר הנוכחי מעוניין לבצע רישום, הוא נדרש להציג בפני רשם המקרקעין את כל אישור המסים (מס שבח וכן מס רכישה) אשר ניתנו לגבי כל העסקאות הקודמות לעסקה בה רכש את המקרקעין.

דרישה כאמור גרמה לנטל משמעותי לרוכש הזכות שכן הוא נדרש לגשת אל משרדי מיסוי מקרקעין לצורך שיחזור הנתונים. אולם, לעיתים לצורך שיחזור הנתונים הללו, הרוכש נדרש להמתין מספר שבועות ולעיתים אף מעבר לכך אם מדובר על עסקות שבוצעו לפני הטמעת הנתונים במחשבי רשות המסים.

המצב החדש (החל מ-01.12.2018)

בעקבות בדיקה חדשה של 3 הגופים לעיל, התברר כי ניתן לוותר על הדרישה להמצאת אישורי המס מכיוון וזאת משום שהגוף אשר בו הועברו הזכויות עד לרישום העסקה בפנקס רישום מקרקעין (רשות מקרקעי ישראל או החברה המשכנת) הקפיד לדרוש את כל אישורי המסים (שבח ורכישה) בכל פעולת העברה שבוצעה.

ההנחיה הזו כאמור נכנסה לתוקף בתאריך 01.12.2018 ולכן כל בעלי הזכות שרכשו זכות אשר נרכשה במקור מרשות מקרקעי ישראל והאישורים עבור העסקאות הוצגו לרמ"י או לחברה המשכנת, ומעוניינים לבצע את רישום העסקה בפנקסי המקרקעין – לא יידרשו יותר להציג אישורי מסים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil