תפריט סגור

חוק המתווכים אושר: אסור לדרוש את כל דמי התיווך מהשוכר

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום תיקון להצעת חוק המתווכים במקרקעין, המגדיר את חלוקת תשלום דמי תיווך בין השוכר לבין המשכיר כאשר מעורב מתווך.

כיום, מתווכים לא גובים כסף מהמשכיר ונוצר מצב בו לרוב בעלי הנכסים לא נושאים כלל בדמי התיווך וכל העול מושא על השוכר. במקרה זה, בעלי הדירות לא היו צורכים שירותי תיווך אם היו נושאים בתשלום ולכן זה מהווה הכבדה משמעותית עבור השוכרים. כך למשל, נגרם מצב בו השוכרים שילמו את מלוא דמי התיווך למרות שהם לא הזמינו את שירותי התיווך בפועל.

כיום יש בלבול רב לאחר תיקון להצעת חוק שכירות הוגנת שלפיה החוק חל רק כאשר מדובר על חוזה שכירות בבלעדיות. הסעיף הנוכחי תוקן ואם המשכיר הזמין את שירותי התיווך, דמי התיווך יושתו עליו.

על פי חוק המתווכים שאותו יזם ח"כ רועי פולקמן, מתווך אשר גובה את כל תשלום דמי התיווך מהשוכר, הרי שהוא עובר על הוראות החוק ויעמוד לדין משמעתי כנזיפה וקנס ובמקרים קיצוניים גריעה מהמרשם על ידי רשם המתווכים. עם זאת, החוק מחריג מצב בו השוכר התקשר בהסכם עם מתווך לשם מציאת דירה להשכרה – במצב זה, המתווך יהיה רשאי לגבות את מלוא דמי התיווך מהשוכר.

לכן, מפני שתיקון להצעת החוק מקורו לפי חוק השכירות ההוגנת, לא היה ניתן לחייב את המתווכים. התיקון להצעת החוק היום, יושת גם על חוק המתווכים במקרקעין, והוא מטיל סמכות משמעתית על רשם המתווכים.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *