תפריט סגור

דרכון פורטוגלי (אזרחות פורטוגלית) – מי זכאי ואיך להוציא?

דרכון פורטוגלי מקנה אזרחות פורטוגלית לתושבי מדינות זכאיות ובכלל זה לתושבי מדינת ישראל ולכך יש השלכות וזכויות רבות שכדאי מאוד להכיר. כתבה זו מיועדת לאנשים שמעוניינים לקבל מידע על דרכון פורטוגלי ללא עורך דין או עם עו"ד.

מטרת הכתבה לעשות סדר בנושא.

מה זה דרכון פורטוגלי (אזרחות פורטוגלית)?

בשנת 2015 פורטוגל תיקנה חוק המאפשר למגורשי ספרד ופורטוגל לקבל אזרחות פורטוגלית כך שבסופו של דבר ניתן להוציא דרכון פורטוגלי. ישראלים רבים משקיעים מאמצים רבים על מנת להוציא את הדרכון הנחשק הזה.

אז מה מיוחד בדרכון הזה? למעשה, פורטוגל היא חלק ממדינות אירופה והמשמעות היא שקבלת דרכון פורטוגלי מאפשר לאותם אנשים להנות מזכויות של תושבי פורטוגל בפרט ותושבי אירופה בכלל.

האם מישהו קיבל דרכון פורטוגלי? על פי נתונים ממקורות שונים נראה כי מרבית האנשים שהגישו את הבקשה קיבלו אזרחות פורטוגלית ודרכון – יש לכם סיכוי. אולם, הדרך לא פשוטה ויש כמה שלבים בהוצאת דרכון פורטוגלי עד לקבלתו בסופו של דבר.

מהם יתרונות דרכון פורטוגלי?

אנשים רבים בוודאי שואלים את עצמם, מדוע הם צריכים עוד אזרחות של מדינה אחרת ולמה להחזיק בדרכון נוסף. אולם קבלת אזרחות פורטוגלית מקנה יתרונות רבים והם:

 • מגורים ומחייה – מי שבעל אזרחות של מדינה ממדינות האיחוד האירופי יכול לגור בכל מדינה אחרת של האיחוד וזאת ללא אישור מיוחד. הזכות הזו מוקנית מכוח חופש התנועה של האיחוד.
 • לימודים – בעל אזרחות של מדינה כזו רשאי ללמוד היכן שיתחשק לו ללא ויזה או אשרה. בנוסף לחופש הבחירה במוסד הלימודים, סטודנטים אלו זכאים לקבל הטבות שונות, כגון מלגות, מימון לימודים, פטור ממבחני קבלה, סיוע כספי נוסף למחיה ועוד.
 • קריירה – כמו הלימודים, כך גם בעולם העבודה. בעלי דרכון שכזה רשאים לעבוד בכל מקום באיחוד האירופי ללא אישורים מיוחדים או מגבלות. חברות גלובאליות יעדיפו בעלי כמה אזרחויות שכן עלות הניוד של העובד, הנקפת אישורים והוצאות אחרות שהן נמוכות יותר.
 • תיירות וויזה – מיותר לציין שתיירים בעלי דרכון פורטוגלי יכולים להנייד בקלות רבה יותר בין מדינות האיחוד האירופי. אולם יתרון נוסף הוא האפשרות לקבל ויזת תייר לארצות הברית או אוסטרליה וזאת ללא צורך לעבור בשגרירות.
 • עסקים – ישראלים בעלי אזרחות אירופאית יכולים לעשות עסקים בקלות יותר. ניתן להקים עסק בקלות רבה יותר באיחוד האירופי, במדינה כזו או אחרת. יש גם יתרון בכך שאותם בעלי זכאות יכולים להקים סניף חדש במדינה אחרת של האיחוד בצורה מהירה יותר.
 • רמת חיים – שכר המינימום במרבית מדינות באירופה גבוה יותר לעומת שכר מינימום בישראל וזאת למרות שעלות המחיה לא גבוה בהרבה בישראל. ליתרון זה מצטרפת הזכות לשלם פחות מסים ומכס, להעביר סחורות וכספים ללא ביוקרטיה מסובכת.
 • נדל"ן – יתרון נוסף המוקנה לבעלי הזכות היא האפשרות לרכוש ולהשקיע בנדל"ן ובקרקעות של מדינות האיחוד האירופי ואף להיות זכאים לקבל הטבות מס.

מי זכאי לדרכון פורטוגלי (זכאות אזרחות פורטוגלית)?

החוק קובע כי צאצאים של יהודים שגורשו מפורטוגל במאה ה-15 שבו הוצא צו גירוש יהודי פורטוגלי, זכאים לחדש את האזרחות הפורטוגלית שלהם וכל זאת בתנאי שהם יוכיחו כי הם אכן צאצאים של אותם יהודים מגורשי פורטוגל.

לעניין זה, מגורשי פורטוגל היגרו, בין היתר, אל מדינת ספרד ולכן במרבית המקרים, מגורשי ספרד שזכאים לקבל אזרחות ספרדית (ואז דרכון ספרדי), זכאים גם לקבל אזרחות פורטוגלית.

הצורה הכי קלה להוכיח זיקה למגורשי פורטוגל היא אותם אנשים עם שם משפחה פורטוגלי או דומה לו, בהמשך גם שמות משפחה של יהודי בולגריה, טורקיה ויוון. לאחר מכן, יהודי מדינות מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, מצרים וגם לוב. מובהר כי קיימת רשימת שמות משפחה שמוגדרים כשמות משפחה של יהודים מגורשי פורטוגל ולכן אפשר לבדוק את הרשימה הזו בכדי למצוא את נקודת הפתיחה של הזכאות.

זכאות עשוייה להיבדק גם על ידי פן נוסף והוא למעשה שמירת המסורת של הקהילה היהודית, שהיא גם נותרה די מלוכדת. לכן במשפחות שבהן המסורת והמנהגים נותרו די דומים, ייתכן ויהיו זכאים לכך. בנוסף למשפט הקודם, נבדקת גם השפה – מרבית ממגורשי ספרד ופורטוגל שמרו על השפה שלהם ודיברו אותה בצורה ייחודית. שפות אלו עשויות להיקרא לדינה או הספניולית.

חשוב לציין, כי מי שהוא בעל עבר פלילי, או שיש לו תיק במרשם הפלילי, עשוי להיתקל בבעיות ויש ספק אם תינתן לו הזכות לקבלת האזרחות.

הכנת מסמכים נוספים

כפי שרשמנו לעיל, יש להמציא מסמכים לצורך הוכחת זכאות ואולם יש מסמכים נוספים שצריך להכין מראש, והם:

 • תעודת לידה – יש להנפיק תעודת לידה ממשרד הפנים או באמצעות מילוי טופס בקשה באתר האינטרנט (כאן).
 • תעודת יושר לשגרירות – יש להמציא תעודת יושר כזו באמצעות תחנת משטרה ולבקשה לשלוח לשגרירות פורטוגל בישראל, או דרך אתר האינטרנט (כאן).

מסמכים אלו חייבים להיות חתומים על ידי אפוסטיל של מדינת ישראל, האחראי לכך הוא משרד החוץ הישראלי. ניתן לגשת לסניף שלהם בירושלים או באמצעות הדואר כאשר יש לשלם אגרה של 34 ₪ על כל מסמך (במקרה זה 2 מסמכים והסכום כפול).

אם נבחרה האפשרות בדואר, ניתן לשלם בעמוד התשלומים הממשלתי ולבחור את שם השירות והסכום כאן. את האישור התשלום יש לשלוח בדואר למשרד הפנים ביחד עם תעודת לידה ותעודת יושר וכן עמוד מקדים עם פירוט הבקשה. המסמכים יחזרו אליכם בתוך כמה שבועות בודדות.

בנוסף יש לצרף תצלומי העמודים של הדרכון שלכם וכן את המסמכים שתקבלו מאת השגרירות בפורטוגל.

אישור מהקהילה היהודית

השלב הראשון בדרך לדרכון פורטוגלי הוא קבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל (ליסבון או פורטו). אופן ההתקשרות עמם היא בצורת אימייל ואפשר לעשות זאת בשפה האנגלית ומקרים מעטים גם בעברית.

פניה אל הקהילה היהודית היא לאחר המצאת מסמכים ואסמכתות שונות לעניין הזכאות שפורטה לעיל. בדבר זה צריך להיות את הקשר אל מגורשי ספרד לעניין שמירת המסורת, שפה, שמות משפחה וכדומה. כדאי גם להוסיף כל מסמך אחר שעשוי לתרום לכם, כגון כתובה של ההורים, סבים וסבתות שהם בנוסח ספרדי, תעודת נישואין, תעודות לידה וכל מסמך אחר אפשרי.

כדאי להכין עץ שורשים, של המשפחה עד כמה דורות אחורה, ככל שיותר, טוב יותר. ולצרף לכל אחד מבני המשפחה מסמכים רלוונטיים.

בשלב זה תתבקשו לשלם לקהילה אגרה של 500 אירו, יש לשלוח אישור תשלום/העברה. ככל שתקבלו תשובה חיובית, הרי שסיכויים גבוהים כי תקבלו את האזרחות. האישור יישלח באימייל עם חתימה אלקטרונית אותו יש להדפיס ולהתייחס כאל מסמך מקורי ורשמי.

פגישה בשגרירות פורטוגל בישראל

השלב הבא הוא פגישה בשגרירות פורטוגל בישראל (בתל אביב) עם כל המסמכים שצויינו לעיל ובתוספת האישור מהקהילה היהודית. אלו הם המסמכים הנדרשים:

 • אישור מהקהילה היהודית.
 • תעודת לידה חתומה עם אפוסטיל.
 • תעודת יושר באנגלית חתומה עם אפוסטיל.
 • דרכון בתוקף.
 • צילום של עמודי הדרכון.

השגרירות מטפלת בנושא ועשויה לעזור לבדוק שהמסמכים נכונים ולא חסרים פרטים נוספים. השגרירות תעזור למלא את הטפסים הרלוונטיים לצורך הגשת הבקשה וזאת בשפה פורטוגזית.  גם את המסמכים שלכם יש לתרגמן לשפה הפורטוגזית ומכיוון שזה לא תחת אחריות השגרירות, יש לשלם על כך כמה מאות שקלים.

הגשה במשרד הפנים הפורטוגלי

השלב השלישי והאחרון של תהליך הוצאות דרכון פורטוגלי. ניתן להגיש את המסמכים לעיל באמצעות 2 דרכים:

 • הגעה למשרד הפנים בפורטוגל.
 • שליחת מסמכים בדואר.

את הכתובת ניתן לקבל גם בשגרירות בישראל.

חשוב להבהיר כי יש אגרה נוספת של 250 אירו לתשלום עבור משרד הפנים הפורטוגלי בשל הגשת הבקשה לקבלת פספורט פורטוגלי. גם אם באמצעות הגעה פיזית או שליחה בדואר.

כמה זמן אורך הליך מתן אזרחות פורטוגלית?

על פי נתונים שהתקבלו, נראה כי זמן המתנה לאזרחות פורטוגלית (דרכון פורטוגלי) אורך כ-12 חודשים ובמקרים מסויימים הוא עשוי לארוך אף מעבר לכך.

מידע נוסף

 • מחיר הוצאת דרכון פורטוגלי תלוי האם עושים זאת לבד, עם עורך דין או עם גורם אחר. הוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי הוא בחינם, למעט עלות של אגרות ותשלומי חובה. הוצאת דרכון פורטוגלי עם עורך דין (או גורם אחר) – מדובר מחיר של החל מכמה אלפי שקלים עד ל-15,000 ₪.

מעל 1,500 חברים בערוץ טלגרם של פרוטוקול. הצטרפו כעת: t.me/protocolil

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? אפשר לתרום לנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרום עכשיו דרך פייפאל.


הירשמו לקבלת עדכונים ומידע לדואר אלקטרוני

טופס משוב אנונימי לשיפור התוכן

האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור? (נא לא לשאול שאלות)


קבוצת פייסבוק בנושא ביטוח לאומי, מס הכנסה ומס ערך מוסף. שאלו שאלות והשתתפו בשיחות ודיונים. הצטרפו עכשיו בקישור זה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *