תפריט סגור

פסק דין: המפקחת על הביטוח רשאית לשלול רישיון ולהטיל עיצום כספי – בו זמנית

בית משפט השלום בתל אביב (כב' השופטת ערקובי) אישר לאחרונה באופן תקדימי כי המפקחת על הביטוח רשאית – בו זמנית – לשלול רישיון ביטוח של סוכנות ולשלול רישיון ביטוח של מנהל הסוכנות ולהטיל עליה ועל המנהל עיצום כספי גבוה.

רישיון סוכנות הביטוח בינה ורישיונו של מנהל הסוכנות נשללו לשנתיים על ידי הממונה על שוק ההון, בהליך קודם, זאת בגין הטעייה חמורה של מבוטחים. בהליך הנוגע לעיצומים הכספיים שהתקיים בבית משפט השלום, נדונו עיצומים כספיים שהוטלו על הסוכנות ומנהלה בשל אותם אירועים, בסכום מצטבר של 950 אלף ש"ח.

שלילת הרישיונות והטלת העיצומים באו לאחר ביקורת שביצעה רשות שוק ההון, בה נקבעו ממצאים חמורים כלפי הסוכנות, לרבות מכירת פוליסות ללקוחות ללא ידיעתם וללא קבלת הסכמתם, העברת נתונים ומידע מטעה, הסוואת המכירה, לעיתים תוך מה שנחזה להטעיה מפורשת של הלקוח, קבלה במרמה של פרטים אישיים ועוד.

בית המשפט אישר את החלטת הרשות במלואה ופסק, בין היתר, כי אין צורך לרשות להוכיח יסוד נפשי בסעיף ההטעיה בחוק הפיקוח, כי המדגם שנטלה הרשות היה מייצג וכי אין לראות בהפרות המרובות כהפרה אחת. עוד קבע בית המשפט, כי שלילת רישיונות והטלת עיצומים כספיים בסכומים ניכרים יחדיו היא סבירה וראויה.

בהחלטתו קבע בית המשפט: "העיצום הכספי שהוטל על המערערים הנו מידתי נוכח חומרת ההפרות, מורכבותן, מספר המבוטחים שהוטעו ובהתחשב בהפחתות שבצעה המשיבה לטובת המערערים בהתאם לסמכותה ובהתאם לתוספת החמישית לחוק הפיקוח." משכך, נדחה ערעור הסוכנות ומנהלה על כל חלקיו.

התיק טופל ע"י עו"ד עמי עבר הדני מפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי).

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *