חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הרפורמה במשק החשמל אושרה סופית

מליאת הכנסת אישרה אמש לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את החוק להוציא לדרך את הרפורמה במשק החשמל, ברוב של 42 תומכים. ההצעה אושרה מס' פעמים בכנסת ובממשלה.

סך כל העלויות של הרפורמה נאמדות ב-7.1 מיליארד ₪ שבמסגרתו שתחסוך למשק כמיליאדד שקל בשנה. תעריך החשמל יישאר על כנה במשק 8 שנים ורק לאחר מכן יתחיל לרדת.

מדובר על רפורמה ארוכה מאוד וזאת לאחר דיונים של 22 שנים. הרפורמה כוללת שינויים במשק החשמל בישראל וכן בחברת החשמל הכוללים צעדים משמעותיים לצורך פיתוח התחרות ואנחנו מקווים גם לירידה במחיר של החשמל לצרכן.

כמות העובדים בחברת החשמל תרד ב-2200, מ-8600 ל-6400 עובדים כאשר 400 מהם יעברו לחברת ניהול המערכת.

הגברת התחרות

על פי הרפורמה, תוקם חברה ממשלתית חדשה תרכוש מחברת החשמל ותנהל את כל מערכת החשמל הארצית באופן שיובטח כי תהיה תחרות. נוסף לכך, חברת החשמל תמכור בהדרגה מחצית מהיקף תחנות יצור חשמל על ידי גז ותתמקד בהולכת החשמל והחלוקה. רשת הולכה זו שהיא מונופול בפני עצמו, תישאר ביחד החברה, תוך כדי יעילות והשקעה כספית בה.

חברת החשמל תקים 2 יחידות ייצור חדשות מבוססות גז טבעי בתחנת כוח אורות רבין וזאת כחלק מהמגמה לצמצום השימוש בפחם בתהליך יצירת החשמל. פעילות זו תועבר לחברת בת בבעלות מלאה. במקביל, ימכרו חמש התחנות הפעילות ע"פ הסדר הבא :

  1. אלון תבור – בתוך שנה וחצי מיום החלטת הממשלה.
  2. רמת חובב – בתוך שנתיים וחצי מיום החלטת הממשלה.
  3. רידינג – בתוך שלוש שנים מיום החלטת הממשלה.
  4. חגית מזרח – בתוך ארבע שנים מיום החלטת הממשלה.
  5. אשכול – בתוך חמש שנים מיום החלטת הממשלה.

נכון להיום, חברת החשמל אחראית ל-70% מייצור החשמל והשאר יצרנים פרטיים, בסוף הרפורמה, המספרים יתהפכו כך שחברת החשמל תהיה אחראית ל-30% מיצור החשמל ו-70% תחת אחריות יצרנים פרטיים.

מכירת נדל"ן

עוד במסגרת הרפורמה היא שחברת החשמל תפנה 16 נכסים באזורי ביקוש (מתוך 220 נכסים בידי החברה) כך שקרקעות אלו יהיו מיועדות לדיור, תעסוקה, מסחר, פארקים ועוד.

לחברת החשמל יינתנו תמריצים נוספים על מנת להתייעל ולפנות עוד מעל 100 נכסים, כאשר שאר הנכסים יישארו בידי החברה.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil