חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

החל מהיום: הרפורמה במבחני הנהיגה המעשיים יוצאת לדרך

החל מהיום החלה תקופת הרצה של הרפורמה במבחני הנהיגה המעשיים, במסגרתה יבוצעו מבחנים במתכונת חדשה באמצעות זכיינים פרטיים. הרפורמה אף כוללת קיצורי זמן המתנה ל- "טסטים", שימוש בטכנולוגיה מתקדמת ושקיפות מלאה.

איך זה הולך לעבוד?

על פי הרפורמה החדשה, מורה נהיגה יגיש בקשה לזימון מועד בחינה לכל תלמיד שהשלים את מכסת שיעורי החובה לאחר שעבר את המבחן הפנימי ועמד בדרישות מחייבות. הבקשה תוגש באמצעות בתי הספר לנהיגה, התלמיד והמורה יקבלו בהודעת SMS את מועד הבחינה בתוך 24 שעות.

בוחן הנהיגה ייבחר באופן שרירותי לפני היציאה למבחן וזאת במטרה למנוע הטיית תוצאות על סמך הכרות קודמת. מסלול הטסט ייקבע על ידי המערכת הממוחשבת וייבחר מתוך רשימה של מסלולים קיימים. כל המסלולים כוללים פרמטרים יחידים שמטרתם לבחון את התלמיד במצבים שונים.

כל מהלך הטסט יצולם ויוקלט באמצעות מצלמות המותקנות בכלי הרכב להוראת נהיגה ומתעדות את כל מה שמתרחש בתוך הרכב ומחוץ לו. ההקלטות יישמרו במערכת ויסייעו בשמירה ובפיקוח של איכות הבחינות. במקרה של ערעור, ניתן יהיה לעיין בהקלטות על מנת לבדוק אם הפסילה הייתה מוצדקת.

המערכת החדשה פועלת על סמך מדדים קבועים ואחידים ומבטלת את הצורך בהתרשמות אישית של בוחן הנהיגה. בתום הבחינה, הובן ייסמן בטאבלט את כל החריגות במבחן הנהיגה והמערכת תשקלל אותן על פי דרגת חומרתן ובהתאם לכך המערכת תקבע את הציון הסופי. הנהג ובוחן הנהיגה יקבלו תוך שעתיים מסיום הנהיגה אם הנהג "עבר" או "נכשל".

המערכת

על פי הודעת משרד התחבורה, נכון להיום הותקנו מעל 4,500 מערכות טכנולוגיות ומצלמות מתקדמות בכלי הרכב להוראת נהיגה. מערכות אלו כוללות בין היתר, מצלמה קדמית, מצלמה אחורית, מערכת ניווט GPS ועוד.

המערכות מותקנות בצורה כזו שתלמידי הנהיגה לא יישאו בהוצאות והעלויות השיפורים של הרפורמה החדשה. במילים אחרות, המערכות ממומנות באופן מלא על ידי משרד התחבורה.

פיקוח

במסגרת הרפורמה, הוקם מערך פיקוח על בוחני הנהיגה הכוללים עשרות מפקחים מטעם משרד התחבורה. מפקחים אלו יבצעו בקרה על פעילות הבוחנים וזאת על מנת להגביר את השקיפות בעת המבחן, ינטרלו פעולות חריגות ופסולות בזמן אמת ויביאו לגידול ברמת מבחני הנהיגה.

קיצור זמני המתנה

עוד סמגרת הרפורמה נקבע כי יקוצרו זמני המתנה למבחנים כאשר זה יבוצע באופן הדרגתי עד ליישום מלא של הרפורמה ב-15 בספטמבר 2018.

  • עד 15.08.2018 יקוצרו זמני המתנה למבחן הנהיגה המעשי ל-30 יום בלבד (לעומת מס' חודשים כיום).
  • עד 15.09.2018 יקוצרו זמני המתנה למבחן נהיגה מעשי עד 14 יום בלבד.
  • אחרי 15.09.2018 זמן המתנה למבחן הטסט ראשון יעמוד על 2-5 יום.

תלמידים שיצטרכו לבצע מבחן חוזר, יוכלו לגשת שוב בין 7-14 ימים.

בתוך כך, הודיע משרד התחבורה כי אתרי היציאה החדשים לטסטים ייפתחו בהדרגה החל מהיום באמצעות החברות המפעילות את מערך מבחני הנהיגה. כמו כן, עד לסוף השבוע הבא, ייפתחו עוד עשרות אתרי יציאה לטסטים ברחבי הארץ.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil