חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

פיקדון 5 שנים: כך תקבלו פיקדון אישי נשכח לחשבון הבנק

חיילים משוחררים או מסיימי שירות לאומי / אזרחי? מעתה תהיו זכאים לקבל פיקדון אישי עד אליכם תוך 5 שנים לחשבון הבנק שלכם. זהו תיקון לחוק חיילים משוחררים (פיקדון 5 שנים) שנכנס לתוקף בחודש ינואר 2019 וקובע, בין היתר כי פיקדון אישי נשכח יועבר לזכאי באופן אוטומטי.

פיקדון 5 הוא מהלך חשוב ביותר שמסייע למסיימי שירות צבאי או לאומי/אזרחי, לקבל את הכספים המגיעים להם על פי חוק.

בכתבה זו נסביר איך הדבר עובד, מי זכאי ומה עושים במקרים נוספים.

מה זה פיקדון אישי נשכח?

כל חייל משוחרר זכאי לקבל פקדון אישי שנועד לסייע לו להגשים מטרות מסויימות לאחר השחרור. מטרות אלו עשויות מגוונות, כמו לימודים, חתונה, השקעה בעסק ועוד. לא מדובר על מענק שחרור הניתן בעת סיום השירות, אלא פיקדון אישי שניתן למשוך עד 5 שנים מיום השחרור למטרה מסויימת או לאחר 5 שנים לכל מטרה.

הבעיה שנוצרה היא שחיילים משוחררים לא תמיד יכלו למשוך את הכספים, כולם או חלקם, למטרה מסויימת ב-5 השנים הראשונות, וחלקם היו שוכחים על עצם קיום הכספים (או מה שנותר מהם) לאחר 5 שנים. אלא שמי שלא משך את הכספים תוך 7 שנים מאז השחרור – הכספים חוזרים למדינה.

מה זה פיקדון 5?

בחודש ינואר 2019 נכנס לתוקף תיקון לחוק חיילים משוחררים הקובע כי חיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי / אזרחי, שהשלימו 5 שנים ממועד השחרור שלהם ולא משכו את הכספים (כולם או חלקם) למטרה מסויימת, יהיו זכאים לקבל אותם ישירות לחשבון הבנק שלהם באופן אוטומטי. פיקדון 5 הוא כינוי לתיקון החוק, השירות הזה וכפי שקוראים לו האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.

לפני כניסת החוק, חיילים משוחררים היו צריכים ללכת לסניפי בנק הפועלים או בנק לאומי (בסניפים מסויימים המורשים לכך) כדי למשוך את כספי הפיקדון שנותרו להם לאחר חמש שנים מאז השחרור.

מי זכאי?

הזכאות לקבל כספי פיקדון אישי מצה"ל באופן אוטומטי על ידי פיקדון 5, הם רק חיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי / אזרחי, שסיימו את השירות שלהם החל מתאריך 12.07.2010 ואילך.

מי לא זכאי?

חיילים משוחררים שסיימו עד לתאריך 11.07.2010, וטרם משכו את הפיקדון האישי שלהם – לא יוכלו לקבל את הכספים כלל – מאחר שהתיקון לחוק לא חל עליהם. כפי שכתוב מקודם, על פי חוק, מי שלא משך את הכספים תוך 7 שנים מהשחרור, לא יהיה זכאי לכספים והם יוחזרו למדינה.

איך מקבלים (מממשים) כספי פיקדון אישי?

תכנית פיקדון 5 קובעת כי לאחר 5 שנים מהשחרור, חייל משוחרר או מסיים שירות אזרחי/לאומי, יקבל את הכספים ישירות לחשבון הבנק שלו (רק בנק בישראל). מדובר על חשבון עליו דיווח מסיים השירות, במועד סיום השירות. הזכאות היא אוטומטית ואין צורך להגיש בקשה או הגעה לסניפי בנק ככתוב מקודם.

עם זאת, לאחר שמלאו 5 שנים, לא חייב להמתין 60 ימים נוספים וניתן להקדים את התשלום על ידי פניה ישירה אל סניפים נבחרים בבנק לאומי או אחד מסניפי בנק הפועלים. עם זאת, מי שמשך חלק מהפיקדון באחד מהבנקים הללו, יכול לשוך את היתרה באותו בנק בלבד, באחד מסניפיו.

חשוב לציין, מי שקיבל מסרון (ככתוב בהמשך) על כך שהכספים יועברו לחשבון הבנק שלו, לא יוכל לשנות במערכות משרד הביטחון את מספר החשבון או הבנק. אם החשבון הינו פעיל, הכספים יועברו אליו על פי חוק. אם החשבון אינו פעיל או שנסגר לפני ביצוע הזיכוי בפועל, יהיה ניתן לגשת לסניפי הבנקים ככתוב בפסקה קודמת.

פיקדון 5 – מתי מקבלים?

תוך 60 ימים מהחודש שבו מלאו 5 שנים לסיום השירות של החייל המשוחרר או מסיים שירות לאומי / אזרחי, תישלח הודעת SMS למספר הטלפון המרשום במערכות צה"ל והביטחון. הזיכוי בפועל בחשבון הבנק יתבצע תוך 7 ימי עסקים מיום קבלת המסרון.

במידה ולא קיבלתם את הפיקדון האישי לחשבון הבנק שלכם כעבור 7 ימי עסקים מרגע שליחת הודעת ה-SMS, תוכלו לגשת אל סניפי בנקים של בנק לאומי או בנק הפועלים בצירוף תעודת זהות עם ספח, וגם תעודה נוספת כמו תעודת שחרור, רישיון נהיגה או דרכון.

לדוגמה: חייל משוחרר סיים שירות בחודש ינואר 2015, בחודש ינואר 2020 יימלאו לו 5 שנים מסיום השירות. עד סוף חודש מרץ 2020 הוא יקבל הודעת SMS ואז הוא יוכל למשוך את הכסף תוך 7 ימי עסקים.

לגבי מי שסיים שירות בין התאריכים 12.07.2010 ועד 31.12.2013: מכיוון שהם הראשונים לקבל בשיטה זו, יקבלו את הכסף כבר בחודשים הקרובים.

משיכת הכספים באיחור

על פי חוק, כל מי ששוחרר החל מתאריך 12.07.2010 ואילך, יוכל למשוך את יתרת הכספים שנמצאים בפיקדון האישי וזאת עד 10 שנים מיום השחרור משירות צבאי או לאומי/אזרחי.

ייפוי כוח

מי שלא נמצא בארץ או שאינו יכול למשוך את הכספים, יכול למשוך אותם באמצעות מיופה כוח. לצורך כך, יש לבצע ייפוי כוח בארץ מול עורך דין, נוטריון או בקונסוליה הישראלית (אם שוהים בחו"ל). מיופה כוח, באמצעות טופס יפוי הכוח הזה, יחד עם תעודת זהותו, וצילום תעודה מזהה של מסיים השירות, רשאי לגשת אל סניפים ייעודיים של בנק לאומי או בכל סניפי בנק הפועלים למשיכת הכספים.

לא ניתן למשוך כספים לבנק בחו"ל, רק בנק ישראלי. כך שלמי שיש בנק בישראל, יקבל את הכספים, אחרת, יוכל לגשת רק לסניפי הבנקים ככתוב מקודם.

איך לבדוק האם יש יתרת פיקדון?

ניתן להיכנס לאזור האישי שלכם באתר האגף והקרן לחיילים משוחררים כדי לבדוק האם יש יתרה על חשבונכם וכמה.

שאלות נוספות

ניתן לפנות למוקד האגף והקרן לחיילים משוחררים לקבלת מידע נוסף או לצורך מענה על שאלות נוספות באימייל: pikadonfive@gmail.com.

כמו כן, ניתן לפנות אל מרכז השירות הטלפוני של האגף והקרן במספר הטלפון 03-7776770, בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 8:00 עד 16:00.

עוד בנושא

  • קיימת מערכת פיקדון 2000 של משרד הביטחון שמטרתה לסייע למי ששירת בצבא בשנים 1992 עד 2000 ולא משך את הפיקדון, למשוך את הכספים לחשבון הבנק.

חדש: מעל 1,000 חברים כבר הצטרפו! קהילת הפייסבוק הרשמית "זכויות וחובות" - בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע. הצטרפו עכשיו בחינם

עזרנו לך לממש את הזכאות? חסכנו כסף או זמן יקר? תתמכו בנו כל סכום כדי שנמשיך להתקיים. תרומה לפרוטוקול


האם העמוד עזר לך? האם יש לך מידע נוסף או הצעות לשיפור?

הוספת משוב

אם אהבת את הכתבה והיא עזרה לך, אפשר לעזור לנו...
נשמח לקבל ממך ביקורת בעמוד ה-Google שלנו כאן: g.page/protocolil