חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

הצבת מכשיר שקילה במכירת מוצרים לפי משקל

צרכן הרוכש מוצרים או סחורה (טובין) לפי משקל ושלא ניתן בעדם שירות שקילה, זכאי כי מכשיר שקילה יוצב במקום גלוי ונגיש. המכשירים מאפשרים לצרכן לדעת את מחירם לפני התשלום בקופה.

מטרת הכתבה לספק הסבר בנושא.

מהי חובת הצבת מכשיר שקילה במכר טובין לפי משקל?

קמעונאי גדול חייב להציב מכשיר שקילה תקין אחד לפחות במקום גלוי ונגיש לצרכן וסמוך למוצרים הנמכרים לפי משקל ושלא ניתן לגביהם שירותי שקילה – ובתנאי ששטח המכירה של מקום העסק הוא 300 מ"ר לפחות.

מוצרים הנמכרים לפי משקל הם כמו למשל מוצרי פירות וירקות, תבלינים, אגוזים למינהם וכד'.

ההוראות מוסיפות על חובת עוסק במכירת מוצרים לפי משקל להציב מכשיר שקילה באופן שמאפשר לצרכן לראות את פעולת השקילה ואת תוצאותיה, ועל חובת ציון מחירים לפי קנה מידה, של מוצרים הנמכרים בתפזורת או של טובין ארוזים מראש ואשר חלה חובה לפי חיקוק או תקן רשמי לציין על גביהם את הכמות שלהם.

מכשיר השקילה מאפשר לצרכן לקבל מידע על הכמות והמחיר של המוצרים שהוא מתכנן לרכוש עוד לפני שהוא מגיע אל הקופה בה נעשה התשלום בפועל.

מכשיר השקילה חייב להיות מכשיר שקילה אלקטרוני, שניתן לגביו אישור דגם לפי פקודה, ואינו מיועד לשימוש אישי או ביתי לפי אותו אישור.

אוכלוסיית יעד – מי זכאי?

כל צרכן זכאי כי מכשיר שקילה יוצב במקום גלוי ונגיש לו ובסמוך למקום בו המוצרים נמכרים, בתנאי שמתקיימים התנאים הבאים:

 1. המוצרים המוצעים למכירה הם מוצרים לפי משקל שלא ניתן לגביהם שירות שקילה לפני התשלום בעדם.
 2. המוצרים מוצעים על ידי קמעונאי גדול, שהוא אחד או יותר מאלה:
  • מחזיק ב-3 חנויות לפחות שמחזור המכירות הכולל של החנויות, בשנת הכספים הקודמת, עולה על 251,473,736 ₪.
  • מחזיק בחנות מקוונת שמחזור המכירות הכולל שלו בישראל מהחנות המקוונת, ואם הוא מחזיק גם בחנות שאינה מקוונת, אחת או יותר – יחד עם הכנסותיו ממנה וממצרכים שספק מכר בחנות של הקמעונאי, בשנת הכספים הקודמת, עולה על 251,473,736 ₪.
 3. שטח המכירה של מקום העסק הוא 300 מ"ר לפחות.

מימוש הזכאות

הזכות מגיעה לצרכן באופן אוטומטי. אם לא מוצב מכשיר שקילה תקין אחד לפחות, הצרכן יכול לדרוש מהקמעונאי להציב את מכשיר השקילה.

מידע נוסף

 • הממונה על הגנת הצרכן יכול להטיל על עוסק עיצום כספי בסך 22,000 ₪ (ועל עוסק שאינו תאגיד – 7,000 ₪) אם הוא לא הציב מכשיר שקילה במקום עסקו לפי ההוראות.
 • שר הכלכלה רשאי לקבוע סוגי עוסקים נוספים שיחולו עליהם הוראות חובת הצבת המשקל, וכן הוראות לעניין סוגי מכשירי שקילה שיוצבו בהתאם להוראות.
 • עוסק חייב לגלות לצרכן את משקלו של מוצר הנמכר על פי משקל, על ידי העמדת מכשיר השקילה באופן המאפשר לצרכן לראות על נקלה ובלא הפרעה את פעולת השקילה ואת תוצאותיה.
 • פורסמה במקור בתאריך 22.03.2017.

חקיקה ופסיקה

 • חוק הגנת הצרכן, תשמ"א-1981
 • חוק קידום התחרות בענף המזון , תשע"ד-2014
 • תקנות הגנת הצרכן (חובת גילוי משקל של מוצר), תשע"ה-2015

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים.
אפשר לתרום עכשיו עם PayPal


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil