חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

רשות ניירות ערך: מאוגוסט הבנקים יחוייבו להפנות משקיעים להשוואת עמלות באתר הבורסה

רשות ניירות ערך דיווחה השבוע לועדת הכספים אודות יישום החוק שינוי מבנה הבורסה כפי שהיא נדרשת לעשות זאת אחת לשנה למשך 4 שנים.

כזכור, השינוי המבני בבורסה היא רפורמה משמעותית בשוק ההון בישראלי ובמסגרתה, הבורסה תהפוך להיות תאגיד למטרת רווח ותחלק דידידנד, תתקיים הפרדה בין הבעלות על הבורסה לבין החברות בה (שירותי מתן מסחר). כמו כן, יותר חברות יוכלו להיות חברים בה ובכך גם התחרות תוגבר ועלויות המסחר ירדו. בנוסף, הבנקים יחוייבו למכור את החזקותיהם תוך 5 שנים (נותרו עוד 4) כך שההחזקה שלהם תוקטן לכל היותר ל-5%.

יו"ר הרשות, ענת גואטה, ציינה בדיון בועדת הכספים כי הבורסה הקצתה 94 מיליון מניות לחברי הבורסה ו-6 מיליון מניות לנאמן למטרת תגמול העובדים. זאת ועוד, חברי הבורסה הפכו לחברי מניות בבורסה, בוטלו המנגנונים למינוי דירקטורים ובוטלה המגבלה ההונית כך שניתן לחלק דיבידנד. החודש נכנסו לתוקף הוראות התיקון לחוק כך שחדלו לכהן 7 חברי דירקטוריון: 5 דירקטורים של הבנקים ו-2 דירקטורים של גופים לא בנקאיים.

הבורסה הציעה למכור את המניות בשווי של 500 מיליון שקל והבנקים נענו למכור שיעור של 72% ממניות הבורסה ובכך החלה הבורסה לחפש רוכשים. באפריל השנה, מבנה החזקות הבורסה החל להשתנות, דירקטוריון הבורסה אישר התקשרות בהסכם עם חברת מאני-קיי פרטנרס, במסגרתו היא תרכוש 19.9% ממניות הבורסה ו-52% נוספים יימכרו למשקיעים נוספים כך שכל אחד מהם יחזיק עד 4.99% והיתרה שלא תפחת מ-30% תוחזק בידי נאמן.

הרשות ציינה כי טרם נכנסו חברי בורסה חדשים מאז תיקון והחוק והיא תדון להקלה בדרישות ההון.

לצד זאת, ענת גואטה הודיעה כי החל מהחודש הבורסה תחל לפרסם באתר האינטרנט שלה את העמלות שגובים חברי הבורסה מהלקוחות שלהם – עמלות מסחר, סליקה וכד', דבר שיעזור למשקיעים להשוות את התעריפים שהם משלמים.

בחודש הבא, הבורסה תפרסם טבלת השוואה של התעריפים בעמלות המרכזיות בין החברים השונים. הבנקים יחוייבו להפנות את המשקיעים לאתר של הבורסה לצורך בדיקת העמלות שהם משלמים והשוואת מחירים.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil