צרכנות

10 טיפים לחיסכון בחשמל שכל אחד חייב להכיר

טיפים לחיסכון בחשמל נועדו לעזור לכם לצמצם את צריכת החשמל שלכם בבית ובכך להקטין את ההוצאות החודשיות על שירותי החשמל השונים. מעבר לעלויות החשמל, יש עלויות נוספות כגון של המים, שכר הדירה / משכנתא, ארנונה ועוד – לכן כל חיסכון קטן יצמצם את ההוצאה "הקבועה" שלכם על הבית בצורה משמעותית.

חיסכון בחשמל על ידי צריכה נבונה תחסוך לכם לא רק כסף, אלא גם עלויות נוספות כגון בלאי ותיקונים וכן הוצאות נוספות, כמו בריאות המשפחה שלכם.

כדי לחסוך בחשמל בבית שלכם, אתם לא צריכים לנתק את כל המכשירים החשמליים ולהדליק נרות. אבל יש כמה דברים שיכולים בהחלט לחסוך את העלות, שאותה ניתן לחסוך או להקצות למוצר צריכה אחר.

גם אם זה נשמע לכם מצחיק, אבל כל חיסכון של שקל אחד ביום, יחסוך לכם 30 ₪ בחודש. אם נכפיל זאת בכמות המוצרים שצורכים צריכת חשמל, הסכומים יהו גבוהים יותר.

1. החלפה לנורות לד

יותר ויותר אנשים משתמשים בנורות חסכוניות ספירליות או נורות לד. על מנת להאיר את החדר באותה כמות שמשתמשת נורת ליבון רגילה לדוגמה 100W, מספיק לרכוש נורה ספירלה של 20-25W או נורת לד של 10-15W – מכאן ששימוש בנורות ספירלה או לד חסכוניות יותר בין פי 4 לעד פי 10 מאשר נורה רגילה. ההמלצה היא להשתמש אפילו בנורות לד במקום ספירלה.

עם זאת, נורות לד וספירלה יקרות יותר בצורה משמעותית מאשר נורת ליבון רגילה ומגיעות לכמה עשרות שקלים לנורה אחת. למרות זאת, נורות אלו בעלות אורך חיים גדול יותר והדבר מפצה על כך שהעלות שלה גבוהה יותר. בסופו של דבר נורת לד תחסוך לכם כסף כל חודש בחשבון בחשמל.

2. שמרו על תקינות המערכת הסולארית בדירה

ישראל היא מדינה שרוב השנה מלווה באור שמש – כאן היתרון העצום שלנו כצרכנים, על ידי שימוש בדוד שמש או מערכת סולארית. בין אם אתם גרים בבית פרטי או בניין מגורים, דוד שמש. בבתים משותפים רבים, בעיקר החדשים יותר, יש מערכת סולארית מרכזית לכל הדיירים בבניין. במקרה זה, הקפדה נכונה על המערכת הסולארית הכללית, לרבות תקינותה וניקוי השמשות – תחסוך את החשמל לכל הדיירים בצורה ניכרת.

אם יש לכם בית פרטי, יש לכם מיני מערכת סולארית רק עבור הדירה שלכם ובמקרה זה הקפידו לשמור על התקינות שלה וניקוי השמשות.

3. נצלו את דוד השמש במקום הדוד החשמלי

לא מספיק רק לשמור על תקינות המערכת הסולארית, אלא שניצול המים החמים שנוצרו בעקוב דוד השמש / מערכת סולארית, מהווה חלופה זולה משמעותית מאשר הדלקת הפעלת חימום הדוד באמצעות החשמל בבית.

נקצין ונאמר שמקלחת בשעות היום, כאשר קיימת עדיין שמש, תחסוך מכם לחלוטין שימוש בדוד חשמל. מכיוון שכמות המים שניצלתם, תתלמא שוב ותתחמם על ידי דוד השמש עד שהשמש תשקע.

4. החליפו את מוצרי החשמל שלכם לדירוג חסכוני

אם יש לכם מוצרי חשמל ישנים של כמה עשרות שנים (אם נותרו כאלה) או מוצרי חשמל שהדירוג האנרגטי שלהם נמוך, החליפו אותם. מדובר על עלות תמורת תועלת. מצד אחד, רכישת מוצרי חשמל חדשים מלווה בהוצאה לא מבוטלת, מצד שני, החיסכון החודשי של צריכת החשמל היא ניכרת מאוד.

הקפידו לרכוש מוצרי חשמל עם דירוג אנרגטי A, שזה הדירוג החסכוני ביותר. החיסכון יהיה מיידי ככל שכמות הצריכה של מוצרי החשמל גדולה יותר, לדוגמה, המקרר שהוא פעיל 24 שעות 7 ימים בשבוע – זהו מוצר החשמל שחשוב מאוד שהוא יהיה בדירוג אנרגטי A.

5. שמרו על המזגן שלכם תקין

השמש של ישראל עוזרת לנו לחסוך את החשמל על חימום המים, מצד שני, אנחנו משתמשים במזגן על מנת לקרר את הדירה בקיץ או לחמם בחורף ולכן יש פה עלות נוספת שיש להכיר.

נקו את הפילטרים של מערכת המיזוג בבית, שמרו על תקינות החלקים והשתמשו בכמות מעלות אופטימלית – כך שלא יהיה קר מידי ולא חם מידי. חברת החשמל ממליצה על 25 מעלות בקיץ, כך שכל מעלה תגדיל את צריכת החשמל בכ-5%.

בנוסף, חשוב לוודא שהדירוג האנרגטי של המזגן חסכוני וכי כמות כוחות הסוס תואמת לגודל החדר או הדירה (במידה ומדובר על מיזוג מרכזי).

6. השתמשו במדיח כלים בכמות גדולה

אם יש לכם כמות גדולה של כלים לשטיפה ולניקיון, השתמשו במדיח הכלים שלכם בבית. אגב, ניתן לחסוך עלות נוספת אל תחליטו שלא לייבש את הכלים בתוך המדיח אלא לתת להם להתייבש לבד.

עם זאת, אם יש לכם כמות קטנה של כלים, שקלו אם לשטוף את הכלים בצורה ידנית, זה גם ייקח לכם כמה דקות וזה גם יחסוך לכם את חשבון החשמל.

7. כבסו בגדים במים קרים

חימום המים במכונת הכביסה מגדילה את כמות תצרוכת החשמל שלכם בבית. עם זאת, לא כל בגד נדרש לכביסה במים חמים, רק בגדים לבנים נדרשים לכך. כאשר יש לכם ביגוד צבעוני כהה – כבסו במים קרים. ביגוד צבעוני בהיר ניתן לכבס בטמפרטורה בינונית של 30-50 מעלות.

8. תלו את הבגדים במקום שימוש במייבש כביסה

מייבס כביסה הוא כלי נהדר למשפחה מרובת ילדים או משפחה עסוקה שכל דקה חשובה להם.

עם זאת, תליית כביסה באמצעות מתקן או עם חשיפה לשמש, תחסוך את עלות החשמל של מייבש הכביסה. בנוסף, אם אין לכם מייבש כביסה, אז שימוש במתקן יחסוך לכם גם סכום לא קטן על מכשיר החשמל וגם את צריכת החשמל בפועל.

9. ייעלו את צריכת מוצרי החשמל

מזגן ב-25 מעלות או מקרר עם דירוג אנרגטי A, זה מעולה, אך זה לא הכל. על ידי שימוש נכון במוצרי החשמל שלכם בבית יכול להוזיל עוד יותר את חיסכון החשמל. כך למשל, כיוון טמפרטורת המקרר והמקפיא שלכם למעלות נכונות תחסוך את צירת החשמל שכן מערכת החשמל תעבוד בטמפרטורות נכונות ולא נמוכות מידי.

גם מתקן המים שלכם בבית, ניתן לכוון את המים החמים והקרים כך שחלקי החילוף יכוונו לטמפרטורות נכונות ולא יצרכו לעבוד שעות נוספות.

10. כבו מכשירי חשמל לא בשימוש

כשאתם לא נמצאים בבית, אין שום צורך להשאיר את ה-WiFi שלכם פעיל (כל עוד זה לא בית חכם), אין גם צורך להשאיר מכשירי חשמל אחרים שלא נדרשים להיות מחוברים כל הזמן לחשמל. כמו למשל, קומקום חשמלי, מחשבים, טלוויזיות, ממירים דיגיטליים ומוצרי חשמל אחרים.

בחלק זה, אל תשאירו מכשירי חשמל במצב המתנה (Stand By) – עדיף לכבות אותם.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil


הירשמו לקבלת חדשות ומידע למייל

המשוב שלך חשוב לשיפור התוכן

האם העמוד הזה עזר לך? האם קיבלת תשובות לכל השאלות שלך? האם תמליץ/י עליו?

זהו משוב אנוניני והמידע נועד לשיפור התוכן. המשוב לא נועד לשאלות ואנחנו לא עונים כאן.

למידע נוסף ניתן להגיב לכתבה זו בהמשך או לפנות בטופס בעמוד ייעודי.

תגיות

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Close